Doskonałe materiały szlifierskie i profesjonalne doradztwo

Doskonałe materiały szlifierskie i profesjonalne doradztwo

Wśród wystawców tegorocznej Dremy nie zabraknie firmy PolishStyl, która pokaże nie tylko bogatą ofertę swoich materiałów szlifierskich, ale również produkty wspomagające tworzenie wysokich połysków na powierzchni elementów lakierowanych.

Materiały szlifierskie oferowane są na coraz wyższym poziomie jakościowym, a na rynku nie brakuje dostawców, dla których wysoka jakość produktów jest obligatoryjna. Jak więc z grona wielu oferentów wybrać najodpowiedniejszego?

– Aby być godnym zaufania i polecenia dostawcą materiałów ściernych oraz konkurować na rynku, trzeba nie tylko oferować produkty bardzo dobre jakościowo, ale wyróżniać się też szybkością realizacji zamówień, atrakcyjną ceną oraz profesjonalnym doradztwem technologicznym – stwierdza Bogusław Szkutnik, prezes firmy PolishStyl, z której produktami będzie można zapoznać się na tegorocznych targach Drema. – W ciągu wielu lat naszej działalności zdobyliśmy zaufanie szerokiego grona klientów – od małych i średnich zakładów stolarskich, po największe firmy produkcyjne.

Innym atutem PolishStyl jest krótki termin realizacji zamówień – w przypadku taśm i szczotek ściernych wynosi on do 5 dni roboczych.

– Jeśli jednak sytuacja tego wymaga, to mobilizujemy i przestawiamy produkcję tak, aby dostarczyć materiał w ciągu 3 dni – dodaje Bogusław Szkutnik. – Ważną rzeczą jest także to, że nasze minimum logistyczno-produkcyjne jest często niższe niż w wielu innych firmach, to znaczy realizujemy zamówienia już od 10 sztuk jednego wymiaru taśmy. To bardzo istotne w przypadku mniejszych producentów, którzy nie muszą zamawiać większych ilości, ale tyle, ile potrzebne jest im na 1 lub 2 miesiące produkcji.

Fot. Katarzyna Orlikowska

Także do trudnych i wymagających powierzchni

PolishStyl to uznany polski producent materiałów ściernych i narzędzi szlifierskich, działający na rynku od 2008 r.

Firma oferuje szeroki wybór materiałów ściernych, służących do obróbki elementów z drewna i materiałów drewnopochodnych, w tym taśmy bezkońcowe, krążki i arkusze, gąbki i maty czy szczotki ścierne i szczotki do strukturyzacji.

Do obróbki na szlifierkach szerokotaśmowych czy do szlifowania na taśmach za pomocą papieru ściernego, PolishStyl proponuje kilka rodzajów produktów. Z wszystkim będzie można zapoznać się, odwiedzając stoisko producenta na Dremie.

Pierwszy z nich to GA03 – materiał do szlifowania sosny i drewna żywicznego, dający ponadprzeciętną wydajność obróbki. Zastosowanie go podczas szlifowania sosny eliminuje problem wybarwienia i porostów, jakie mogą się pojawić w wyniku stopniowego zużywania się taśmy szlifierskiej.

Inny z popularnych materiałów ściernych oferowanych przez PolishStyl – CRE – stworzony został z bazy trzech materiałów Napoleona. Sprawdza się przy szlifowaniu płyt drewnopochodnych (MDF, HDF, LDF), oklein naturalnych i modyfikowanych. Bardzo elastyczne podłoże pozwala wyselekcjonowanemu ziarnu białego tlenku aluminium doskonale dopasowywać się do powierzchni szlifowanej. Materiał ten stworzono, stawiając przede wszystkim na jakość powierzchni i oszczędności w nałożeniu lakieru. Bardzo ostre i otwarte ziarno doskonale wycina wystające włókna, a jednocześnie jest odporne na cięższe chwilowe obciążenia.

Do jeszcze trudniejszej obróbki przeznaczony jest kolejny materiał ścierny PolishStyl o symbolu WPF420.

– Każdy, kto szlifuje takie gatunki drewna, jak dąb, jesion, orzech czy buk, bądź potrzebuje naprawdę odpornego materiału do ciężkiej obróbki, powinien spróbować pracy z WPF420 – mówi Bogusław Szkutnik. – Jest to materiał agresywny, odporny na uderzeniową, ciężką pracę. Mocne żywice trzymające ziarno, specjalna mieszanka ziaren korundu, mocny papier F i lekko rozrzedzony nasyp pozwalają szlifować w najcięższych warunkach, eliminując efekt przypalania i ślizgania się papieru ściernego po drewnie, co daje perfekcyjne wyniki szlifowania.

Z kolei SES to materiał przeznaczony do szlifowania powłok lakierniczych.

– Jest to ulubieniec wielu zakładów na liniach UV do międzyszlifu, potrafi pracować nawet pięć razy dłużej od materiałów konkurencji – dodaje prezes PolishStyl. – Ceniony jest również za bardzo powtarzalną rysę w przygotowaniu płaszczyzny pod wysokie połyski.

Combilux – to specjalny produkt opatentowany przez Napoleona. Ponadprzeciętna odporność, wyselekcjonowane ziarna na specjalnym podłożu, doskonała antystatyka i specjalne żywice oraz dodatki stearyny czynią z niego odpowiedni materiał do wymagających operacji szlifowania. Materiał ten doskonale radzi sobie ze szlifowaniem „oversprayu” czy z usuwaniem trudnych doklejek z ABS-u. W niskich granulacjach Combilux może być stosowany jako substytut taśm na podłożu poliestrowym do ciężkiej, agresywnej pracy. W wysokich granulacjach wielu producentów ceni go za powtarzalne wykończenie pod wysokie połyski. Jest to materiał doskonały również do szlifowania twardych melamin czy twardych tworzyw sztucznych.

PolishStyl ma w ofercie również materiał do uniwersalnej obróbki – GA02. Mocne i odporne podłoże pozwala na zbieranie dużych naddatków w niskich granulacjach, a specjalnie dostosowane rozrzedzenie ziarna, plus doskonała antystatyka pozwalają w szlifowaniu wykańczającym papierem o granulacji 150-240 uzyskać równomierną i powtarzalną powierzchnię (rysę).

Szczotki bardziej elastyczne od papierów

PolishStyl przez lata wyspecjalizował się również w ofercie szczotek ściernych, których zadaniem jest przygotowanie powierzchni elementów do lakierowania.

Szczotki ścierne mają zastosowanie nie tylko przy szlifowaniu elementów płaskich, ale przede wszystkim profilowanych, na przykład bardzo wymagających w obróbce frontów z frezowaniami.

Technologia używania szczotek ściernych powoduje znaczące obniżenie kosztów pracy podczas szlifowania przed, jak i po lakierowaniu. W procesie szlifowania traktowana jest jako uzupełnienie szlifowania tradycyjną taśmą ścierną, gdzie często spotkać się można z częściowym przygładzeniem włókien drzewnych.

– Włókna te pod wpływem kontaktu z wilgocią mają tendencję do unoszenia się, co skutkuje otrzymaniem nierównej powłoki – wyjaśnia Bogusław Szkutnik. –Dzięki zastosowaniu szczotek szlifujących płótnem wycinamy je, tworząc idealnie przygotowaną do wykańczania powierzchnię. Technologia ta sprawdza się w obróbce elementów nie tylko drewnianych, ale także z płyty MDF, np. podczas produkcji foliowanych frontów, które przed nałożeniem kleju należy odpowiednio wyszlifować.

Zespół szlifujący płótnem ściernym zbudowany jest z korpusu nośnego, tj. głowicy oraz umieszczonych na jej obwodzie wymiennych wkładów ściernych – szczotek, które bezpośrednio szlifują element.

Szczotki ścierne PolishStyl oferuje w oprawie plastikowej (przeznaczone do mniejszych obciążeń), jak i metalowej (do intensywnej pracy). Głowice natomiast mogą być wykonane ze stopu metali lekkich bądź z odpowiednio sztywnego i odpornego na odkształcenia tworzywa sztucznego. Taka budowa pozwala przenieść duże obciążenia podczas szlifowania, bez uszczerbku dla trwałości głowicy i napędu maszyny. Do standardowych szczotkarek firma PolishStyl oferuje głowice walcowe, tarczowe i stożkowe, a w przypadku trudniejszych profili – kombinowane, np. połączenie głowicy stożkowej i walcowej. Głowice walcowe wykonywane są z rowkami prostymi lub spiralnymi (spiralne stosowane są w szczotkarkach z ograniczonym miejscem uniemożliwiającym zeskosowanie głowicy z rowkami prostymi), co w połączeniu z regulacją kierunku obrotów głowicy umożliwia efektowne szlifowanie zarówno całej płaszczyzny, jak i krawędzi elementów.

System blokowania szczotek jest różny i zależy od konstrukcji maszyny, dzięki czemu ich wymiana jest prosta i szybka, bez konieczności demontażu całej głowicy z maszyny.

PolishStyl produkuje szczotki jedno- i dwurzędowe, o wysokości włosia od 20 do 90 mm i nacięciach płótna co 2, 4, 7, 20, 50 i 100 mm lub bez nacięć.

– Oczywiście, jeśli wymaga tego technologia naszego klienta, to jako producent jesteśmy w stanie wykonać również nietypowe konstrukcje szczotek i głowic – dodaje prezes PolishStyl. – Ponieważ o tym, jaki uzyskamy efekt, decyduje szereg parametrów szczotki, jak wysokość materiału ściernego, jego granulacja, gęstość, nacięcie, kształt końcówki płótna, rodzaj ziarna na płótnie, to odpowiedni dobór powinien odbywać się pod ścisłym nadzorem technologa z firmy PolishStyl. Na przykład przy technologii szlifowaniu elementów profilowanych należy dobrać rodzaj szczotki w taki sposób, aby wyszlifować wgłębienia, nie uszkadzając górnego profilu, a przy okazji zmatowić powierzchnię płaską i zaokrąglić ostre krawędzie.

Pomogą w wykańczaniu na wysoki połysk

Na targach Drema PolishStyl zaprezentuje także system polerski do wykańczania powierzchni lakierowanych na wysoki połysk. Składa się na niego seria past i mleczek polerskich oraz niezbędnych narzędzi, takich jak: futra i gąbki polerskie, dyski wsporcze i ściereczki z mikrofibry.

Oferta past polerskich została podzielona na cztery grupy, różniące się charakterystyką pracy oraz stopniem uzyskiwanego połysku.

Pierwszą grupę stanowią produkty GREEN LINE, w skład których wchodzą pasty Power Cut 120, 140 i 141. Są to pasty o dużych właściwościach ściernych i średnim stopniu połysku, z przeznaczeniem do wstępnego polerowania. Doskonale sprawdzają się w połączeniu z agresywnymi narzędziami, takimi jak futra polerskie, twarde gąbki oraz krążki filcowe.

YELLOW LINE to druga grupa produktów, w skład której wchodzą pasty o nazwie Speed Gloss 220 i Speed Gloss 230. Charakteryzują się średnimi właściwościami ściernymi i wysokim stopniem połysku. Stosuje się je w technologii polerowania jako drugi krok, czyli tzw. polerowanie zasadnicze. Mają za zadanie usunąć pozostałości po polerowaniu wstępnym oraz nabłyszczyć powierzchnię. Jest to zalecany etap przy polerowaniu powierzchni wykończonych w ciemnych kolorach. Dedykowane są do pracy z narzędziami o średniej agresywności: delikatne futro polerskie lub średniej twardości gąbka.

W skład trzeciej grupy produktów – BLUE LINE – wchodzą mleczka polerskie o nazwie Final Finish 310 i Final Finish 320. Wysokiej jakości drobniutkie ziarenka ścierne, stworzone w oparciu o nanotechnologię, pozwalają na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni o wysokim stopniu połysku. Służą do usuwania hologramów widocznych na czarnych kolorach oraz jako końcowy etap polerowania po polerowaniu wstępnym. Produkty z tej linii doskonale eksponują głębię koloru oraz pozwalają uzyskać efekt lustra. Polecane są do zastosowania z miękką gąbką.   Z kolei RED LINE to grupa produktów uzupełniających, w skład których wchodzą woski zabezpieczające oraz płyn do kontroli polerowanej powierzchni. Wosk nakłada się na wypolerowany element w celu nadania mu jeszcze lepszych właściwości optycznych, jak również w celach ochronnych. Płyn kontrolny stosuje się w trakcie polerowania dla usunięcia z powierzchni resztek urobku polerskiego oraz kontroli polerowanej powierzchni.

~Katarzyna Orlikowska