intelliOptimizer Stacking sprawia, że piły robota do rzemiosła są jeszcze lepsze i bardziej ekonomiczne

intelliOptimizer Stacking sprawia, że piły robota do rzemiosła są jeszcze lepsze i bardziej ekonomiczne

Dzięki piłom robota SAWTEQ B-300/B-400 flexTec firmy HOMAG przed dwoma laty rozpoczęła się nowa era w rzemiośle: era bezobsługowego wykroju. Piły samodzielnie wykonują go na dłuższych odcinkach, ale mogą być również obsługiwane ręcznie. To się nie zmieni. Nowością jest produkt cyfrowy, który znacznie wydłuża fazy autonomicznej produkcji: intelliOptimizer Stacking. Redakcja HOB rozmawiała z Arne Mömesheimem, Product Manager Software, w firmie HOMAG Plattennateiltechnik GmbH o nowościach.

Panie Mömesheim, celem intelliOptimizer Stacking jest zmniejszenie liczby stosów podczas rozładowywania za pomocą robota. W jakim stopniu to się udaje?

Arne Mömesheim: Testy wykazały, że wzrosty wydajności są znaczne. Przeanalizowaliśmy dane produkcyjne niektórych klientów w dłuższym okresie. Wynik: W przypadku intelliOptimizer Stacking wymaganych jest średnio o 20% mniej stosów, częściowo te efekty są jeszcze większe. Liczba elementów na stos wzrasta przy tym częściowo o jedną trzecią. W sumie przekłada się to na średnio o 20% mniej zmian stosu, a tym samym na znacznie mniej przestojów.

Co to oznacza dla przedsiębiorstw i użytkowników w praktyce?

Kto korzysta z systemu intelliOptimizer Stacking, wydłuża fazy autonomicznej produkcji w obszarze wykroju. Oznacza to mniejszą liczbę zmian stosu w ciągu zmiany dziennej i zmniejsza nieproduktywny czas, a nocny tryb pracy automatycznej jest znacznie wydłużony. Zwiększa to wydajność. Ponadto użytkownik ma teraz znacznie więcej czasu na inne czynności generujące wartość dodaną między zmianą stosu.

Czy intelliOptimizer Stacking jako cyfrowy produkt firmy HOMAG zostanie jak zwykle włączony do ekosystemu tapio?

Tak, zdecydowanie. IntelliOptimizer Stacking jest oferowany za pomocą tapio i tym samym jest częścią jego ekosystemu. Ma to wiele zalet dla użytkowników i ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania narzędzia. Bo również nasze piły robotów są połączone z ekosystemem. Dzięki temu narzędzie może rozpoznać konfigurację danej maszyny i indywidualne dopasować sortowanie do maszyny.

Czy narzędzie ma być również w przyszłości skierowane wyłącznie do klientów, którzy stosują SAWTEQ B-300/B-400 flexTec?

Algorytm sortowania generuje dane do automatycznego procesu układania w stosy, czyli do rozładowywania przez robota. Tylko maszyny flexTec firmy HOMAG są wyposażone w robota. W ich przypadku zastosowanie intelliOptimizer Stacking jest więc ogólnie korzystne. W pierwszym etapie ograniczyliśmy się jednak do piły robota do prac rzemieślniczych, SAWTEQ B-300/B-400 flexTec. Najbardziej prawdopodobne efekty są tu związane z odciążeniem pracowników. Z pewnością w drugim etapie zastosujemy również w pełni automatyczne maszyny HOMAG typu SAWTEQ B-320 flexTec. Harmonogram nie został jednak jeszcze ustalony.

Zoptymalizowane przesunięcia magazynowe, plany rozkroju, układania stosów … czy w łańcuchu tworzenia wartości pozostają jeszcze elementy, w których firma HOMAG widzi dodatkowy potencjał optymalizacji?

Potencjał optymalizacji procesu jest jeszcze daleki od wyczerpania. Sama optymalizacja stosów to temat, który odgrywa rolę w wielu etapach produkcji. Wykrój jest dopiero początkiem. Utrzymanie całego łańcucha produkcji we wszystkich optymalizacjach procesu jest i pozostanie ciekawym wyzwaniem. W tym zakresie wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Jakie długoterminowe plany ma firma HOMAG odnośnie do cyfryzacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji?

To pozostaje naszą tajemnicą handlową. Mogę jednak obiecać, że będziemy nadal rozbudowywać asortyment produktów cyfrowych: w obszarze wykrojów jaki i w przypadku wszystkich innych dziedzin technologii. Zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorstwa naszych klientów są bardzo zróżnicowane. Dlatego też kładziemy silny nacisk na połączenie wszystkich naszych produktów w sieć. Firma HOMAG bardzo wcześnie zajęła się opracowaniem cyfrowych rozwiązań, co dziś procentuje. Obecnie czerpiemy korzyści ze stabilnego zasobu wiedzy i doświadczeń.

~Źródło: Homag Polska