Z jednej strony przemysł drzewny uzyskuje obecnie wysokie przychody, ale z drugiej – rosną koszty nabycia surowca drzewnego, energii, płac oraz zobowiązań finansowych. Wciąż budzi kontrowersje wywóz drewna z Lasów Państwowych na rynki zagraniczne oraz dostrzegany jest niepokój związany z rozporządzeniami Unii Europejskiej przeciwdziałającymi wylesianiu i przez to ograniczającymi pozyskanie drewna, także w polskich lasach. Nowym kłopotem dla krajowej branży drzewnej są europejskie sankcje przeciwko handlowi z Rosją i Białorusią, powodujące poważne zaburzenia w łańcuchach dostaw drewna i biomasy. Przedsiębiorcy wciąż apelują do rządowych polityków o wsparcie w zakresie racjonalnej polityki sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe.
Tartakom, producentom płyt drewnopochodnych, sklejek, opakowań, zakładom usług leśnych, firmom dostarczającym technologię oraz wyroby drzewne – domy, stolarkę otworową, materiały podłogowe, zrębki i pelety oraz inne produkty drzewne, mocno także doskwierają podwyżki stóp procentowych oraz rekordowy poziom inflacji.
Przez ponad dwa pandemiczne lata branża miała ograniczone możliwości rozmawiania o swoich problemach. Pierwszą doskonałą okazją do poruszenia tych kwestii będzie organizowane przez powermeetings.eu:
FORUM PRZEMYSŁU DRZEWNEGO 2022
„Rynek drzewny dziś i jutro: potencjał, ceny, prognozy, zapotrzebowanie”, które odbędzie się w dniach 21 i 22 czerwca 2022 w Warszawie
Patronami Honorowymi Forum są m.in. Lasy Państwowe, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów, Polski Związek Pracodawców Leśnych, Stowarzyszenie Dom Drewniany oraz Zawiązek Producentów Europalet UIC.
Patronat Medialny nad Forum sprawuje Gazeta Przemysłu Drzewnego.
Forum to znakomite, niezależne miejsce do dyskusji na temat dalszego sprawnego funkcjonowania branży, a to za sprawą udziału w spotkaniu całego przekroju rynku, począwszy od przedstawicieli regulatora, leśników, właścicieli lasów prywatnych, przedstawicieli firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno, zakładów usług leśnych, producentów materiałów drzewnych i surowców, gotowych wyrobów, ale także dostawców maszyn i technologii dla tej branży. Wszyscy wymienieni powinni więc skorzystać z zaproszenia na to Forum, gdyż na wiele pytań i wątpliwości będzie można uzyskać odpowiedzi po prezentacjach oraz podczas spotkań networkingowych od przedstawicieli Lasów Państwowych, stowarzyszeń branżowych oraz menedżerów firm i grup produkcyjnych, handlowych i zakupowych.
Istotną częścią Forum będzie dyskusja panelowa na temat aktualnej sytuacji w branży z punktu widzenia różnych podmiotów z rynku, a drugiego dnia – warsztaty na temat śladu węglowego dla produktów drzewnych – na który coraz częściej zwracają uwagę przedsiębiorcy.
W najbliższych miesiącach, a może i latach zajdą istotne zmiany na europejskim rynku drzewnym. Warto wysłuchać ekspertów, żeby przemyśleć strategię działań swoich firm i branż, jak również przygotować się na nieuniknione zmiany m.in. w oparciu o informacje uzyskane w kuluarach Forum od kolegów z szeroko pojętej branży drzewnej.
Forum Przemysłu Drzewnego stworzy płaszczyznę inspiracji i wymiany poglądów oraz sformułowania postulatów pod adresem przedstawicieli rządu i Lasów Państwowych.
Szczegóły i rejestracja dostępna jest pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-przemyslu-drzewnego/
Kontakt z organizatorem:
Jola Szczepaniak
+48 505 659 477