Uruchomiony został nowy program dotacji dla producentów związanych z branżą meblarską. Możliwe będzie pozyskanie środków na opracowanie lub ulepszenie produktów oraz na zakup maszyn potrzebnych do ich produkcji.
W skomplikowanej, pandemicznej rzeczywistości kończy się unijna perspektywa budżetowa na lata 2014-2020. Dostępne są jeszcze środki dla przedsiębiorców w ramach pojedynczych konkursów, jednak ich pula szybko może się wyczerpać.
Nie są znane jeszcze terminy i warunki nowych programów unijnych oferujących fundusze dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego nowy konkurs, ogłoszony w czasie niepewności rynkowej, to ogromna szansa dla przedsiębiorstw, być może jedna z niewielu w najbliższym czasie.
– Wystąpienie o dotację w tym roku oznacza pozyskanie środków w III kwartale 2021 roku, czyli w okresie, w którym według prognoz rynki będą się dynamicznie odbudowywać po sytuacji wywołanej przez pandemię – mówi Mateusz Rogalski, ekspert w dziedzinie funduszy unijnych, Infinity Doradztwo Inwestycyjne.
Otwarty 24 listopada konkurs „Design dla przedsiębiorców. Dostępność Plus” dedykowany jest małym i średnim przedsiębiorcom, którzy chcieliby opracować nowy produkt, ulepszyć istniejący już w ofercie oraz zakupić maszyny potrzebne do jego wytwarzania. Warunek? Chęć stworzenia produktu, który zaspokoi specyficzne potrzeby osób z ograniczeniami funkcjonalnymi – zarówno na poziomie fizycznym, jak i poznawczym.
– Od kilku lat obserwujemy na rynku meblarskim, wykończenia wnętrz i akcesoriów domowych trend tworzenia produktów i ich komponentów z uwzględnieniem szczególnych potrzeb użytkowników – komentuje Mateusz Rogalski. – Mamy meble, poręcze i uchwyty, elementy funkcjonalne skierowane do odbiorców z różnymi potrzebami, jak np. osoby z problemami z kręgosłupem, o nietypowym wzroście, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnością. Branże związane z produkcją takich elementów od dłuższego czasu wprowadzają takie innowacje. Dlatego chociaż program „Design dla przedsiębiorców. Dostępność Plus” skierowany jest do różnych sektorów, to tacy producenci mogą najbardziej na nim skorzystać.
Aby móc wziąć udział w konkursie, wystarczy wprowadzić ulepszenie w dotychczasowym produkcie poprzez zaprojektowanie nowego kształtu oparcia, ramy, uchwytu lub też zdecydować się na stworzenie artykułu zupełnie od podstaw. Co ważne, środki z programu wesprą przedsiębiorców na każdym etapie procesu – od projektowania produktu, poprzez produkcję, na masowym wdrożeniu kończąc.
Na środki mogą liczyć producenci z całej Polski, z wykluczeniem pięciu województw wschodnich – lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, posiadający status małego lub średniego przedsiębiorstwa. Dla wyłączonych obecnie z konkursu województw w przyszłości zostanie uruchomiony osobny program dotacji.
Jak starać się o dotację?
Programy unijne mają charakter konkursowy, co oznacza, że podmioty występujące o dotację niejako rywalizują między sobą i najlepsze z projektów otrzymują fundusze. Ze względu na dużą atrakcyjność „Design dla przedsiębiorców. Dostępność Plus” można spodziewać się szybkiego wyczerpywania się puli środków, jednak producenci z branży meblarskiej mają bardzo duże szanse na otrzymanie dotacji. Skorzystanie z usług doświadczonej firmy, przygotowującej i składającej wnioski, na pewno pomoże w pełni tę szansę wykorzystać. Nowy produkt wprowadzony do masowej produkcji czy też zakup maszyny to inwestycja, która wesprze rozwój przedsiębiorców po okresie pandemii i pozwoli budować przewagę konkurencyjną na rodzimym bądź zagranicznym rynku. Oparcie fotela dostosowane do potrzeb osób z problemami z kręgosłupem, regulowany stół pozwalający na wygodne korzystanie przez osoby niskie, biurko o ergonomicznej formie, a może specjalnie wyprofilowane półki? Wszystko zależy od wyobraźni producentów mebli.
~źródło, fot. Meetologic