Kolejna fuzja na brytyjskim rynku drzewnym

Kolejna fuzja na brytyjskim rynku drzewnym

Po przejęciu brytyjskiej firmy BSW Timber przez austriackiego Binderholz ogłoszono kolejną fuzję – w skład BSW Group wejdzie producent palet – firma Scott Group.

BSW Group, największa zintegrowana firma sektora drzewno-leśnego w Wielkiej Brytanii, będąca częścią austriackiej grupy Binderholz, przejęła Scott Group – wiodącego dostawcę palet drewnianych i rozwiązań w zakresie opakowań drewnianych na zamówienie.

Firma BSW Timber została założona w 1848 roku w Earlston w Szkocji i posiada zdolność produkcyjną ponad 1,2 miliona m3 tarcicy rocznie. Zatrudnia około 2000 pracowników, prowadzi siedem tartaków w Wielkiej Brytanii, jeden tartak na Łotwie i siedem innych zakładów produkcyjnych w Wielkiej Brytanii. Pod koniec 2021 roku została przejęta przez Grupę Binderholz. Dzięki tej fuzji austriacki Binderholz stał się największą firmą w branży tartacznej i przetwórstwa drewna litego w Europie, zatrudniającą około 5 000 pracowników w 6 krajach: w Austrii (5 zakładów), Niemczech (5 zakładów), Wielkiej Brytanii (14 zakładów po przejęciu BSW), Łotwie (1 zakład), Finlandii (3 zakłady) i USA (3 zakłady).

Z kolei Scott Group, z siedzibą w pobliżu Dunfermline w Szkocji, z rocznym obrotem przekraczającym 250 milionów funtów i zatrudniającą 1300 pracowników, jest wielokrotnie nagradzanym, zrównoważonym producentem nowych i regenerowanych palet drewnianych. Wytwarza je w ilości ponad 30 milionów sztuk rocznie.

Scott Group została założona w 1987 roku i działa w 32 lokalizacjach, od Szetlandów po Devon w południowej części Wlk. Brytanii. Ponadto prowadzi oddział zajmujący się pozyskiwaniem drewna na Łotwie.

Jesteśmy absolutnie podekscytowani nabyciem Scott Group – powiedział Tony Hackney, dyrektor generalny BSW Group. – To krok, który jeszcze bardziej wzmacnia naszą ofertę produktów i usług. Wiąże się to z naszą wizją najlepszego wykorzystania drewna w całej Grupie BSW, przy jednoczesnym pełnym wykorzystaniu logistycznej siły połączonych przedsiębiorstw. Jesteśmy przekonani, że dzięki wiedzy i doświadczeniu BSW i Scott wspólnie możemy dalej się rozwijać zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza nią.

To ogromne posunięcie zarówno dla Scott Group, jak i całej branży drzewnej, pomagające ugruntować nasz status najbardziej innowacyjnego producenta i dostawcy palet drewnianych w Wielkiej Brytanii – dodał Norman Scott, właściciel i dyrektor operacyjny Scott Group. – Pozwoli nam ono jeszcze ściślej współpracować z klientami, aby dostarczać rozwiązania, które odpowiadają ich wymaganiom i zapewniają wartość.

Dzięki przejęciu Scott Group, BSW Group zatrudnia obecnie 3000 osób w całym sektorze i osiąga roczne obroty w wysokości około 900 mln GBP, przy czym obroty Grupy Binderholz po przejęciu sięgają prawie 2,8 mld EUR. Dyrektor generalny BSW Tony Hackney i dyrektor finansowy Alan Milne dołączą do istniejącej rady dyrektorów Scott Group, którzy będą nadal pełnić swoje obecne role. 

~ Katarzyna Orlikowska