BFS to jeden z wiodących dostawców drewna z terenu Niemiec. Wolumen sprzedaży oscyluje na poziomie około 500 000 m3 surowca rocznie, z czego około 40 proc. sprzedanej masy trafia na rynek polski.
GPD: Minione lata prosperity branży drzewnej w naszym kraju powodowały niedobór w zaopatrzeniu producentów w drewno pochodzące z Lasów Państwowych. Dlatego wielu z nich posiłkowało się surowcem ze Skandynawii, Niemiec czy Czech. Czy dobrą alternatywą dla polskiego drewna mogą być dostawy od takiej firmy jak Brandenburgische Forstservice?
Marta Matuszewska: Brandenburgische Forstservice (BFS – przyp. red.) to spółka założona w 2009 roku. Jest jednym z wiodących dostawców drewna na terenie Niemiec wschodnich. Roczna sprzedaż oscyluje na poziomie około 500 000 m3 drewna rocznie. Około 40 proc. trafia na rynek polski, gdzie firma obecna jest od 2012 roku. Współpracujemy również z odbiorcami z Czech, Słowenii, Litwy, ale także… Skandynawii, więc baza naszych klientów jest naprawdę duża.
GPD: Czy oferowany przez BFS surowiec pochodzi tylko z Niemiec?
M.M.: Drewno, które dystrybuuje BFS, w 100 proc. pochodzi z terenu Niemiec. Większość surowca pochodzi z lasów prywatnych, pozostała część z lasów państwowych bądź komunalnych. BFS nie kupowało, nie kupuje ani nie zamierza kupować drewna w Polsce.
GPD: Jak oferta firmy może zainteresować polskich producentów branży drzewnej i jakie są atuty ze współpracy z Wami?
M.M.: Firmę cechuje przede wszystkim duża elastyczność oraz możliwość szybkiej adaptacji do warunków panujących na rynku. Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie we współpracy z klientami w Polsce – oferta BFS jest atrakcyjna, głównie z uwagi na szybkość reakcji na zmieniające się potrzeby klientów. Sprzedaż z dostawą do klienta realizowana jest krótkoterminowo. Dzięki dużej bazie właścicieli lasów w Niemczech spółka jest w stanie realizować duże zamówienia w stosunkowo krótkim czasie. Wsłuchiwanie się w potrzeby odbiorcy, otwartość na dialog, realna ocena potrzeb zamawiającego i możliwości dostawcy pozwalają w każdym przypadku wypracować optymalne rozwiązanie. BFS każdego odbiorcę traktuje indywidualnie, tak aby w jak najlepszy sposób zrealizować zakontraktowane zamówienia.
GPD: Ilu klientów obsługuje obecnie firma?
M.M.: Do naszej bazy klientów należy większość znanych firm zajmujących się przetwórstwem i konsumpcją drewna. Regularnie przyjmujemy jednak także nowych, mniejszych klientów korporacyjnych.
GPD: W jakie wielkości i sortymenty drewna można się zaopatrzyć? Czy jest to tylko drewno okrągłe?
M.M.: W ofercie znajduje się drewno wielko- oraz średniowymiarowe, papierówka oraz drewno przemysłowe.
GPD: Jak z technicznego punktu widzenia wygląda współpraca z Brandenburgische Forstservice oraz logistyka dostaw? Ile wynosi czas oczekiwania na zakupione sortymenty?
M.M.: Dzięki bardzo stabilnemu dostępowi do surowca w Niemczech i wysoko rozwiniętej strukturze logistycznej – BFS jest w stanie rozpocząć dostawy z tygodnia na tydzień. W ostatnim czasie, dzięki pełnej digitalizacji, procesy zostały jeszcze usprawnione oraz są przejrzyste dla odbiorców. W większości przypadków drewno dostarczane jest transportem kołowym, ale spółka ma także duże doświadczenie oraz realizuje w trybie ciągłym załadunki składów całopociągowych.
GPD: Czy kupno jest bezpieczne i kto odpowiada w przypadku ewentualnych reklamacji?
M.M.: Na ewentualne zastrzeżenia co do jakości bądź ilości firma reaguje w trybie natychmiastowym. Spółkę tworzy zespół wysoko wykwalifikowanych pracowników, mających duże doświadczenie w branży, więc każde zgłoszenie rozpatrywane jest indywidualnie, przy przyjętym założeniu wypracowania optymalnego rozwiązania dla każdej ze stron.
GPD: W Polsce wiele problemów rodzi rezygnacja kolejnych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych z certyfikacji FSC, która z kolei ma ogromne znaczenie dla konkurencyjności producentów przemysłu drzewnego. Zatem czy oferowany przez BFS surowiec posiada certyfikaty FSC lub/ i PEFC?
M.M.: Spółka poddana została trzem typom certyfikacji: w 2015 roku FSC Controlled Wood oraz PEFC 100%. Od stycznia bieżącego roku posiada w ofercie także surowiec certyfikowany SURE. Jest to szczególnie istotne w kontekście troski o środowisko naturalne i kładzenia przez Unię Europejską coraz większego nacisku na promowane stosowanie energii ze źródeł odnawialnych, czyli Dyrektywa RED II oraz mająca ją zastąpić Dyrektywa RED III.
GPD: Czy ciągłość dostaw jest zagwarantowana poprzez stałą dostępność surowca?
M.M.: Tak, gdyż Brandenburgische Forstservice jest przede wszystkim odpowiedzialnym i solidnym partnerem. Lata doświadczeń i ilość sprzedanych metrów świadczą o ugruntowanej pozycji spółki, zarówno na rynkach zachodnioeuropejskich, jak i w Polsce. Firma dbając o swój wizerunek bardzo rzetelnego i wiarygodnego dostawcy, stara się jak najlepiej zaspokajać potrzeby klientów. Właścicielem i dyrektorem zarządzającym firmy jest doktor nauk leśnych, z wieloletnim doświadczeniem w branży drzewnej, a BFS tworzy doświadczony zespół pracowników. Strategia rozwoju spółki zakłada wzrost eksportu na rynek polski, więc potencjalnych, nowych klientów gorąco zachęcam do kontaktu i zapraszam do współpracy.
GPD: Dziękuję za rozmowę.
~Katarzyna Orlikowska