Duże zainteresowanie pierwszą edycją Wood Tech Warsaw Expo

Duże zainteresowanie pierwszą edycją Wood Tech Warsaw Expo

Wood Tech Warsaw Expo to nowe targi dla branży drzewnej. Po udanej, pierwszej edycji, która odbyła się w maju tego roku, na stałe wpisują się w kalendarz wydarzeń prezentujących rozwiązania sektora woodworking.

Od 3 lat zapowiadano organizację w Centrum Targowo-Kongresowym PTAK Warsaw Expo targów technologii obróbki drewna i produkcji mebli Wood Tech Warsaw Expo. Pierwotnie miały one odbyć się w marcu 2020 r., ale to wówczas wybuchła pandemia COVID-19 i wydarzenie odwołano. Potem pojawiło się jeszcze kilka innych dat tej imprezy, ale dopiero w dniach 25-27 maja tego roku udało się ostatecznie zorganizować pierwszą jej edycję.

Jedno z większych stoisk miała firma BizeA.

Nie dziwią więc opinie organizatorów i przedstawicieli branży, że było to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w Polsce, skierowanych do przemysłu drzewnego. „Gazeta Przemysłu Drzewnego” objęła je swoim patronatem medialnym.

Popandemiczny głód spotkań

Targi Wood Tech Warsaw Expo mają swoje źródło w Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych – Warsaw Industry Week, które z dużym sukcesem od 6 lat odbywają się w PTAK Warsaw Expo. Początkowo obróbka drewna była jedną ze stref tych targów, ale ze względu na dynamiczny rozwój wydarzenia oraz sugestie wystawców postanowiono zorganizować oddzielną imprezę, dedykowaną wyłącznie branży drzewnej i meblarskiej.

Kultowy trak taśmowy LT40 firmy Wood-Mizer przeciera kłody o średnicy do 90 cm i długości do 8,6 m.

W założeniach, targi Wood Tech Warsaw Expo mają być miejscem spotkań przede wszystkim rynku kontraktacyjnego i przedstawicieli biznesu z dostawcami technologii obróbki drewna. Jednak wydarzenie to miało o wiele szerszy charakter. Przyciągnęło bowiem także bardzo dużo firm stolarskich, producentów mebli, przetwórców drewna, importerów, handlowców, zaopatrzeniowców, zakupowców, hobbystów oraz końcowych użytkowników produktów, i to nie tylko z naszego kraju, ale ze znacznej części Europy.

2050 Special to wyjątkowy ploter frezujący w ofercie Polskiej Grupy CNC, skonfigurowany pod specjalne wymagania klienta.

Zagraniczni goście targowi podkreślali, że Polska to obecnie jeden z nielicznych krajów na Starym Kontynencie, gdzie odbywają się targi skierowane do sektora woodworking. Bo na Lignę trzeba czekać aż do maja 2023 r., Xylexpo będzie dopiero w październiku, a Holz-Handwerk w lipcu.

O systemach odpylania i filtracji można było porozmawiać np. z przedstawicielami Nawara Serwis.

Więc czy to za sprawą braku wydarzeń targowych w Europie, czy popandemicznego głodu spotkań „twarzą w twarz”, czy szerokiej kampanii marketingowej tego wydarzenia, trzeba przyznać, że frekwencja odwiedzających Wood Tech Warsaw Expo była bardzo duża.

O niezawodności działania ploterów frezujących CNC z serii Infinite przekonywała firma AXYZ.

Przez 3 dni targów, i to już od pierwszych minut otwarcia drzwi hali, przechodziła przez obiekt Ptaka znacząca grupa gości targowych, która interesowała się technologiami przywiezionymi przez wystawców, jak i pokazami różnych maszyn. A było co oglądać.

Od narzędzi do zrobotyzowanych gniazd obróbczych

Wystawcy Wood Tech Warsaw Expo zajęli jedną halę wystawienniczą centrum Ptaka o powierzchni 25 tys. m2. Zaprezentowali oni rozwiązania o szerokim przekroju tematycznym dla sektora obróbki drewna i produkcji mebli.

Teknika oprócz okleiniarki i centrum obróbczego Biesse zaprezentowała szlifierkę szerokotaśmową Costa z serii K.

Byli dostawcy narzędzi, jak ASPI, ITA TOOLS czy Bryk, elektronarzędzi, jak BizeA i Prebena, rozwiązań odpylających i filtrujących, jak Nestro, Nawara Serwis, Schuko i Neu-JKF oraz maszyn CNC, jak ITA, AXYZ, Polska Grupa CNC, IMA Schelling, InfoTec i Teknika.

Między innymi centrum wiertarskie Gannomat i pilarkę pionową Striebig (w tle) pokazała firma IMA Schelling.

Z kolei o automatyzacji procesów można było porozmawiać na stoisku AWI, o systemach znakowania drewna z firmą Elabel Due, o automatyzowaniu procesów banderolowania z Bandall Polska, o prasach z firmą Artex, o konstrukcjach drewnianych z Ristek Polska, zaś o pierwiastkowym przerobie drewna i maszynach stolarskich – z przedstawicielami Wood-Mizer. Nie zabrakło też oferentów lakierów, jak Amicus, Icrotech czy PNZ.

Stoisko Marcopol wykonane zostało z materiałów z recyklingu.

Ponadto na szczególną uwagę zasługują dwa stoiska. Pierwsze – firmy Marcopol, która stworzyła je całkowicie z materiałów z recyklingu, nadając swojej wystawie bardzo oryginalny – loftowy klimat, oraz Woodolex – które było prawdopodobnie najbardziej obleganym stoiskiem na targach. Odbywały się na nim pokazy gięcia specjalnego materiału, jakim jest nowatorski Woodolex, za pomocą wyłącznie… ręcznej nagrzewnicy.

Prasy próżniowe Artex wzbudzały zainteresowanie stolarzy.

Duże zainteresowanie, jakie wzbudziły targi Wood Tech Warsaw Expo, wróży dobrze przyszłości tej imprezy, której kolejna edycja ma się odbyć za rok – w dniach 23-25 maja. I jak zapowiadają organizatorzy – ma być jeszcze ciekawsza i większa, gdyż odbędzie się nie w jednej, ale w kilku halach PTAK Warsaw Expo. Wszak to największe międzynarodowe centrum targowo-wystawiennicze w Polsce i Europie Środkowej, które posiada 143 000 m2 powierzchni wystawienniczej w 6 nowoczesnych pawilonach oraz 500 000 m2 powierzchni zewnętrznej. Ponadto atrakcyjności targów na pewno sprzyja ich lokalizacja w podwarszawskim Nadarzynie, który zlokalizowany jest 10 min jazdy samochodem od lotniska Chopina i 15 min od centrum Warszawy. 

~ tekst i fot.: Katarzyna Orlikowska