Już jutro startuje druga edycja konkurs SkillsPoland

Już jutro startuje druga edycja konkurs SkillsPoland

W dniach 23-25 listopada, na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO odbędzie się ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2022, który jest eliminacjami do międzynarodowego konkursu EuroSkills.

SkillsPoland to największy konkurs branżowy, skierowany do uczniów szkół branżowych, studentów kierunków technicznych oraz do osób rozpoczynających swoją karierę zawodową.

W ciągu 3 dni zmierzą się zawodnicy z całej Polski, aby wyłonić najlepszych, którzy będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowym finale EuroSkills 2023, który odbędzie się za rok – również w Gdańsku! (o czym w dalszej części artykułu).

22 konkurencje w tym frezowanie CNC i meblarstwo

SkillsPoland składać się będzie z kilku wydarzeń, ale to przede wszystkim konkurs o zasięgu ogólnopolskim. Na gdańskich wydarzeniu odbędą się 22 konkurencje w tym: BIM/budownictwo cyfrowe, frezowanie CNC, integracja robotów przemysłowych, meblarstwo, mechatronika czy przemysł 4.0. Podczas konkursu wystąpi ponad 200 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni) a oceniać ich będzie 100 sędziów z Polski i zagranicy. Organizator liczy, że wydarzenie odwiedzi ponad 25 tysięcy widzów.

SkillsPoland to niepowtarzalna okazja dla odwiedzających na spróbowanie swoich sił w kilkunastu strefach „try a skill”, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji. Wydarzenie uświetni panel dyskusyjny z przedstawicielami nauki, biznesu i instytucji publicznych.

EuroSkills za rok także w Gdańsku

16 czerwca br., podczas posiedzenia WorldSkills Europe General Assembly w Krakowie został wskazany gospodarz EuroSkills 2023, którym zostało miasto Gdańsk. Oznacza to, że w przyszłym roku Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz pierwszy.

Przypomnijmy, że polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach EuroSkills w Budapeszcie (2018) i w Graz (2021) zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach gotowanie, florystyka i spawanie. W przyszłorocznym wydarzeniu weźmie udział około 600 zawodników oraz 500 znakomitych ekspertów z 31 państw, na arenach konkursowych o łącznej powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów. Współorganizatorami EuroSkills 2023 są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, SkillsPoland Sp. z o.o., miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz AmberExpo.  

~ kor