Prefabrykowany budynek drewniany będzie służyć przez ponad 100 lat

Prefabrykowany budynek drewniany będzie służyć przez ponad 100 lat

Niemal 9 na 10 Polaków (88 proc.) wskazuje, że dom drewniany jest zdrowy i przyjazny dla mieszkańców – podaje raport Ministerstwa Środowiska. Jednocześnie 55 proc. osób uważa, że konstrukcja domu drewnianego jest nietrwała i wymaga częstej konserwacji. Przykłady z przeszłości oraz głos ekspertów temu przeczą. Prefabrykacja elementów konstrukcyjnych (ścian, stropów czy dachów) w nowoczesnych halach produkcyjnych zapewniają żywotność i trwałość budynków przez min. 100-150 lat.

Drewniane budynki zbudowane z litego drewna mogą przetrwać setki lat. Przykłady w postaci kościołów, świątyń oraz budynków mieszkalnych znajdują się na całym świecie. Najstarszym zachowanym domem o konstrukcji drewnianej w Ameryce Północnej jest Fairbanks House (stan Massachusetts), który został zbudowany ok. 1641 roku. Purytański osadnik Jonathan Fairbanks zbudował wiejski dom dla swojej rodziny. Dom był zamieszkany przez osiem pokoleń aż do początku XX wieku. Obecnie znajduje się w nim muzeum, a sam budynek jest w bardzo dobrym stanie.

W Polsce jednymi z najważniejszych zachowanych przedstawicieli architektury drewnianej są bliźniacze Kościoły Pokoju znajdujące się w Jaworze i Świdnicy. Powstały w drugiej połowie XVII wieku i do dzisiaj pełnią swoją funkcję. Kościół w Jaworze może pomieścić ok. 6000, zaś w Świdnicy ponad 7000 wiernych. Oba kościoły w 2001 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prawidłowo zaprojektowane, zbudowane, użytkowane i konserwowane konstrukcje z drewna są bardzo trwałe. Na świecie istnieją przykłady drewnianych budynków, które przetrwały przeszło 1000 lat w swej oryginalnej formie. Prawdopodobnie najstarszy budynek drewniany na świecie to datowana na ósmy wiek buddyjska świątynia Horu–ji. Najstarsze obiekty drewniane w Polsce to ewangelicko-augsburski kościół w Karpaczu, czyli świątynia Wang oraz drewniany kościół zabytkowy w Dębnie Podhalańskim z początku XV wieku – mówi dr inż. Andrzej Noskowiak z Centrum Badawczego Łukasiewicz Instytutu Technologii Drewna.

Prefabrykacja odpowiedzią na wilgoć

Jednym z największych wrogów konstrukcji drewnianych są woda i wilgoć. Żeby zapobiec potencjalnym problemom, istotna jest bardzo wysoka jakość przygotowanego drewna o niskiej wilgotności. Technologia konstrukcji drewnianej wymaga bardzo wysokiej kultury technicznej oraz doskonałej organizacji pracy na placu budowy. Dlatego nowoczesne budynki powstają w kontrolowanych warunkach w fabrykach zapewniających odpowiednią jakość. – Drewno jest wytrzymałe i ma doskonałe właściwości użytkowe. Budynek drewniany może służyć minimum 100-150 lat przy odpowiednim podejściu do jego budowy. Proces prefabrykacji elementów konstrukcyjnych i stosowanie zaawansowanych technologii w produkcji drewna pozwalają zapobiec i zapomnieć o wielu negatywnych procesach, w tym m.in. wilgoci mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

~Biuro Prasowe PDD