Decyzja o zamknięciu tartaku w Chociwlu jest efektem gruntownej analizy, która wykazała, że niestety, nie ma warunków do kontynuowania działalności tego zakładu.
13 listopada IKEA Industry Poland poinformowała swoich pracowników o zamiarze zakończenia działalności tartaku w Chociwlu, oddalonym o ok. 60 km od Szczecina (woj. zachodniopomorskie). W oficjalnym komentarzu, który „GPD” otrzymała od IKEA Industry Poland w tej sprawie, czytamy, że „kierunkowa decyzja jest efektem gruntownej analizy, która wykazała, że niestety, nie ma warunków do kontynuowania działalności w Chociwlu. Pomimo przeprowadzenia licznych remontów i restrukturyzacji, w tartaku wciąż wykonywanych jest wiele ciężkich i ręcznych prac, a działalność nie jest tak konkurencyjna jak powinna. Obecnie IKEA Industry prowadzi konsultacje z przedstawicielami związków zawodowych. Ich celem jest wymiana informacji oraz zebranie opinii, które pomogą wypracować plan działania”.
Tartak w Chociwlu został kupiony przez koncern IKEA w 1993 r. i zatrudnia 120 pracowników. Plan likwidacji tartaku zakłada kontynuowanie produkcji do czerwca 2020 r. Zakład ten jest jednym z czterech tartaków należących do IKEA Industry Poland (pozostałe znajdują się w Orli, Wielbarku i Stalowej Woli). Przerabia się w nim 150 tys. m3 surowca drzewnego, z którego produkuje 80 tys. m3 tarcicy sosnowej rocznie, głównie na potrzeby fabryk płyty klejonej IKEA Industry Poland oddział w Resku i Stepnicy. Wyprodukowane komponenty są wykorzystywane do produkcji gotowych mebli z drewna litego w fabryce IKEA Industry oddział w Goleniowie. Z tarcicy wyprodukowanej w Chociwlu powstają m.in. meble serii HEMNES oraz IVAR. Ogłaszając zamiar zakończenia działalności w Chociwlu, IKEA Industry Poland rozpoczęła proces konsultacji z przedstawicielami związków zawodowych. Ich celem jest wymiana informacji oraz zebranie opinii przed podjęciem finalnej decyzji co do dalszych planów związanych z majątkiem tartaku oraz z pracownikami.
– Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić wsparcie naszym pracownikom, których dotyczy ta zmiana – napisano w oficjalnym komentarzu. – Zaoferujemy pracownikom kontynuację zatrudnienia w pobliskich zakładach IKEA Industry, w których obecnie wprowadzamy nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Polska jest największym krajem produkcyjnym dla IKEA Industry oraz celem największych inwestycji w unikalne i konkurencyjne technologie produkcji. W Polsce koncern zatrudnia blisko 10 tys. osób w 20 zakładach produkcyjnych, w 10 lokalizacjach.
~ Katarzyna Orlikowska