14 września 2023 r., firma Kiilto wprowadziła ekosystem SUPER Healthy Buildings, który zrzesza innowatorów, badaczy, startupy, decydentów, organizacje i firmy z branży budowlanej. Jego celem jest zrewolucjonizowanie zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego.
Nie ulega wątpliwości, że potrzebne są zmiany w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego:
- Środowisko zbudowane odpowiada za ok. 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych.
- Zaledwie połowa odpadów budowlanych jest poddawana recyklingowi.
- Syndrom chorego budynku (ang. sick building syndrome, SBS) co roku jest przyczyną 3,8 mln zgonów na świecie.
- Szacuje się, że dwie trzecie istniejących obecnie materiałów budowlanych będzie wciąż istnieć w 2040 r., nadal emitując CO2.
Zdaniem firmy Kiilto można rozwiązać powyższe cztery problemy, ale będzie to wymagało zaangażowania całej branży.
– Stoimy przed wieloma wyzwaniami, ale i licznymi możliwościami biznesowymi – mówi Ville Solja, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Kiilto. – Aby zmienić całą branżę, potrzebujemy zaangażowania wszystkich.
W ramach ekosystemu SUPER Healthy Buildings zaproszono fińskich i międzynarodowych partnerów do tworzenia i komercjalizacji innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju, wydajności, ekologii i możliwości ponownego wykorzystania.
– Kiilto to rodzinna firma z ponad 100-letnim doświadczeniem oraz potencjałem i motywacją do zrewolucjonizowania zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej. Nawet w czasach kryzysu w sektorze budowlanym musimy inwestować w przyszłość. Naszym celem jest nadal tu być w 2080 roku – kontynuuje Solja.
Już na starcie ekosystem SUPER Healthy Buildings zgromadził wokół wspólnej misji ok. 160 podmiotów z branży budowlanej, od start-upów po różnego rodzaju organizacje. Dlaczego firmie Kiilto zależało, aby ich zjednoczyć?
– Już teraz jesteśmy spoiwem, które łączy branżę. Pełnimy kluczową rolę w regionie Morza Bałtyckiego, jesteśmy liderem na fińskim rynku i posiadamy solidną wiedzę z zakresu budownictwa – mówi Raija Polvinen, dyrektorka ds. ekosystemu w Kiilto.
Prelegenci, uczestnicy panelu i przedstawiciele startupów obecni na wydarzeniu inauguracyjnym mówią zgodnie: zmiana jest potrzebna, ale wymaga bezprecedensowej współpracy i nowych innowacji.
Jedną z takich innowacji jest rozwiązanie „Debonding on Demand” zaprezentowane przez Kiilto podczas wydarzenia. Umożliwia ono rozdzielanie połączonych ze sobą powierzchni materiałów, na przykład za pomocą ciepła lub mikrofal. Materiały otrzymane po rozdzieleniu powierzchni i demontażu nadają się do recyklingu i ponownego użycia.
Nagranie z inauguracji ekosystemu SUPER Healthy Buildings można obejrzeć w linku tutaj:
Przeprowadzona podczas wydarzenia dyskusja panelowa na temat materiałów zrównoważonych i nadających się do recyklingu skłoniła do refleksji nad tym, że trzeba przemyśleć cały łańcuch wartości budynku.
– Pora wziąć pod lupę swoje działania i wybiec myślą w przyszłość, aby opracować strategie na następne lata – podsumował Eerik Paasikivi, współzałożyciel Kvanted Ventures.
Mari Granström, współzałożycielka i dyrektorka generalna Origin by Ocean, uważa, że tylko kryzys wymusza zmiany: „Jeśli spojrzeć na konwencjonalne firmy, to niestety nie zmienią się, jeśli nie muszą. Dopiero gdy staną przed sytuacją kryzysową zdają sobie sprawę, że czas coś zrobić”.
~materiały prasowe