Międzynarodowy sukces targów Meble Polska

Międzynarodowy sukces targów Meble Polska

Targi Meble Polska potwierdziły swoją rangę jako jedne z wiodących kontraktacji meblowych w Europie. Ekspozycję tegorocznej edycji, która odbyła się w Poznaniu od 25 do 28 lutego 2025 r., odwiedzili kupcy meblowi z ponad 70 krajów, a udział zwiedzających z zagranicy ponownie znacząco przekroczył połowę.

Frekwencja na tegorocznych targach Meble Polska 2025 przekroczyła wyniki ubiegłorocznej edycji. Międzynarodowe grupy zakupowe, hurtownie oraz sieci salonów meblowych z całego świata licznie odwiedziły poznańskie pawilony targowe.

To rezultat jeszcze szerszej i bardziej intensywnej niż w poprzednich latach kampanii promocyjnej, skierowanej na kluczowe i najbardziej perspektywiczne rynki dla polskiego eksportu mebli – podkreśla Józef Szyszka, dyrektor targów Meble Polska.

Wydarzenie było pierwszym w Europie globalnym spotkaniem branży meblarskiej na początku roku. Dane z systemu rejestracji pokazują, że Poznań stał się międzynarodowym centrum handlowym, przyciągającym zwiedzających poszukujących nowych kolekcji i partnerów biznesowych.

Łącznie targi odwiedziło 16 512 osób, co oznacza wzrost o 15 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednocześnie odsetek gości z zagranicy wzrósł do 58 proc., co stanowi wzrost o 4 punkty procentowe względem 2024 roku.

Zwiedzający z całego świata

Targi Meble Polska 2025 przyciągnęły kupców meblowych z 71 krajów. Tradycyjnie, obok handlowców z Polski, najliczniejszą grupę stanowili zwiedzający z Niemiec – kluczowego partnera handlowego polskiej branży meblarskiej, do którego trafia największa część krajowego eksportu mebli. W tym roku niemieccy kupcy stanowili 16,1 proc. gości z zagranicy.

Na kolejnych miejscach nastąpiły istotne zmiany. W ubiegłym roku podium należało do Czech i Litwy, jednak tym razem na drugim miejscu znaleźli się zwiedzający z Ukrainy (7,3 proc.), a na trzecim – z Rumunii (6 proc.). W pierwszej dziesiątce najliczniej reprezentowanych krajów znalazły się także: Francja, Litwa, Holandia, Wielka Brytania, Czechy, Belgia oraz Słowacja.

– Nasza strategia Go Global przynosi wymierne efekty. Marka Meble Polska zdobyła międzynarodową rozpoznawalność, co przekłada się na rosnącą liczbę zwiedzających z kluczowych rynków eksportowych – podkreśla Józef Szyszka. Szczególnie imponujące wzrosty odnotowano w przypadku gości ze Stanów Zjednoczonych (+173 proc.), Indii (+140 proc.) oraz Izraela (+189 proc.).

Targi Meble Polska 2025 miały zasięg globalny, przyciągając handlowców ze wszystkich kontynentów. Wśród uczestników znaleźli się kupcy z tak odległych krajów, jak Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Chile, Chiny, Egipt, Gruzja, Japonia, Jordania, Kanada, Kazachstan, Kostaryka, Liban, Libia, Maroko, Mauritius, Mongolia, Senegal, Turkmenistan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Salomona czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ekspozycja w dziewięciu pawilonach

Targi Meble Polska to najbardziej kompleksowa prezentacja oferty polskich producentów mebli na świecie. Coraz więcej zagranicznych wystawców również decyduje się na udział w wydarzeniu, szukając kontrahentów w Poznaniu. W tym roku ekspozycja zajmowała łącznie ponad 60 000 m2 i obejmowała 9 pawilonów, w których swoją ofertę zaprezentowało 378 firm z 17 krajów: Bangladeszu, Chin, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy i Włoch.

Zakres tematyczny targów obejmował meble tapicerowane, meble skrzyniowe z płyty meblowej oraz z litego drewna, krzesła i stoły oraz materace. Ofertę meblową uzupełniały tkaniny i dekoracje, które można było zobaczyć w Salonie Home Decor.

Prelekcje i szkolenia

Targi były nie tylko okazją do zakontraktowania nowych kolekcji, ale także stanowiły platformę do zdobycia specjalistycznej wiedzy. Współpracując z partnerami branżowymi, organizatorzy przygotowali bogaty program prelekcji i szkoleń. Eksperci branżowi podzielili się swoją wiedzą na temat perspektyw rynku, ochrony designu oraz skutecznych metod zwiększania sprzedaży.

W ramach wydarzeń odbyły się także analizy sytuacji w branży meblarskiej, co stanowiło cenne źródło informacji dla producentów i dystrybutorów. Ukraińsko-Europejski Koktajl Networkingowy stał się natomiast doskonałą okazją do nawiązania międzynarodowej współpracy.

Złoto dla najlepszych

Pierwszego dnia targów, podczas uroczystej gali w nowym, multimedialnym pawilonie 7A, laureaci konkursu Złoty Medal odebrali nagrody z rąk przewodniczącej sądu, prof. Ewy Ratajczak, oraz prezesa Grupy MTP Tomasza Kobierskiego. Statuetkami nagrodzono 11 produktów:

Kolekcja IBIZA – Fabryka Mebli TARANKO Aleksander Taranko, Kolekcja AURA – FM HOFFER Sp. z o.o. Sp. k., Kolekcja mebli AMORE COLORE – HUBERTUS Design Sp. z o.o., Materac Kontur Talalay H2 Jedwab – M&K Foam Sp. z o.o. / M&K FOAM GmbH Sp. z o.o., Łóżko NOOK – COMFORTEO Węgłowski i Stryjakiewicz Sp.k., Mebel modułowy OAHE – COMFORTEO Węgłowski i Stryjakiewicz Sp.k., Stół kuchenny Vikam – Spółka Meblowa KAM Sp. j., System mebli skrzyniowych Thinking Cabinets – Thinking Cabinets Sp. z o.o., Model VELPA S – Fabryka Mebli WERSAL Z.B.Ł. Kaczorowscy SK, Wielomodułowy program mebli tapicerowanych MAXO – Grupa POLDEM/STELLA Sp. z o.o., Wielomodułowy program mebli tapicerowanych NOXID – Grupa POLDEM/STELLA Sp. z o.o.

Jeden z nagrodzonych produktów zdobył także podwójne wyróżnienie, otrzymując Grand Prix oraz Eco Prize Grupy MTP. Nagrody te trafiły do firmy Thinking Cabinets Sp. z o.o. za system mebli skrzyniowych Thinking Cabinets, który został uznany za najbardziej innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie.

Do 25 marca można oddawać głosy na produkty nagrodzone Złotym Medalem w konkursie Złoty Medal – Wybór Konsumentów. Szczegółowe opisy oraz zdjęcia nagrodzonych produktów można znaleźć na stronie: www.meblepolska.pl.  

Meble Polska 2026
Kolejna edycja targów Meble Polska odbędzie się tradycyjnie w ostatnim tygodniu lutego, w dniach 24-27 lutego 2026 roku. Z uwagi na duże zainteresowanie wynajmem stoisk ze strony nowych firm, organizatorzy już teraz zapraszają do kontaktu wszystkich chętnych do udziału w targach Meble Polska 2026 w charakterze wystawcy.

~kafal