Rozwiązanie do realizacji indywidualnych zamówień

Rozwiązanie do realizacji indywidualnych zamówień

Wykorzystanie trzech zaawansowanych obrabiarek oraz intuicyjnego w obsłudze oprogramowania odpowiada na potrzeby nowoczesnego producenta mebli.

Coraz powszechniejsza produkcja mebla na indywidualne zamówienie praktycznie rozpoczyna się już podczas pierwszego spotkania z klientem. Gdy on precyzuje swoje oczekiwania, to projektant, wykorzystując oprogramowanie Format-4 F4design, w trakcie rozmowy z klientem wprowadza zarys mebla lub całego zestawu. Niejako na żywo projektuje meble oraz pomieszczenie, aby klientowi pokazać wizualizację, pozwalającą na bieżące wprowadzanie zmian. Osoba przyjmująca zamówienie oszczędza czas na kolejne wizyty i dokonuje dopasowania mebla do oczekiwań odbiorcy, korzystając z biblioteki gotowych korpusów lub parametrycznie tworząc nowe obiekty.

Jak to praktycznie może wyglądać, prezentowano na stoisku firmy FELDER POLSKA podczas targów Drema, w ramach prezentacji „Korpus meblowy w 15 minut”.

– Ten projekt to przede wszystkim praktyczne warsztaty, podczas których realizowaliśmy produkcję szafki od jej zaprojektowania aż po montaż – mówił Patryk Krawczyk, produkt manager Software w Felder Polska. – Do projektowania korpusów szafek proponujemy producentom mebli, na przykład kuchennych, wykorzystanie oprogramowania F4Design Platinum, a do produkcji – połączone sieciowo, sterowane numerycznie maszyny – pilarkę panelową Mayer kappa 100 automatic z drukarką etykiet, okleiniarkę prostoliniową format F800 z automatycznym ustawianiem agregatów oraz przelotowe centrum frezująco-wiercące z możliwością bezpośredniego kołkowania creator 950 premium.

Od projektu do etykiety

Oprogramowanie F4Design Platinum, dedykowane do projektowania korpusów meblowych, pozwala w prosty i łatwy sposób wykonać projekt pojedynczej szafki czy też ciągu mebli.

– Podczas projektowania jest podgląd wybranej szafki, której kształt i zawartość można na tym etapie zmienić, na przykład wybierając szafkę z drzwiczkami i szufladą, można usunąć szufladę, by zostawić tylko drzwiczki – mówił Patryk Krawczyk. – Mogą być prawe, lewe, podwójne. Dla każdej części można dobrać odpowiedni materiał, typ i rodzaj pokrycia, itp. Możliwości wyboru są ogromne. A do tego w bibliotece jest szeroki asortyment łączników, zawiasów czy klamek, różnych producentów. Można też dodać konkretny model okucia. Program dokładnie przelicza wszystkie okucia i wszystkie widać na przestrzennym modelu projektowanej szafki z odpowiednim rozstawem. Podobnie wygląda zlokalizowanie półki w szafce, wymagające wywiercenia otworów pod kołki wspierające. Na tym etapie projektowania można zmieniać wszystkie parametry, by niejako od razu zobaczyć rezultat zmian na ekranie monitora.

Do zaakceptowanego projektu w szybki sposób zostają dodane parametry technologiczne, tak ważne do poprawnego zmontowania mebla.  Oprogramowanie pozwala na wybór odpowiedniej długości prowadnic, automatycznie dopasowanych do głębokości korpusu, wprowadza łączniki na odpowiedni wymiar, dobiera ich rozstaw tak, aby konstrukcja była poprawna i możliwa do zmontowania. W celu zminimalizowania błędów praca cały czas odbywa się na tym samym projekcie, który został stworzony na spotkaniu z klientem.

Koniec projektowania nie oznacza jednak rozstania z programem. Po ostatecznym określeniu kształtu i wyglądu mebla program wygeneruje listy materiałowe, które są podstawą do zamówienia wszystkich materiałów potrzebnych do realizacji konkretnego zamówienia. Na tym etapie oprogramowanie zadba o przygotowanie listy elementów potrzebnych do zmontowania mebli oraz pozwoli na stworzenie rzutów mebla ułatwiających montaż końcowy.

Stworzona konstrukcja zostaje „rozbita” na elementy składowe po to, aby za jednym kliknięciem otrzymać listę formatek do optymalizacji cięcia, wygenerować programy, które w dalszej części będą przekazane do przelotowego centrum numerycznego creator 950 premium.

Gotowy projekt przesyłany jest do maszyn, na których ona zostanie wykonana. Postprocesor „przetłumaczy” program projektowy na program pracy maszyn CNC.

Wszystkie informacje i jeszcze wiele dodatkowych zostają „zaszyfrowane” w kodach kreskowych oraz przedstawione w postaci rysunku oraz tekstu na etykietach, które umieszcza się na przyciętych formatkach. Ich drukowanie odbywa się z wykorzystaniem drukarki podłączonej do pilarki Mayer kappa automatic 100. Dzięki nim na kolejnych etapach operator jedynie zadba o proces zgodny z projektem i zapisem na etykiecie.

Pakiet przyspieszający w pilarce

– Pierwszą obrabiarką w tym projekcie jest piła panelowa – mówi Piotr Kozielski, manager produktów Felder Polska. – Na targach Drema wykorzystywaliśmy do rozkroju płyty meblowej pilarkę Mayer kappa automatic 100 z wykorzystaniem programu do optymalizacji rozkroju ARDIS, który na płycie meblowej tak układa zaprojektowane formatki, żeby odpad był najmniejszy, a jednocześnie zapewnia oznakowanie formatek etykietami z kodami kreskowymi. Pilarka ta, ze względu na swoją uniwersalność, bardzo dobrze uplasowała się na naszym rodzimym rynku w zakładach średnich oraz usługowych, wymagających szybkości i precyzji. Pewnie też dlatego, że została wyposażona w pakiet przyspieszający, który skraca cykl cięcia aż o 2 s.

Pakiet przyspieszający pozwala na zoptymalizowanie ruchu belki dociskowej, a praktycznie przyspieszenie agregatu tnącego, który przemieszczając się na pozycję cięcia, już w momencie wykrycia końca formatki, rozpoczyna proces zwalniania i automatycznie wychyla się do góry, dzięki czemu można zaoszczędzić przynajmniej 2 s na każdym cięciu. Wysuw tarczy piły na 95 mm pozwala przeciąć w pakiecie cztery płyty, ale równie dobrze można ciąć na tej maszynie jedną płytę, gdyż dzięki masywnym dwupalcowym chwytakom zapewniona jest solidność trzymania płyty na stole. Materiał jest silnie trzymany i precyzyjnie prowadzony do momentu osiągnięcia zadanego wymiaru z dokładnością do 0,1 mm.

– Wyróżnikiem w tej maszynie jest stalowy stół tnący, praktycznie ewenement na skalę światową – dodaje Piotr Kozielski. – Zapewnia tej maszynie sztywność, niesamowitą żywotność i pozwala na bezkompromisową jakość cięcia. W większości maszyn jest zastosowany tzw. bakelit.

Aby sprostać tym wymogom, pilarka jest wyposażona w silnik główny o mocy 12 KM, trzy stoły z poduszką powietrzną o długości 2300 mm i szerokości 600 mm, które ułatwiają operatorowi manewrowanie ciężkimi płytami, zaś całkowity rozmiar 3200 x 3200 jest odpowiedni do ciętej płyty, przy czym sama maszyna zajmuje niespełna 27 m2 powierzchni.

Etykiety z kodem i opisem

Etykieta w sposób automatyczny jest drukowana do każdej formatki. Od tego momentu znacznik formatki będzie towarzyszył operatorom maszyn w całym procesie. Na etykiecie jest dokładnie zapisane, co to jest za model mebla, co to jest za element, może też być przypisany kontrahent, do którego ten mebel jest produkowany, są zaznaczone rodzaje materiału, z jakiego on jest wykonany, również które krawędzie mają być oklejone, z opisem grubości i typu okleiny. Kody kreskowe ułatwiają i przyspieszają dalszą obróbkę danej formatki.

Agregaty sterowane elektromotorycznie

Oetykietowane formatki mogą trafić – jak na Dremie – do okleiniarki tempora F800 60.12 e-motion, która ma 5,20 m długości i posiada elektromotoryczne sterowanie. Pozwala ono użytkownikowi na wybranie programu, wciśnięcie  przycisku potwierdzającego zmianę parametrów i każdy agregat, który jest sterowany elektromotorycznie za pomocą serwomotora, ustawia się na żądany wymiar. Zapewniona jest precyzja z dokładnością do 0,1 mm.

21-calowy panel sterowania smartouch z e-motion pozwala na wygodny wybór funkcji i ich przegląd. Jednostka sterująca smartouch i podłączenie do sieci zmniejszają do minimum potrzebę ręcznego wprowadzania ustawień i umożliwiają szybki, prosty i intuicyjny wybór oraz sterowanie agregatami, a także kompletny nadzór nad wszystkimi funkcjami maszyny z poziomu monitora. Funkcje smartouch obejmują między innymi nieograniczoną pamięć dla zdefiniowanych przez operatora programów roboczych, licznik metrów bieżących, proste i przejrzyste symbole agregatów i funkcji, wybór agregatów, dokładną regulację sterowanych pozycyjnie i ustawianych motorycznie agregatów z panelu obsługi, regulację temperatury kleju czy automatyczną redukcję temperatury kleju w trybie spoczynku. 

Okleiniarkę tempora F800 prezentowano na targach ze stołem podawczym wyposażonym w poduszkę powietrzną. Po uruchomieniu maszyny, jak w pile panelowej, powierzchnia stołu podnosi się i formatka jest wciągana w płynny sposób.

– A to dlatego, że umieszczona bezpośrednio przy liniale doprowadzającym maszyny i wyposażona w silnik o mocy 0,75 kW dmuchawa zapewnia, nieprzerwanie pomiędzy stołem maszyny a położonym elementem, warstwę powietrza, która chroni i ułatwia podawanie materiału – tłumaczy Piotr Kozielski. – Solidna konstrukcja stołu o powierzchni roboczej 1050 x 400 mm z dodatkowym stołem z poduszką powietrzną, powiększana do 2000 x 400 mm oraz dowolnie wysuwana rama gwarantuje stabilność podczas podawania formatek. Jest to coraz bardziej ważne, ponieważ producenci płyt wprowadzają na rynek płyty matowe, płyty z wysokim połyskiem i standardowe rozwiązanie ze stołem stalowym, żeliwnym czy bakelitowym, co czasami może powodować zwiększone tarcie na powierzchni materiału. W tym przypadku poduszka powietrzna chroni powierzchnie, pozwala na wygodne wprowadzenie formatki.

Oprócz tego wydłużony o 440 mm liniał wprowadzający daje większy komfort przy obróbce długich elementów. A jeszcze lepszej poprawie komfortu obróbki służy rolka pozwalająca wprowadzić element.  

Maszyna na targach wyposażona była w typowy zbiornik kleju EVA, ale może też być wyposażona w system automatycznego podawania kleju PUR lub w agregat advantEdge marki Format-4, zapewniający zerową fugę sklejenia przy obrzeżach z topliwą, polimerową warstwą funkcyjną oraz przy obrzeżach laserowych.

Oczekiwaną jakość zapewnia też zespół dociskowy obrzeża. Napędzany, masywnie wykonany pierwszy wałek ze sterowanym rozruchem dociska obrzeże do formatki. Sterowany rozruch pozwala uniknąć zabrudzeń klejem i „spiętrzenia” obrzeża. Dwie stożkowe rolki utrwalające docisk zamykają fugę z góry i z dołu. Z panelu sterowania można wybierać pomiędzy dwoma ustawieniami docisku pneumatycznego: mniejszy docisk dla doklejek drewnianych, większy dla obrzeży z rolki. Przy wszystkich modelach e-motion pozycjonowanie zespołu dociskowego odbywa się za sprawą sterowania motorycznego.

Zastosowanie dwusilnikowego agregatu zarabiania naroży pozwala na wybór naroża, którego krawędź ma zostać zaokrąglona oraz zapewnia płynność obróbki. Trzy agregaty na finiszu – cyklina płaska, profilowa oraz polerka pozwalają osiągnąć perfekcyjne wykończenie oklejonych krawędzi.

Dla komfortu pracy operatora maszyna wyposażona jest również w system zawracania formatki. Wersja Classic odda taką formatkę, jaka została włożona, natomiast wersja Professional ma z tyłu ramię, które pneumatycznie podnosi element, obraca go o 90° lub o 180° i operator otrzymuje formatkę z krawędzią obróconą stroną, którą trzeba okleić. Gotowe formatki, za naciśnięciem jednego przycisku, mogą być odłożone na jedno lub dwa miejsca odkładcze.  

Maszyna wyposażona jest również w suwmiarkę Bluetooth. Dzięki Format-4 edgeControl, bezprzewodowy miernik pobiera wartości grubości obrzeży oraz płyty z dokładnością do jednej setnej milimetra i za pomocą technologii Bluetooth przekazuje do zespołu sterowniczego smartouch w maszynie. Sterowanie rozpoznaje zmierzone wartości i je automatycznie sortuje, w zależności od tego, czy jest to grubość płyty, czy też obrzeża. Następnie operator wybiera z bazy wartości, zawierającej pięć ostatnio zmierzonych, odpowiednią wartość, która posłuży do ustawienia. Smartouch na końcu kalibruje wszystkie potrzebne agregaty dokładnie pod dany parametr stosowanego obrzeża/płyty.

Jeżeli oczekuje się precyzji, trzeba tę precyzję wprowadzić do systemu – tłumaczy manager produktów. – Zmierzoną wartość można również wybrać z listy wcześniej zdefiniowanych. To rozwiązanie eliminuje straty na produkcji spowodowane błędami przy wprowadzaniu lub pomiarze i eliminuje nadmierne tolerancje w grubości obrzeży.  

Kołkowanie po wierceniu i frezowaniu

W proponowanym rozwiązaniu formatka meblowa z obrzeżem trafia do centrum frezująco-wiercącego creator 950 premium.

– Jest to maszyna, która oprócz tego, że posiada elektrowrzeciono o mocy 12 kW, tak samo mocne jak w typowym centrum, pozwala obrabiać formatki o grubości do 80 mm, ważące nawet 120 kg – opisuje Piotr Kozielski. – Zatem jest to maszyna, która nie tylko jest dedykowana do obróbki płyty meblowej, ale również może służyć obróbce drzwi, schodów czy blatów drewnianych.  Maszyna wycina otwory, frezuje gniazda, a instalując agregaty kątowe, można wykonać kieszenie w pozycjach poziomych, co poszerza możliwości przelotowego centrum. Może posiadać także czteromiejscowy magazynek narzędziowy oraz głowicę wiercącą DH25.

W projekcie szybkiej produkcji szafki maszyna została wyposażona w czytnik kodów kreskowych, który ułatwia wybór odpowiedniego programu oraz wyposażona została w agregat do kołkowania, zainstalowany z tyłu centrum. Zatem jedna maszyna wyfrezuje, nawierci, włoży klej i jeszcze wbije kołek. System optycznie wykrywa kołki, kiedy wynika to z projektu.

W creatorze stół główny również może być wyposażony w poduszkę powietrzną. Maszyna może mieć wyładunek z przodu, ale również w wersji seryjnej można przełączyć ją na wydawanie do tyłu, dzięki czemu wkłada się materiał od przodu, obrabia, a gotowy element kieruje dalej na montaż lub na paletę.

Rozwiązanie do wykorzystania

Podstawowym zamysłem projektu Feldera jest wskazanie usługowym zakładom meblarskim gotowych rozwiązań problemów pojawiających się podczas realizacji indywidualnych zamówień, do których należą: przygotowanie projektu, czas realizacji, jakość wykonania oraz zużycie materiałów i odpady. W zamkniętym cyklu obróbki przez trzy maszyny, obsługiwane praktycznie przez jednego operatora przy każdej maszynie, da się wykonać kompletny korpus mebla, bez użycia miary czy sprawdzania listy, co ma być zrobione, bo poszczególne etapy realizacji wynikają z projektu i wszystkie procesy obróbcze wykonywane są dzięki informacjom przekazywanym za pomocą sieci. Żeby najszybciej wykonać np. szafkę kuchenną, zachowując jednocześnie idealną dokładność, wystarczy spiąć w sieci oprogramowanie F4design z obrabiarkami Format-4. Tylko montaż mebla jest ręczny. – Rozwiązanie to wykorzystuje zaawansowane obrabiarki oraz intuicyjne w obsłudze oprogramowanie, przez co odpowiada na potrzeby nowoczesnego producenta mebli, który chce w najszybszy sposób wykonać mebel, zachowując jednocześnie idealną dokładność – podsumowuje Piotr Kozielski.

~fot./tekst: Janusz Bekas