LIGNA.Preview 2025 – zapowiedź przyszłości branży drzewnej!

LIGNA.Preview 2025 – zapowiedź przyszłości branży drzewnej!

LIGNA.Preview to medialny podgląd wiodących na świecie targów dla branży drzewnej. Tutaj przedstawiciele prasy z całego świata otrzymują ekskluzywne informacje na temat najważniejszych wydarzeń i wystawców.

20 lutego, podczas LIGNA.Preview 2025, dziennikarze zapoznali się z innowacjami, które zostaną zaprezentowane na 50. edycji targów LIGNA. Największe na świecie wydarzenie branży drzewnej, zaplanowane na 26-30 maja, zapowiada się rekordowo. Według danych z 7 marca, swój udział potwierdziło już ponad 1300 wystawców, którzy zajmą imponującą powierzchnię ponad 112 772 m2. Organizatorzy spodziewają się, że tegoroczna edycja przyciągnie ponad 80 000 gości z całego świata, co potwierdza pozycję targów LIGNA jako kluczowego wydarzenia dla branży.

Zrównoważony rozwój i zwiększona automatyzacja to najważniejsze czynniki wzrostu

Organizatorzy targów LIGNA 2025, mimo globalnej niepewności gospodarczej, wykazują duży optymizm. Dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe AG, podkreśla, że targi osiągnęły poziom zbliżony do poprzedniej edycji, co w obecnych warunkach ekonomicznych jest powodem do wdzięczności wobec wszystkich zaangażowanych.

Podczas wydarzenia zapowiadającego targi, Markus Hüllmann, prezes zarządu VDMA i przewodniczący rady doradczej wystawców LIGNA, przedstawił analizę aktualnej sytuacji i perspektyw branży drzewnej. Zwrócił uwagę na globalną niepewność, spowolnienie gospodarcze, słabnące rynki, spadek popytu i wolniejszy wzrost w kluczowych gospodarkach świata.

Jednocześnie Hüllmann wskazał na dwa główne czynniki napędzające rozwój branży: zrównoważony rozwój i postępującą automatyzację.

Sztuczna inteligencja i branża drzewna

Thijs Meijerink, inżynier ds. materiałów i technologii w IKEA, pomaga ponad 200 dostawcom integrować dane w ich liniach biznesowych i produkcyjnych. Podczas LIGNA.Preview 2025 udzielił on dziennikarzom informacji i podał przykłady na temat sztucznej inteligencji i integracji danych w branży stolarskiej. Jednym z nich było wykorzystanie AI i integracji danych do optymalizacji klastrowania i sekwencjonowania produktów w celu ograniczenia zmian w systemie i zwiększenia produktywności.

Na tegorocznych targach zostaną zaprezentowane rozwiązania w takich obszarach, jak łączność, zrównoważona produkcja i drewno konstrukcyjne. LIGNA.Connectivity obejmuje digitalizację, sztuczną inteligencję i rozwiązania umożliwiające bezproblemową pracę w sieciach cyfrowych. Natomiast LIGNA.Sustainable Production przedstawia ekonomicznie opłacalne podejścia do ochrony środowiska, oszczędzania zasobów i poprawy warunków pracy. Z kolei LIGNA.Engineered Wood zajmuje się rozwojem inteligentnie zaprojektowanych produktów drewnianych do różnych zastosowań.

Nowe technologie i produkty zostaną zaprezentowane w 10 halach wystawowych oraz na terenach zewnętrznych. Hale od 11 do 15 i 27 będą prezentować narzędzia i maszyny do produkcji niestandardowej i masowej. Hale 16 i 17 będą również prezentować najnowocześniejszą technologię związaną z wykańczaniem powierzchni i technologią automatyzacji, w tym systemami sterowania dla maszyn CNC i wysokowydajną robotyką. Hale 25 i 26 będą koncentrować się na technologii dla tartaków, produkcji płyt drewnopochodnych i energii z drewna.

Teren na wolnym powietrzu i pawilony będą poświęcone maszynom dla leśnictwa, produkcji drewna okrągłego i tarcicy. Najważniejszym punktem wystawy zewnętrznej będzie nowy format LIGNA.TruckStop, który będzie służył jako centralny węzeł dla zawodów, z elektronarzędziami i technologią mocowania prezentowanymi z ciężarówek, furgonetek i transporterów.

Innym nowym formatem jest LIGNA.Circular, „Thinking in Circles” w hali 12. Ma on na celu wzmocnienie współpracy z odpowiednimi branżami międzysektorowymi i usługowymi, wspieranie interdyscyplinarnych sieci w celu wdrażania praktycznych rozwiązań i skutecznego promowania transformacji cyrkularnej. Do stałych prezentacji dołączają także nowe formy: LIGNA.Stage i LIGNA.FutureSquare (hala 12), prezentujące innowacje od dostawców i wschodzących firm z sieci VDMA Startup-Machine, LIGNA.Campus (hala 11) – platformy dla uczelni technicznych i uniwersytetów do prezentacji swoich programów edukacyjnych oraz LIGNA.Recruiting (hala 12), łącząca młodych profesjonalistów i doświadczonych specjalistów z pracodawcami.

Automatyzacja, wydajność i zabezpieczenie przyszłości

Na LIGNA.Preview 2025 było obecnych także ponad 20 wystawców, aby przybliżyć dziennikarzom niektóre produkty i usługi, które zostaną zaprezentowane na targach.

Pod hasłem „Budowanie przestrzeni życiowych”, Homag po raz pierwszy zaprezentuje całe swoje portfolio w jednym miejscu. Wśród produktów znajdą się: nowa pilarka panelowa SawTeq S-200 flexTec, dwupoziomowy system magazynowy StoreTeq P-310, nowa cyfrowa maszyna do drukowania krawędzi EdgeTeq P-200 oraz inteligentny system Homag Production Manager Advanced. Homag zaprezentuje również rozwiązania firm Weinmann, Kallesoe i System TM, a obecni będą również kluczowi partnerzy Homag – tapio, Benz Tooling i Schuler Consulting.

Natomiast Weinig koncentruje się na automatyzacji, wydajności i zabezpieczaniu przyszłości. Wśród 45 maszyn znajdą się samonastawna Powermat 3000 z całkowicie automatyczną zmianą profilu nawet przy małych partiach, brama próżniowa WLP 200 do całkowicie automatycznego przenoszenia obrabianych elementów oraz mikrowczepiarka HS 200 z robotem do załadunku, co według Weiniga jest pierwszym zintegrowanym kompletnym rozwiązaniem tego typu. Nowe koncepcje produkcyjne Weinig System Solutions obejmują system CLT z animacją 3D.

Holz-Her zaprezentuje również nowe produkty w technologii okleinowania krawędzi, pięcioosiowej obróbki CNC i obsługi materiałów. W nowym opatentowanym agregacie Glu Jet 725 PUR PRO w pełni zintegrowana pompa próżniowa i uszczelniony system aplikacji Glu Jet usuwają wilgoć z powietrza, dzięki czemu klej PUR nadaje się do użytku nawet przez tydzień. Pokazane zostanie również nowe centrum obróbcze CNC Epicon 7135 „SpaceSaver”.

SCM zaprezentuje zintegrowane gniazdo z pilarką panelową Gabbiani a2, okleiniarką Stefani i wiertarką Morbidelli fx100, zdolną do obróbki do 1200 elementów na zmianę. Obejmuje ono także system automatycznego magazynowania Flexstore hp, roboty, systemy podawczo-odbiorcze, oprogramowanie i zaawansowane usługi cyfrowe. W sektorze drewna litego swoją światową premierę będzie miała automatyczna strugarka czterostronna Topset XXL. Jest to konfigurowana indywidualnie maszyna ze zwiększonymi sekcjami roboczymi, prędkościami wrzecion do 12 000 obr./min i stołami roboczymi z mikrometrycznymi ustawieniami. Od 2025 r. SCM oferuje również program serwisowy „Additional Care” dla wszystkich maszyn.

Z kolei Biesse pokaże rozwiązania pomagające klientom stać się bardziej konkurencyjnymi. W ramach „Embrace the evolution” zostaną zaprezentowane nowe i odnowione oferty produktów do obróbki płyt, drewna litego i innych materiałów, a także nowe sposoby interakcji z klientami. Firma twierdzi, że wielomateriałowość będzie jednym z centralnych elementów wystawy, przy jednoczesnym skupieniu się na drewnie i produktach drewnopochodnych.

Fagus-GreCon zaprezentuje trzy nowe produkty – Mission Control, czyli następną generację paneli sterowania do wykrywania i gaszenia iskier, która pomaga ograniczyć przestoje i zwiększyć wydajność dzięki predykcyjnej inteligencji, 2D ParticleView, który oferuje monitorowanie geometrii cząstek w czasie rzeczywistym w celu poprawy jakości płytek i zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów, oraz Gasanalyser IL, system pomiaru formaldehydu w linii, który zapewnia natychmiastową reakcję na odchylenia. Zostaną również zaprezentowane aktualizacje istniejących produktów, takich jak EdgeInspect, który wykrywa precyzyjne wady krawędzi w przypadku awarii systemów opartych na kamerach.

Wśród zaproszonych polska firma VisionX

Firma Leuco rozszerzyła swoją linię narzędzi wykorzystujących zasadę Fibonacciego, w której rozmieszczenie krawędzi tnących ma kształt spirali. Zalety to cięcie bez uszkodzeń i regulacja wysokości narzędzia względem obrabianego elementu, które nie wymaga już centrowania.

Wśród produktów przygotowanych przez firmę Jowat, na uwagę zasługuje nowy klej Jowacoll GROW 125.00, zawierający 30 proc. surowców biopochodnych. Ten dyspersyjny klej to ekonomiczne rozwiązanie dla poddostawców mebli, którzy chcą osiągnąć ambitne cele dotyczące surowców odnawialnych. Natomiast Jowat Jowatherm PUR 608.10 jest najnowszym dodatkiem do serii klejów PUR, oferującym wyjątkową przyczepność na gorąco i początkową wytrzymałość, nawet w wysokich temperaturach otoczenia podczas produkcji.

Z kolei firma Kleiberit, oprócz przyjaznych dla środowiska klejów PUR z mikroemisją (ME), zaprezentuje reintegrację materiałów pochodzących z recyklingu z cyklem surowcowym. Te nowe rozwiązania przybliżają użytkowników klejów do osiągnięcia prawdziwie zrównoważonej produkcji mebli i innych produktów z drewna. Demonstracje podczas targów pokażą zalety i zastosowania klejów PUR, HotCoating i innych produktów Kleiberit.

Nowe produkty firmy Hymmen obejmują inteligentne rozwiązanie smart2i, które zwiększa wydajność. Pulpity sterujące pokazują diagramy, które wyświetlają istotne dane w sposób przejrzysty i jak KPI mogą identyfikować potencjał ulepszeń po inteligentnej analizie. A jeśli produkcja nie przebiega zgodnie z planem, smart2i odkrywa, gdzie leży przyczyna błędu. Hymmen zaprezentuje również druk cyfrowy, tłoczenie i teksturowanie, a także technologię laminowania i owijania krawędzi.

Natomiast firma imos zaprezentuje najnowszą wersję swojego rozwiązania programowego, iX 2025. Gotowy do pracy w chmurze, iX 2025 oferuje znaczące udoskonalenia funkcjonalne w grupach produktów CAD, CAM i NET firmy, w tym komponenty AI w celu optymalizacji przepływów pracy i zapewnienia lepszego wsparcia użytkownikom w codziennych zadaniach.

Aby poprawić wizualizację, z renderowaniem w czasie rzeczywistym podczas planowania mebli wraz z generowanymi przez serwer fotorealistycznymi obrazami, firma ulepszyła także program iX-NET do sprzedaży online.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także nowa platforma do tworzenia dokładnych raportów inwentaryzacyjnych stosów drewna, wiórów drzewnych lub innych materiałów, na podstawie danych z drona, opracowana przez firmę LumberScan. Operator przesyła informacje zebrane przez drona na platformę i tworzy szczegółowe raporty, w tym wolumeny podzielone według produktów i grup produktów. Informacje są raportowane na platformie i udostępniane za pośrednictwem programu Excel. Firma twierdzi, że program może śledzić i mierzyć w setkach punktów z dokładnością do centymetra.

Nowościami pochwali się również Microtec. Jego CT Log wykrywa wszystkie wewnętrzne cechy kłody i umożliwia optymalne cięcie poprzez klasyfikację każdej wirtualnej deski jeszcze przed cięciem. W połączeniu z rozpoznawaniem przez Microtec Connect, klasyfikację tę można przywołać dla każdej kłody przed cięciem. Rozwiązanie cięcia na żądanie zapewnia wzrost wartości od 5 do ponad 20 proc., w zależności od produkcji i rodzaju drewna. Wśród zaproszonych na LIGNA.Preview 2025 firm znalazła się także polska VisionX, która tworzy systemy kontroli wizyjnej i automatyzacji dostosowane do unikalnych potrzeb klienta. Jej najnowszym produktem jest system pomiaru otworów SKO, który wykrywa położenie i średnicę otworów w drewnie, aby identyfikować i eliminować odrzucone, wadliwe elementy. System ma dokładność pomiaru do 0,1 mm i prędkość pracy do 45 m/min.  

~Tomasz Bogacki