Przyszłość sektora leśno – drzewnego w Polsce

Przyszłość sektora leśno – drzewnego w Polsce



9 września odbędzie się 11. edycja kongresu „KOOPDREW”, który jest największym wydarzeniem tego typu w branży leśno-drzewnej. W tym roku organizatorzy skupią się na przyszłości sektora, poruszając tematy wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami przerabiającymi drewno oraz dostosowania całego sektora do zmian zachodzących w lasach. Kongres będzie okazją do debat, wykładów i konstruktywnego dialogu. To wydarzenie, którego nie można przegapić.

W pierwszej części kongresu uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać analizy ekonomicznej sektora drzewnego, przygotowanej przez Bank PEKAO SA. Jak co roku, analitycy bankowi dostarczą solidną porcję wiedzy, skupioną na aktualnych zagadnieniach dotyczących branży leśno-drzewnej. Po prezentacji bankowej analizy, zgromadzeni wysłuchają wykładu prof. Grzegorza Kołodki, który przedstawi swoje spostrzeżenia na temat sytuacji gospodarczej w Polsce oraz prognozy dotyczące przyszłości gospodarki. Prof. Kołodko, wybitny ekonomista i kilkukrotny minister finansów, odegrał kluczową rolę w procesie integracji Polski z Unią Europejską, a w czasie jego kadencji PKB per capita wzrosło o ponad jedną trzecią. Następnie, przedstawiciele Lasów Państwowych zaprezentują „Kierunki i założenia w sprzedaży drewna”.

Druga część kongresu rozpocznie się wykładem prof. Krzysztofa Adamowicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zatytułowanym „Jak przygotować przemysł drzewny i społeczeństwo na zmiany w lasach?”. Prof. Adamowicz, autor 111 oryginalnych prac naukowych, opublikowanych w renomowanych czasopismach, takich jak Forest Ecology and Management czy Sylwan, znany jest nie tylko z imponującej liczby publikacji, ale także z ich wysokiej jakości merytorycznej. Jego wykład będzie wprowadzeniem do debaty z udziałem naukowców, leśników i przedsiębiorców.

Trzecia, ostatnia część kongresu, poświęcona będzie przyszłości branży tartacznej w Polsce. Dr hab. Marek Wieruszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, specjalista w dziedzinie technologii przerobu drewna, podzieli się swoją wiedzą i badaniami na temat polskiego tartacznictwa. Jego wykład, dotyczący m.in. technologii pierwiastkowego przerobu drewna oraz przydatności różnych gatunków drewna do produkcji tarcicy, będzie wstępem do debaty z przedstawicielami firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Dyskusja skupi się na tematach takich jak automatyzacja, robotyzacja, nowoczesne zarządzanie zasobami ludzkimi oraz przyszłość polskich tartaków.

Podczas całego kongresu uczestnicy będą mieli możliwość swobodnych rozmów i spotkań networkingowych. Bezpośrednia wymiana myśli z prelegentami oraz dialog z przedstawicielami Lasów Państwowych stanowić będzie ważny element wydarzenia. Organizatorzy zachęcają do rezerwacji terminu 9 września i uczestnictwa w KOOPDREW w Poznaniu. Szczegółowy program oraz informacje dotyczące uczestnictwa można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w zakładce XI KOOPDREW.

~kafal