Nagrody czekają!

Nagrody czekają!

Jaka praca wygra w tym roku znany konkurs „Wyczarowane z drewna”? Czym zaskoczą nas uczniowie? Kto zyska miano Mistrza w Mistrzostwach Polski we Wbijaniu Gwoździ? Czy tytuł obroni poprzedni Mistrz, czy wyłoni się nowy? Już niedługo nasza i Wasza ciekawość zostaną zaspokojone! Tradycyjnie – podczas targów DREMA odbędą się wydarzenia organizowane przez Wydawnictwo Inwestor.

Nie doznają zawodu wyczekujący z niecierpliwością wydarzeń organizowanych przez Wydawnictwo Inwestor. Zarówno konkurs „Wyczarowane z drewna”, jak i Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ odbędą się zgodnie z planem, podczas targów DREMA (12-15.09.2023 r.) w Poznaniu.

O konkursie „Wyczarowane z drewna”

To już 20. edycja konkursu. Do jego finału pozostało jeszcze wystarczająco wiele czasu, aby stworzyć oryginalny przedmiot z drewna i przesłać go do Wydawnictwa Inwestor. Termin składania prac mija 5 września.

Dla przypomnienia: konkurs skierowany jest do uczniów szkół technicznych, kształcących w specjalnościach związanych z przemysłem drzewnym i meblarskim. Zadaniem uczestników jest znalezienie oryginalnego pomysłu na przedmiot, który wyczarują z drewna i który dotąd nie był powszechnie wykonywany z tego surowca, jak również przeprowadzenie całego procesu produkcyjnego: od koncepcji, poprzez dobranie odpowiednich technologii, materiałów i zastosowanie ich podczas realizacji pomysłu, aż do prezentacji produktu.

O wynikach konkursu zadecyduje powołane w tym celu jury, które będzie oceniało pomysł oraz jakość wykonania prac. W poprzednich edycjach konkursu z drewna powstały już tak wyjątkowe przedmioty, jak motor, armata, quad, rowery, bolid, szkielet człowieka, maszyna do szycia, tornister i wiele innych, które burzą stereotypowe myślenie, a pokazują kreatywność młodych twórców i jednocześnie pozwalają im wykazać się nabytymi w szkole umiejętnościami z zakresu doboru surowców i technologii produkcji.

Konkurs jest również doskonałą okazją do zdobycia cennych nagród zarówno dla uczniów, jak i szkoły autora najciekawszej, zwycięskiej pracy. Nagrodzeni zostaną wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami.

Jak co roku, jest o co walczyć. Organizatorzy starają się, aby i w tym roku pula nagród była na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. Już dzisiaj wiadomo, że sponsorem głównym nagród będzie firma Hikoki, a nagród dodatkowych firmy Nestro, PolishStyl oraz Högert Technik. Klasa zwycięzcy konkursu otrzyma refundację kosztów uczestnictwa w targach DREMA 2023 (przejazd autokarem i bilety wstępu). Uczniowie klas osób wyróżnionych wraz z opiekunami otrzymają bilety wstępu na targi. Nagrodę ufunduje MTP. Wszystkie szkoły, które wezmą udział w konkursie, otrzymają bezpłatną prenumeratę miesięczników „Gazeta Przemysłu Drzewnego” oraz „Meblarstwo. Komponenty i technologie”, począwszy od października 2023 r.

Termin nadsyłania prac na konkurs „Wyczarowane z drewna” upływa 5 września, a wyłonienie zwycięzcy oraz prac wyróżnionych odbędzie się 8 września.

Przedmioty należy przesłać na adres organizatora:

Wydawnictwo INWESTOR
ul. 30 Stycznia 42
83-110 Tczew

Prace powinny zawierać następujące informacje: dane autora i jego szkoły, nazwisko opiekuna, pod okiem którego praca powstawała oraz opis zastosowanej technologii.

Czy przyszły Mistrz Polski już trenuje?

Jak długa jest historia targów DREMA, tak samo długa jest historia Mistrzostw Polski we Wbijaniu Gwoździ. To w tym roku po raz 22. zostanie wyłoniony Mistrz tych zawodów. Co roku wydarzenie przyciąga rzeszę fanów – tych biorących czynny udział w Mistrzostwach, ale i tych ekscytujących się wydarzeniami na scenie i dopingujących swoich ulubionych zawodników.

Kantówka, młotek oraz gwóźdź – to wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzenia konkurencji. Prostota stojąca po stronie niezbędnego wyposażenia sprawia, że liczba osób praktykujących ten sport się zwiększa. Wielu zawodników z dużym wyprzedzeniem przygotowuje się do zawodów. Przez lata większość uczestników opracowała własną taktykę wbijania gwoździ.

Zgodnie z zasadami, by awansować do dalszego etapu, należy wbić pięć 3,5-calowych gwoździ w drewnianą kantówkę. Pięć to maksymalna liczba uderzeń przypadająca na jeden gwóźdź, lecz najlepsi dokonują tego tylko w pierwszym uderzeniu. W kwalifikacjach liczba podejść jest nieograniczona, natomiast w samym finale taką sekwencję bez pomyłki należy wykonać za pierwszym razem.

Eliminacje w Mistrzostwach Polski we Wbijaniu Gwoździ odbywać się będą każdego dnia targów Drema (12-15.09.2023 r.) na stoisku Wydawnictwa Inwestor w hali nr 5, a sam finał – 15 września o godz. 13.30.

Do udziału w zawodach zapraszani są wyłącznie prenumeratorzy czasopism Wydawnictwa Inwestor: „Gazety Przemysłu Drzewnego” lub „ Meblarstwa. Komponentów i technologii”. Dla uczestników Mistrzostw Polski we Wbijaniu Gwoździ przewidziane są atrakcyjne nagrody, ufundowane przez partnerów naszego konkursu. Sponsorem głównym jest firma Ita Tools z Krakowa, dystrybutor narzędzi do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. Dodatkowo uczestnicy biorący udział w konkursie będą mogli zdobyć upominki i gadżety, które sponsorują partnerzy konkursu, między innymi: Högert Technik, Qbrick System.  

~Karolina Falgowska