Innowacyjna geometria ostrzy Real-Z3

Innowacyjna geometria ostrzy Real-Z3

Frezy trzpieniowe z serii Leitz Diamaster PRO3 i PLUS3 pozwalają na zwiększenie prędkości posuwu nawet o 50 proc., przez co proces obróbczy jest znacznie prostszy i bardziej wydajny. Sekret tego innowacyjnego rozwiązania tkwi w odpowiednim ułożeniu krawędzi tnących.

Trudno obrabialne materiały, wrażliwe na obróbkę mechaniczną powierzchnie płyt, produkcja seryjna lub obróbka zróżnicowanych materiałów to tylko niektóre z wyzwań, z którymi codziennie przychodzi się mierzyć użytkownikom nowoczesnych centrów CNC. Problem sprowadza się do narzędzi, które zagwarantują maksymalną wydajność, obniżenie kosztów z jednoczesnym utrzymaniem wysokiego poziomu jakości obróbki.

Rozwiązania tego problemu poszukują z różnymi efektami przedsiębiorcy, którzy stosują w swoim procesie produkcyjnym nesting lub też formatyzują i wręgują płyty. Szczytem ich marzeń jest możliwość stosowania jak najwyższych posuwów, co przekłada się na skrócenie czasów roboczych i uzyskanie doskonałej jakości obróbki. Eliminuje to konieczność stosowania dodatkowych operacji po frezowaniu i zdecydowanie zmniejsza nakład pracy.

Okazało się, że spełnienie tych marzeń jest jak najbardziej realne i z sukcesem dokonała tego firma LEITZ. Trzpieniowe frezy diamentowe DIAMASTER PRO3 i DIAMASTER PLUS3 sprawiają, że producenci mebli czy elementów wyposażenia wnętrz mogą teraz skupić swoją uwagę na innych problemach związanych z organizacją produkcji.

Materiały szczególnie tłumiące wibracje

Frezy trzpieniowe z serii Leitz Diamaster PRO3 i PLUS3 pozwalają na zwiększenie prędkości posuwu nawet o 50 proc., przez co proces obróbczy jest znacznie prostszy i bardziej wydajny. Jednocześnie ich żywotność oraz doskonała jakość krawędzi i gładkość wąskich powierzchni po obróbce jest nieosiągalna dla dotychczas stosowanych frezów konwencjonalnych typu Z3+3. Sekret tego innowacyjnego rozwiązania tkwi w odpowiednim ułożeniu krawędzi tnących. Ta, opracowana specjalnie przez firmę Leitz, geometria ostrzy nazwana została Real-Z3.

Konwencjonalne frezy trzpieniowe Z3+3 obrabiają obszar skrawania na wysokości danego elementu z udziałem maksymalnie dwóch ostrzy. Natomiast za pomocą frezów trzpieniowych Leitz Diamaster PRO3 i PLUS3 z technologią Real-Z3 w procesie tym biorą udział trzy ostrza tnące.  

Frez trzpieniowy Diamaster PRO3został opracowany specjalnie  z myślą o nestingu. Z kolei zastosowanie materiałów szczególnie tłumiących wibracje sprawia, że frez ten jest idealny do obróbki materiałów zróżnicowanych. W ofercie handlowej dostępny jest w dwóch średnicach wynoszących 12 i 14 mm. Oprócz tego firma Leitz produkuje także frez o średnicy 12,7 mm, który przeznaczony jest na rynek północnoamerykański. Frezy Diamaster PRO3 można ostrzyć do trzech razy.

Optymalne usuwanie i ukierunkowanie odpływu wiórów

Natomiast Diamaster PLUS3to idealne rozwiązanie dla zastosowań przemysłowych do formatyzowania płyt z użyciem maszyn CNC. Frez ten doskonale nadaje się do wysokowydajnych zastosowań w dużych partiach produkcyjnych. Dzięki dodatkowej rozszerzonej strefie ostrzenia Diamaster PLUS3 można naostrzyć nawet dwanaście razy. W katalogu dostępne są dwie, różniące się średnicą, wersje – 16 i 20 mm. 

Frezy trzpieniowe Diamaster PRO3 i PLUS3z diamentowymi ostrzami nadają się do wszystkich typowych tworzyw płytowych. Ponadto, podczas ich konstruowania zwrócono szczególną uwagę na optymalne usuwanie i ukierunkowanie odpływu wiórów podczas frezowania. Dzięki opatentowanej technologii DFC® (Dust Flow Control) przyleganie pyłu do elementu obrabianego jest znacznie zmniejszone, co pozwala na uzyskanie dużych oszczędności czasowych na prace związane z czyszczeniem. Nie bez znaczenia jest także utrzymanie całej strefy obróbczej w nieomal idealnej czystości.

Zasada działania tego systemu polega na wykorzystaniu energii kinetycznej strumienia wiórów do kontroli jego drogi. Narzędzia typu DFC®, w porównaniu z tradycyjnymi, pozwalają na zmniejszenie wymaganego strumienia powietrza. Mówiąc inaczej – instalacja odpylająca nie musi już wyłapywać pyłu i wiórów, tylko je transportować. Właściwym ich ukierunkowaniem zajmuje się bowiem DFC®. Ma to oczywiście wymierny efekt ekonomiczny. Przejawia się on chociażby w mniejszym zużyciu energii elektrycznej, wynikającym z mniejszego zapotrzebowania na powietrze w instalacji odciągowej. Nie bez znaczenia są także koszty ogrzewania zasysanego do pomieszczeń zimnego powietrza. Czystość w strefie skrawania wpływa także pozytywnie na jakość połączenia obrzeża z płytą oraz zmniejsza koszty serwisowe, ponieważ energia odsysanych cząstek uwalnia się w zetknięciu z osłonami i wężami, a nie drogimi częściami maszyn.   Jeszcze więcej korzyści i oszczędności czasu uzyskują użytkownicy, którzy zamawiają frezy trzpieniowe jako kompletny system w połączeniu z wysokowydajnym uchwytem termokurczliwym ThermoGrip. System ten wpływa na optymalizację dokładności ruchu obrotowego, jakości wyważenia oraz sztywności. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozszerzalności cieplnej materiału. Uchwyt rozgrzewany jest w specjalnej podgrzewarce indukcyjnej, następnie osadzany jest w nim trzpień narzędzia, a po schłodzeniu uzyskujemy efekt nieosiągalny w przypadku tradycyjnych systemów mocowania. Doskonale wyważone, wyregulowane i zawierające dostarczone dane nastawcze narzędzia mogą być łatwo, szybko i niezawodnie używane zarówno jako nowe narzędzie  fabryczne lub też po ostrzeniu z jakością producenta, w jednym z ponad 120 serwisów ostrzenia Leitz na całym świecie.

~kafal