Gazeta Przemysłu Drzewnego zaprasza na targi Drema!

Gazeta Przemysłu Drzewnego zaprasza na targi Drema!

Po raz 22. „Gazeta Przemysłu Drzewnego” ma przyjemność spotkać się z Państwem na targach Drema w Poznaniu. Z wieloma z Was – zarówno naszymi stałymi czytelnikami, jak i partnerami biznesowymi – widzimy się tutaj co roku. A są i tacy, którzy brali udział w pierwszej edycji targów Drema w 1978 r. i od 40 lat wiernie uczestniczą w tym najważniejszym w Polsce spotkaniu branży drzewnej.

Również specjalnie na Dremę przygotowaliśmy wyjątkowy numer „GPD”, mający aż 128 stron, w którym przedstawiamy nie tylko nowości prezentowane przez wystawców Dremy, ale także wiele autorskich reportaży i wywiadów pokazujących intensywny rozwój branży drzewnej w Polsce. Sektor drzewny i meblarski ma bowiem za sobą kilka naprawdę dobrych lat prosperity. Pomimo wielu ograniczeń związanych z niekorzystnymi zmianami legislacyjnymi, rosnącymi kosztami produkcji, brakiem pracowników czy budzącymi wiele emocji zasadami sprzedaży drewna, przychody i produkcja branży w minionych latach rosły. Firmy też sporo inwestowały w automatyzację procesów, wiedząc, że to jedyna szansa na utrzymanie konkurencyjności polskich firm na międzynarodowych rynkach.

Jednak dziś na horyzoncie widać pewne zagrożenia związane, po pierwsze, z wojnami handlowymi i Brexitem, a po drugie – z zapowiadanym nadejściem kryzysu gospodarczego i negatywnymi zjawiskami w europejskiej gospodarce. Wszyscy wiemy, że prosperity polskiego przemysłu drzewnego zależna jest przede wszystkim od eksportu – to ze sprzedaży na rynki zagraniczne, a nie rodzimy – firmy czerpią swoje dochody. Oprócz zalet takiego modelu biznesu, czyli wyższej rentowności eksportu, a poza tym rozbudowy potencjału produkcyjnego i przychodów na skalę przekraczającą możliwości, jakie stwarza wyłącznie krajowy rynek, niesie to także za sobą pewne zagrożenia, a mianowicie zależność od koniunktury na rynkach zagranicznych. Doskonałym przykładem są tutaj ostatnie miesiące, gdyż wszelkie sygnały płynące z branży świadczą o tym, iż zmniejszyła się dynamika eksportu m.in. do Niemiec i Wielkiej Brytanii. Producentom dają się we znaki także rosnące ceny energii elektrycznej oraz rosnące koszty pracy i materiałów do produkcji. Jedną z odpowiedzi na problemy sektora może być automatyzacja produkcji i modernizacja parku maszynowego, do czego mogą na pewno zainspirować rozwiązania wystawców Dremy.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska w czasie tego wydarzenia – w hali nr 5 (stoisko nr 20), gdzie będzie czekać na Państwa cały zespół „GPD”!

Na naszym stoisku, przez wszystkie dni trwania Dremy, odbędą się także Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ oraz zaprezentujemy wystawę prac nadesłanych na konkurs „Wyczarowane z drewna”. Do zobaczenia w Poznaniu!

~Katarzyna Orlikowska
redaktor naczelna GPD