W wielu projektach autorzy doskonale wyeksponowali oryginalne kolory podłóg i przedstawili rozwiązania „na czasie”.
– Wnętrze z drewnem może być jasne i eleganckie, ale jednocześnie nie musi być nudne, przewidywalne i przesadnie skromne – tłumaczyła w opisie autorka zwycięskiej pracy, nadesłanej na tegoroczny konkurs Jawor-Parkiet Design Awards. – Odrobina szaleństwa nie wyklucza elegancji, zwłaszcza gdy połączymy parkiet ze złotymi listewkami.
– I właśnie to niestandardowe ułożenie Chevronu, na podłodze i ścianie, użycie wstawek, co jest w rzeczywistości możliwe do zrealizowania, a także odwzorowanie koloru produktu, pokazały odwagę i kreację – powiedział Grzegorz Sadowski, dyrektor handlowy Jawor-Parkiet podczas podsumowania konkursu i ogłoszenia wyników.
Jury oceniło wszystkie spośród prawie 600 projektów, przedstawionych przez 158 uczestników. Uznanie zdobyły te aranżacje wnętrz, które pokazały niestandardowe rozwiązania w zakresie doboru, jak i zastosowania podłóg, a także doskonałe wyczucie trendów przez projektantów.
I miejsce w tegorocznej, drugiej już, edycji konkursu zajęła Marta Mocek. Jej projekt „Luna rossa”, z podłogą FertigDeska Chevron Dąb Color Luna, to w opinii jurorów ciekawa kompozycja, właściwie wyeksponowana podłoga i wyjątkowa dbałość o detale.
– Ta praca wymagała kreatywności, znajomości trendów, ale i wyjątkowej staranności, co w naszej opinii zasługiwało na nagrodę główną – podsumował Janusz Gawiński, dyrektor generalny Jawor-Parkiet. – Autorka stworzyła wnętrze, gdzie punktem wyjściowym stała się dębowa deska w jodełkę, do której zostały dobrane nawiązujące kolory i materiały.
II miejsce to projekt „Salon w minimalistycznym stylu” z podłogą FertigDeska Dąb Czarny Olgi Kuzmenko. Uwagę jurorów zwróciła właściwa kompozycja projektu, ekspozycja podłogi oraz zgodność projektu z obowiązującymi trendami.
Brązowy medal w tegorocznym konkursie zajął projekt „Apartament” z podłogą FertigParkiet Chevron Dąb Color Vulcano Gabriela Helegdy. W aranżacji użyto deski w formacie jodełki francuskiej, która wykorzystana miejscowo, sprawia wrażenie drewnianego „dywanu”, co podkreśla jej charakter i czyni przykuwającym uwagę elementem wnętrza.
Jury przyznało także pięć wyróżnień. Trafiły one do: Urszuli Karasiewicz za projekt „Marian, tu jest jakby luksusowo” z podłogą FertigParkiet Chevron Dąb Color Bianco, Anety Paruzel za projekt „Z fascynacji naturą” z podłogą Vintage Series 1960 Touch of Grey, Jana Stępnia, który skorzystał z podłogi Retro Collection Pure Line Milkshake w projekcie „Lekka elegancja Milkshake”, Ilony Wysockiej, która w projekcie „Dirty Snow” wykorzystała podłogę Retro Collection Brushed Line Dirty Snow oraz do Aleksandry Zachary za „Tajemniczą ścianę” z FertigParkietem Chevron Jesion Bursztyn.
Jurorzy zwrócili uwagę na kilka przebijających się trendów. To na pewno duża popularność podłogi Chevron. Dwa z trzech zwycięskich projektów potwierdziły modę na parkiety układane w jodełkę. Dostrzeżono także, zgodny z trendami, powrót do ciepłych odcieni brązu, które architekci chętnie zestawiają z szarościami. Nadchodzi czas wnętrz stonowanych, przyjaznych domownikom i zapewniających im poczucie bezpieczeństwa.
W tym konkursie jurorzy oceniają prace anonimowe i dopiero po głosowaniu i podaniu wyników okazało się, że w gronie laureatów są uczestnicy i laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu.
– Bardzo nas to cieszy – powiedział Grzegorz Sadowski. – To znak zaangażowania w markę, produkt, który jednocześnie odpowiada artystycznej wizji i gwarantuje jakość.
Na zwycięzców czekały nagrody pieniężne, a zarówno zwycięzcy, jak i autorzy wyróżnionych prac otrzymają także nagrodę w postaci wyjazdu do Włoch, gdy stanie się to możliwe po ustąpieniu epidemii.
~red