Od tartaku w Tyrolu do 20 fabryk na całym świecie

Od tartaku w Tyrolu do 20 fabryk na całym świecie

W Polsce i USA powstały dwa najnowsze zakłady globalnej firmy, jaką jest Grupa EGGER, która w roku swojego jubileuszu odnotowuje silny wzrost popytu na wszystkie wytwarzane produkty.

Dzień 18 grudnia 1961 r. to początek długiej i bardzo rozwojowej historii Grupy EGGER, będącej obecnie jednym z czołowych globalnych producentów i dostawców płyt drewnopochodnych oraz innych produktów powstających na bazie drewna. Tego dnia bowiem została wyprodukowana pierwsza płyta wiórowa w jedynej wówczas fabryce firmy EGGER w St. Johann w Austrii. Dziś ta rodzinna firma posiada 20 fabryk na całym świecie, a jej obroty w roku obrotowym 2020/21 wzrosły do poziomu 3,08 mld euro (wzrost o 8,9 proc. w porównaniu z okresem poprzednim).

Jak to przedsiębiorstwo z małej rodzinnej firmy, w ciągu swojej 60-letniej historii, wyrosło na dużego światowego gracza?

„Drewno jest zbyt cenne, żeby je po prostu marnować”

Firmę EGGER założył Fritz Egger Senior, który do roku 1961 z powodzeniem prowadził przedsiębiorstwo rodzinne Egger w St. Johann, składające się z gospodarstwa rolnego Brunnhof i z tartaku. Warto wspomnieć, że tartak był jednym z najnowocześniejszych w Tyrolu. Jednak Fritz Egger Senior, jako czujny obserwator rynku, nie widział przyszłości firmy EGGER tylko w tartaku.

Mawiał, że „drewno jest zbyt cenne, żeby je po prostu marnować”. Zdecydował się więc na odważny krok i założenie pierwszego zakładu produkcji płyt wiórowych pod marką EGGER. W roku 1962 w zakładzie produkcyjnym w St. Johann w Tyrolu wytwarzano 30 m3 płyt wiórowych dziennie. Dla porównania, dzisiaj 20 zakładów produkcyjnych EGGER wytwarza tę ilość materiałów drewnopochodnych w czasie krótszym niż 2 min!

Na dynamiczny rozwój EGGER w kolejnych latach złożyły się przejęcia i uruchomienia wielu zakładów produkcyjnych – początkowo tylko w Austrii, a następnie w Wlk. Brytanii, Niemczech czy Francji.

Po śmierci Fritza Eggera Seniora w 1982 r., jego synowie: Fritz i Michael wynieśli firmę na wyżyny. Z powodzeniem wprowadzili przedsiębiorstwo na rynek międzynarodowy, pozostając przy tym wiernymi ważnym, fundamentalnym wartościom, jak lojalność, świadomość odpowiedzialności i zaufanie.

W 2017 r. EGGER uruchomił pierwszą fabrykę poza Europą w związku z przejęciem zakładu w argentyńskiej Concordii, w 2019 r. – pierwszy zakład produkcyjny w Polsce – w Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie), zaś w 2020 r. uruchomiono drugi pozaeuropejski zakład w amerykańskim Lexington (Karolina Północna).

Budowa fabryki w Biskupcu i Lexington trwała dwa lata. W zakładzie w Polsce produkowane są głównie płyty wiórowe przeznaczone na rynek meblarski, w wielkości 650 000 m3 płyt wiórowych rocznie. Z kolei dzięki nowej fabryce w USA firma może zapewnić stałą dostępność produktów i zwiększyć szybkość dostaw na rynku Ameryki Północnej. W Lexington produkowana jest surowa i laminowana płyta wiórowa. Roczna zdolność produkcyjna wynosi 650 000 m3 surowej płyty wiórowej, z czego duża część jest wykańczana dekoracyjnymi powierzchniami. We wrześniu zeszłego roku uruchomiono w tym zakładzie również pierwszą prasę do laminowania.

Dziś osiemnaście z dwudziestu fabryk firmy EGGER znajduje się w Europie: w Austrii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Rosji, Turcji i Polsce. Największym zakładem produkcyjnym wchodzącym w skład Grupy EGGER jest fabryka w Hexham (Wielka Brytania). Zgodnie ze strategią Grupy EGGER, każdy nowy zakład to inwestycja długoterminowa. Poza tym zakłady są zazwyczaj lokalizowane na obszarach wiejskich.

Właścicielami firmy są obecnie Michael i Fritz Eggerowie, ale żaden z nich nie uczestniczy aktywnie w kierowaniu przedsiębiorstwem. Wnoszą oni jednak znaczący wkład w wyznaczanie kierunków strategicznych dla jego rozwoju. Dzięki bliskiej współpracy z kierownictwem Grupy EGGER zapewniają, że wizja ich ojca, założyciela firmy, zostanie z powodzeniem przekazana także kolejnym pokoleniom. Działalność operacyjną przedsiębiorstwa prowadzi kierownictwo Grupy EGGER: Walter Schiegl, Ulrich Bühler oraz Thomas Leissing.

Meblarstwo, budownictwo oraz DIY

Firma EGGER obecnie dostarcza kompletne rozwiązania w zakresie produkcji mebli, aranżacji wnętrz, budownictwa opartego na konstrukcjach drewnianych, jak również podłóg. Jej głównymi grupami klientów są: przemysł meblarski, budownictwo i architektura oraz DIY.

Dla producentów mebli i stolarzy firma oferuje płyty surowe, cienkie płyty wiórowe, płyty MDF, płyty HDF, cienkie płyty MDF, płyty do lekkich konstrukcji, płyty wiórowe melaminowane, laminaty, gotowe elementy meblowe, blaty robocze, fronty, parapety, płyty pokryte laminatem, płyty kompaktowe i obrzeża.

Dla branży budowlanej dostarcza natomiast: płyty OSB, płyty wiórowe, pióro-wpust OSB, paroprzepuszczalne i odporne na wilgoć płyty pilśniowe oraz tarcicę.

To, co firma oferuje swoim klientom, sama również wykorzystuje. Dla przykładu: na początku 2014 r. w siedzibie Grupy EGGER w St. Johann w Tyrolu miało miejsce wbicie szpadla pod budowę nowego budynku administracyjnego. Podobnie jak w przypadku budynku biurowego w miejscowości Radauti (Rumunia), TechCenter w Unterradlberg (Austria) i forum w Brilon (Niemcy), także tutaj postawiono na wykorzystanie głównie materiałów własnej produkcji.

Ważna logistyka dostaw

Najważniejsze rynki zbytu dla EGGER to obecnie Europa i Ameryka Południowa – jednak popyt na produkty wzrasta na innych rynkach eksportowych, począwszy od Ameryki Północnej, przez Azję, po Oceanię. Dzięki logistycznie pomysłowemu systemowi wykorzystywane są wszystkie środki transportu pozostające do dyspozycji – od dróg, przez tory po statki – po to, aby móc szybko reagować na zapotrzebowanie i zapewnić dostawę surowca.

Z ciekawostek warto wspomnieć o uruchomieniu transportu kolejowego przy biskupieckiej fabryce EGGER. Transport gotowych produktów odbywa się w wagonach typu „Habbins”, wyposażonych w ruchome grodzie załadunkowe, umożliwiające pewniejsze zabezpieczenie towaru. Uruchomienie transportu produktów koleją pozwoliło na odciążenie kołowego konceptu logistycznego. Główny atut takiego rozwiązania to wolumen – taki skład jest w stanie „zdjąć” jednorazowo około 60 aut z dróg.

Nie tylko naturalnie, ale też ekologicznie

Firma EGGER bardzo poważnie podchodzi do kwestii odpowiedzialności za środowisko naturalne. Dlatego w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Rumunii prowadzi własne firmy recyklingowe pod nazwą Timberpak. Odpowiednie drewno odpadowe jest tam przetwarzane i wykorzystywane do produkcji płyt wiórowych. Ponadto w tych zakładach pozostaje wiele własnych produktów ubocznych, które EGGER uszlachetnia na materiały lub stosuje do wytwarzania ciepła i ekologicznej energii elektrycznej.

Wykorzystanie w produktach EGGER materiałów pochodzących z recyklingu oznacza, że dodatkowe 1,73 mln t CO2 rocznie pozostaje w produktach przez cały okres ich użytkowania, a nie zostaje uwolnione do atmosfery w procesie spalania. Odpady drzewne i pył drzewny, których nie można już wykorzystać, EGGER przetwarza na ciepło oraz zieloną energię elektryczną we własnych elektrowniach na biomasę. Pozwala to ograniczyć emisję o około 1 487 001 t CO2 rocznie. Łącznie około trzy czwarte emitowanego przez firmę CO2 pochodzi z produkcji energii ze źródeł odnawialnych, które są obojętne dla emisji CO2.

Drewno z recyklingu jest wykorzystywane także w fabryce w Biskupcu do produkcji płyt drewnopochodnych. Średnia zawartość materiałów z recyklingu w płytach wiórowych EGGER wynosi 30 proc., a w niektórych produktach nawet do 50 proc. Producent przetwarza tylko drewno odpadowe z mebli, palet, drewnianych materiałów opakowaniowych, budowlanych i rozbiórkowych, które jest zgodne z obowiązującymi przepisami oraz systemami kontroli. W zakładach materiał poddawany jest także kontrolom wizualnym, a zanieczyszczone drewno jest oddzielane i następnie poddane obróbce termicznej.

Stabilny wzrost pomimo niepewnego jutra

Jubileuszowy rok Grupa EGGER kończy świetnymi wynikami finansowymi, zamykając rok obrotowy 2020/2021 (dzień sprawozdawczy to 31 kwietnia 2021 r.) z obrotem na poziomie 3,08 mld euro. Jest to wzrost o 8,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Firma odnotowuje silny wzrost popytu na prawie wszystkich rynkach. W tym wymagającym roku gospodarczym osiągnęła szczytową ilość produkcji materiałów drewnopochodnych i tarcicy, wynoszącą 9,6 mln m3. Aby móc sprostać temu zapotrzebowaniu, moce produkcyjne we wszystkich zakładach EGGER są wykorzystywane do maksimum i produkowane są rekordowe ilości.

– Boom na meble, podłogi i produkty budowlane jest bardzo satysfakcjonujący dla naszej branży, ale także stawia przed nami wielkie wyzwania – mówi Walter Schiegl, z zarządu Grupy EGGER. – Odnotowujemy bowiem stabilny wzrost pomimo wielu wyzwań, jak gwałtownie rosnące ceny surowców i energii, stanowiące znaczną część kosztów całkowitych.

– Większa niepewność wynika z dalszego rozwoju skutków pandemii koronawirusa, ze skutków Brexitu, sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie i w Turcji, inflacji oraz sporu handlowego między USA a Chinami, który wpływa na gospodarkę światową – dodaje Ulrich Bühler, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Grupy EGGER. – Zagrożeniem pozostaje również rozwój rynków surowcowych, a zwłaszcza obecny niedobór produktów chemicznych. Przeciwdziałamy temu, uruchamiając dodatkowe moce rafineryjne i inwestycje w celu poprawy sytuacji surowcowej i energetycznej, a także ciągłej optymalizacji zużycia materiałów i struktury kosztów. Pomimo tych niepewności, EGGER przewiduje dalszy pozytywny rozwój nie tylko w roku obrotowym 2021/2022, ale również w kolejnych… 60 latach!

~ Katarzyna Orlikowska