Kronospan nie przejmie polskiego oddziału Pfleiderer

Kronospan nie przejmie polskiego oddziału Pfleiderer

Zdaniem unijnego organu ochrony konkurencji, przejęcie Pfleiderer Polska  przez Kronospan spowodowałoby utworzenie dominującego gracza na rynku płyt drewnopochodnych, tym samym prowadząc do wyższych cen i obniżenia jakości.

Austriacki producent płyt i materiałów drewnopochodnych – firma Kronospan nie rozwiała obaw unijnych organów antymonopolowych w związku ze swoją ofertą dotyczącą przejęcia polskiego oddziału niemieckiej firmy Pfleiderer – przekazała 30 listopada szefowa unijnego urzędu antymonopolowego Margrethe Vestager po tym, jak firmy zerwały umowę.

O planach przejęcia Pfleiderer Polska przez Kronospan pisaliśmy tutaj: https://gpd24.pl/aktualnosci_promowane_slajder/plany-przejecia-pfleiderer-polska-przez-kronospan-sprawdza-komisja-europejska/

Komisja Europejska wszczęła pełne dochodzenie w sprawie umowy w kwietniu tego roku, a następnie planowała ją zawetować – podaje agencja Reuters.

Unijny organ ochrony konkurencji poinformował, że środki zaradcze oferowane przez Kronospan nie złagodziły jego obaw związanych z utworzeniem dominującego gracza na rynku płyt wiórowych surowych i powlekanych melaminą w Polsce i krajach bałtyckich.

Nasze dogłębne badanie wykazało, że proponowana transakcja negatywnie wpłynie na konkurencję na tych rynkach, prowadząc do wyższych cen, obniżenia jakości lub mniejszego wyboru dla klientów – przekazała Vestager w oświadczeniu. – Ponieważ środki zaradcze oferowane przez Kronospan nie rozwiały naszych obaw dotyczących konkurencji, nie mogliśmy rozliczyć transakcji. Przyjmujemy do wiadomości decyzję Kronospanu o rezygnacji z umowy.

Grupa Pfleiderer reprezentowana jest w Polsce przez:
Pfleiderer Polska Sp z o. o. (Wrocław),
Pfleiderer Grajewo Sp z o. o. (Grajewo – spółka zależna Pfleiderer Polska),
Pfleiderer MDF Grajewo Sp z o. o. (Grajewo – spółka zależna Pfleiderer Polska),
Pfleiderer Wieruszów Sp z o. o. (Wieruszów – spółka zależna Pfleiderer Polska),
Jura Polska Sp z o. o. (Grajewo – spółka zależna Pfleiderer Polska),
PFL Recycling sp. z o.o.( Wieruszów- spółka zależna Pfleiderer Polska),
Silekol Sp z o. o. (Kędzierzyn-Koźle – spółka zależna od PCF GmbH).

~ tekst i fot.: Katarzyna Orlikowska