Ruszyła rejestracja na EuroSkills Gdańsk 2023

Ruszyła rejestracja na EuroSkills Gdańsk 2023

EuroSkills Gdańsk 2023 będzie dla Polski wydarzeniem bez precedensu. Impreza odbędzie się pod hasłem #UnitedBySkills, We Can Change the World.

Już od 5 do 9 września na terenie stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, hal kongresowo-wystawienniczych Amber Expo i terenach im przyległych odbędzie się EuroSkills Gdańsk 2023.

EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności branżowych organizowane na Starym Kontynencie od 2008 r. Polska po raz pierwszy uzyskała zaszczytne miano organizatora tego wyjątkowego konkursu, potocznie nazywanego „igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych”.

Odbywający się co dwa lata i organizowany przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi, EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności.

Ponad 600 zawodników z 32 krajów będzie uczestniczyć w 43 różnych konkurencjach. Wśród nich będą między innymi Floryści, Kucharze, Mechanicy samochodowi, Spawacze, Stolarze czy Informatycy. Jednak EuroSkills to nie tylko konkurs. Na widzów czeka wiele niespodzianek: strefy „Try a skill”, panele dyskusyjne, targi szkół i koncerty. Wydarzenie rozpocznie widowiskowa ceremonia otwarcia na stadionie, podczas której odbędzie się parada narodowych drużyn, a 9 września będzie miała miejsce ceremonia wręczenia medali.

EuroSkills Gdańsk 2023 będzie dla Polski wydarzeniem bez precedensu z różnych powodów: gospodarczych, społecznych, a przede wszystkim edukacyjnych.

Wiemy, że tylko wspólnymi siłami można zorganizować tak duże i złożone wydarzenie w krótkim czasie – informują organizatorzy. – We współpracy z naszymi partnerami, sponsorami, członkami WorldSkills Europe, branżami, rządami, wolontariuszami, instytucjami edukacyjnymi i młodzieżą musimy być zjednoczeni jak nigdy dotąd. Zjednoczeni jako społeczność i zjednoczeni jako inspirujący ruch, który zmienia życie młodych ludzi. Naszym oficjalnym hasłem jest #UnitedBySkills, We Can Change the World.

EuroSkills Gdańsk 2023 jest organizowane przy współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasta Gdańsk i AmberExpo Gdańsk.

Polska przystąpiła do WorldSkills Europe w 2017 r., a rok później dołączyła do grona państw zrzeszonych w WorldSkills International. W 2020 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni rolę instytucji koordynującej, z ramienia Ministerstwa Edukacji Narodowej, powołała biuro WorldSkills Poland.

Polska do tej pory brała udział w EuroSkills Budapeszt 2018 (medal doskonałości dla Polski w konkurencji gotowanie), WorldSkills Kazań 2019 (srebrny medal dla Polski w konkurencji gotowanie) oraz EuroSkills Graz 2021, gdzie biało-czerwona drużyna wywalczyła aż 3 brązowe medale, w konkurencji: florystyka, gotowanie i spawalnictwo. Zawody odbyły się w Austrii w dniach 23-25 września 2021 r. Najliczniejsza w naszej historii kadra, wystąpiła aż w 16 konkurencjach.

Odbywające się co dwa lata, EuroSkills skupia setki młodych ludzi w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów Europy, którzy spotykają się, aby rywalizować o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności.  

Jednym z głównych sponsorów imprezy jest Felder Group Polska.

~ kor