SCM Live Show

SCM Live Show

Poprzez SCM Live Show rzeczywistość weszła do świata wirtualnego. Program prezentacyjny firmy będzie transmitowany dla widzów na żywo, za pośrednictwem Internetu. Po raz pierwszy, w dniach od 30 czerwca do 2 lipca tego roku, zarejestrowani użytkownicy będą mogli wziąć udział w wybranych webinariach dotyczących najnowszych technologii SCM.

W sytuacji gdy tradycyjne metody marketingowe nie mogą być wykorzystywane firmy starają się znaleźć inny sposób pozwalający na dotarcie do klienta i prezentację swoich produktów. Bez tego trudno bowiem mówić o sukcesie sprzedażowym. Oczywiście kwestia ta odnosi się do niekorzystnego dla wszystkich czasu pandemii. Problem ten dotyczy także producentów maszyn i urządzeń dla branży drzewnej. Jak firma produkująca obrabiarki może wejść w interakcję z klientem bez uczestniczenia w imprezach targowych i organizacji pokazów? Odpowiedź jest prosta. Przez najpopularniejsze obecnie medium służące rozmowom i doskonałemu źródłu informacji jakim jest Internet. SCM Group stworzyła dla swoich klientów nowe narzędzie pozwalające na zapoznanie się z jej ofertą handlową, która pozwala im na pozostanie w domu lub w biurze. Poprzez SCM Live Show rzeczywistość weszła do świata wirtualnego. Program prezentacyjny firmy będzie transmitowany dla widzów na żywo, za pośrednictwem Internetu. Po raz pierwszy, w dniach od 30 czerwca do 2 lipca tego roku, zarejestrowani użytkownicy będą mogli wziąć udział w wybranych webinariach dotyczących najnowszych technologii SCM. Warto przy tym wspomnieć, że prezentacje online skierowane są zarówno do firm zainteresowanych rozwiązaniami kompleksowymi, systemami automatyzacji czy też technologiami dotyczącymi jednego obszaru obróbki, jak i do tych, których najbardziej interesują maszyny klasyczne.

Propozycja dla rzemieślników
Pojęcie „Gniazdo stolarskie” związane jest z maszyną lub grupą maszyn zdolną wykonać samodzielny załadunek, obróbkę i rozładunek. Jest to więc zestaw maszyn umożliwiający wykonanie kompletnego wyrobu gotowego. Propozycja SCM Group obejmuje trzy maszyny: pilarkę class px350i, okleiniarkę me40 oraz automatyczną wiertarko-frezarkę startech cn plus.Pilarka class px350i z możliwością pochylania piły do 46° najlepiej obrazuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie automatyzacji. Podczas pracy bez podcinaka maksymalna średnica narzędzia głównego może wynosić 350 mm. W przeciwnym przypadku nie może być ona większa niż 300 mm. Dzięki unikatowej budowie oraz rozcinaniu wspomaganemu belką dociskową, która oprócz funkcji podstawowej zabezpiecza jednocześnie strefę obróbki operator pracuje w warunkach najwyższego bezpieczeństwa. Panel sterowania “Ready” umożliwia nie tylko automatyczne pochylania piły ale także przesuw tylnych ograniczników. Pozwala to operatorowi na szybkie i precyzyjne ich pozycjonowanie, a także maksymalizuje ergonomię pracy. Oprócz wspomnianej wyżej belki dociskowej pilarka wyposażona jest także w mobilny wózek piły gwarantujący wysoką precyzję rozkroju.

Z kolei w pełni przeprojektowana okleiniarka „me 40” została wyposażona w korpus zdolny pomieścić nową jednostkę zaokrąglania która zapewnia niezwykłą jakości obróbki w najkorzystniejszej cenie. Umożliwia zarówno obróbkę obrzeży z tworzywa sztucznego jak i doklejek drewnianych bez potrzeby wykonywania dodatkowych prac wykończeniowych. Nowe udoskonalenia zastosowane w “me 40” pozwalają na znaczne zwiększenie produktywności. Prędkość posuwu może sięgać 9 m/min, co jest najwyższą wartością w tym segmencie maszyn. Jakość obróbki wzrasta również dzięki możliwości wykorzystania klejów poliuretanowych, a funkcjonalność maszyny zwiększa opcja użycia piły do wykonania rowków. Proces obróbki jest nadzorowany z poziomu pulpitu sterującego, który umożliwia łatwy dostęp do uruchamiania głównych funkcji poszczególnych jednostek roboczych. Sterownik PLC asystuje także operatorowi podczas czynności konserwacyjnych, czyszczenia, diagnostyki i innych operacji.

Natomiast wiertarka-frezarka startech cn plus wyróżnia się dużą mocą elektrowrzeciona, głowicą wiertarską zbudowaną z 23 wrzecion oraz wysoką prędkością obróbki. W kategorii maszyn podstawowych charakteryzuje ją najlepszy stosunek jakości do ceny. Komputer sterujący maszyną posiada oprogramowanie SCM Maestro, które gwarantuje wysoki poziom komunikacji pomiędzy projektem i obróbką. Z kolei boczny, sterowany numerycznie dopychacz elementu podnosi operacje wiercenia i frezowania do poziomu kompleksowo zautomatyzowanego.

Ciekawostką jest również nowa aplikacja przeznaczona do optymalizacji rozkroju na maszynach stolarskich SCM. Aplikacja „SCM Thundercut” dostępna jest zarówno na platformach iOS jak i Android. Umożliwia ona wykonanie optymalizacji cięcia płyty i przeprowadzenie operatora przez schemat kolejnych cięć do wykonania kompletnego rozkroju. Wszystko to przy pomocy tabletu, który operator może umieścić zaraz przy maszynie i bez konieczności używania komputera. Aplikacja jest darmowa dla użytkowników pilarek SCM, do pobrania z App Store oraz Sklepu Play, co jest kolejnym atutem, ponieważ będzie na bieżąco aktualizowana.

Kompleksowa obróbka przez maszyny zainstalowane w linii

Koncepcji „Smart & Human”została zaprezentowana po raz pierwszy podczas ubiegłorocznych targów Ligna. Motywem przewodnim jest tutaj automatyzacja. Pełna nazwa prezentacji online będzie zawierała jeszcze dopisek „Factory”, co ma odnosić się do kompleksowej obróbki wykonywanej przez maszyny zainstalowane w linii i łączące się z operatorem za pomocą specjalnego oprogramowania. Droga do gotowego mebla rozpoczyna się tu automatycznym załadunkiem płyty przez magazyn flexstore hp,który wprowadza surowiec do strefy obróbki pilarki panelowej Gabbiani p80.Jednocześnie za rozkrój, w zależności od wybranej technologii, może odpowiadać centrum sterowane numerycznie do nestingu Morbidelli x200.Za wykończenie wąskich płaszczyzn odpowiada kompaktowa i niezwykle elastyczna okleiniarka Stefani Cell E. Warto przy tym wspomnieć, że jest ona przystępna cenowo nawet dla małych i średnich przedsiębiorstw. Gotowe elementy pakowane są do kartonów przygotowywanych na maszynie Cut c200przez maszynę Pack c100.Za transport formatek i elementów pomiędzy maszynami odpowiedzialny jest robot antropomorficznyoraz samojezdne transportery AMR. Transportery automatycznie wyznaczają najlepszą trasę pomiędzy maszynami i są zdolne do automatycznego wykrywania i omijania ewentualnych przeszkód.

Laboratorium wykańczania powierzchni

SCM Group zaprezentuje się także jako wyłączny i wszechstronny partner i dostawca technologii szlifowania, prasowania i lakierowania dla firm, które chcą osiągnąć ekskluzywne, wysokiej jakości wykończenia. Doskonałym przykładem jest elastyczne gniazdo lakierowania płyt fornirowanych z efektami strukturalnymi oraz lakierowania płyt MDF. Wszechstronność efektów wykończeniowych można docenić dzięki szlifierce DMC Eurosystem. Posiada ona dwa nowe dodatki: jednostkę planetarną do strukturyzacji, fazowania, szlifowania w poprzek włókien i precyzyjnego wykończenia każdej powierzchni oraz wymienną jednostkę zbudowaną z szczotek, idealną dla firm szukających maksymalnej elastyczności produkcji. Integracja szlifierki z automatem lakierniczym Superfici mini to niezastąpione rozwiązanie w zakresie automatyzacji lakierowania, które sprawdzi się nawet w małych firmach. Pozwoli ono na łatwe zarządzanie małymi partiami produkcyjnymi przy regularnych zmianach produktu.

Kolejne rozwiązanie dotyczy lakierowanie płyt z najnowszymi efektami strukturalnymi 3D i wykańczania materiałami kryjącymi. W tej kwestii połączenie wysoce innowacyjnych rozwiązań, takich jak szlifierki systemowe DMC oraz systemy lakierowania walcowego Superfici valtorta f1 i natryskowego Magnum pozwolą na osiągnięcie najbardziej atrakcyjnych efektów wykończeniowych jakie kreowane są obecnie przez rynek.

Z kolei w przypadku okleinowania płyt strukturyzowanych i frezowanych drzwi połączono szlifowanie z zastosowaniem innowacyjnych jednostek do żłobienia i szczotkowania z szerokiej gamy systemów DMC oraz najnowocześniejsze systemy Superfici do nanoszenia kleju. Te ostatnie bazują na wydajnych robotach kartezjańskich z możliwością skanowania 3D w celu selektywnego napylania krawędzi i frezowań. Proces kończy się na prasie Sergiani 3D form hp. Dzięki systemowi “Flexy Pin” oraz trzypółkowej konfiguracji prasy jest to rozwiązanie o wysokim poziomie produktywności i elastyczności.

Cyfrowe środowisko produkcji

Podczas SCM Live Showprezentowana będzie także szeroka oferta numerycznie sterowanych centrów obróbczych. Tutaj SCM może poszczyci

się wieloma modelami reprezentowanymi przez markę Morbidelli. Są one przeznaczone do obróbki, stosowanych w produkcji mebli, materiałów drewnopochodnych.Wśród nich znaleźć można zarówno centra ze stołem rastrowym do nestingu jak i ze stołem belkowym, a także te z możliwością okleinowania. Obecne będą również centra z serii Accord do obróbki drewna litego dla potrzeb stolarki budowlanej,centra do produkcji krzeseł i stołów Balestrini oraz modele przeznaczone do produkcji elementów ciesielskich konstrukcji wielkogabarytowych jak Oikos xoraz Area. Szeroko promowana będzie także linia obrabiarek przeznaczonych do okleinowania wąskich płaszczyzn. Postawiono tutaj na produkty z serii Olimpicprzeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wysokowydajne i elastyczne przemysłowe maszyny Stefani.

Bardzo ważnym czynnikiem integrującym wszystkie maszyny wykorzystywane w procesie produkcyjnym jest oprogramowania. Bez niego niemożliwa jest nie tylko integracja ale także właściwe zaprogramowania produkcji, czy dostosowania jej do obecnych realiów rynkowych, gdzie coraz częściej widzimy masową personalizację wprowadzającą produkcję jednostkową jako priorytet działalności coraz większej ilości zakładów. W tej kwestii prezentowane będzie, opracowane przez SCM oprogramowanie Maestro. Chcąc umożliwić jego stosowanie w różnych warunkach produkcyjnych i dla wielu rodzajów maszyn SCM unifikuje wygląd i funkcjonowanie oprogramowania poprzez Maestro Active.

~Tomasz Bogacki