Stora Enso otwiera czwartą fabrykę CLT 

Stora Enso otwiera czwartą fabrykę CLT 

Dzięki uruchomieniu nowego zakładu produkcyjnego Stora Enso umacnia swoją pozycję jednego z wiodących światowych dostawców rozwiązań budowlanych opartych na drewnie, w tym CLT.

7 października został otwarty nowy zakład produkcyjny Stora Enso dla drewna klejonego krzyżowo (CLT) w czeskiej miejscowości Ždírec. Po zainwestowaniu 79 mln euro, nowa fabryka jest jedną z najnowocześniejszych na świecie. Dzięki nowej lokalizacji zdolności produkcyjne CLT Stora Enso znacznie wzrosną, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zrównoważone, opłacalne i odnawialne materiały budowlane, jak drewno klejone krzyżowo.

Projekt przebiegał zgodnie z planem od decyzji inwestycyjnej podjętej we wrześniu 2020 r. do rozpoczęcia produkcji w III kwartale 2022 r., kiedy to wyprodukowano pierwszy panel. CLT reprezentuje nowoczesny i zrównoważony materiał budowlany, który umożliwia budowę z dużą precyzją i szybkością. Szacowana roczna zdolność produkcyjna fabryki wyniesie około 120 000 m3.

Ten nowy, supernowoczesny zakład produkcyjny umożliwi nam oferowanie wysokiej jakości rozwiązań budowlanych – mówi Lars Völkel, wiceprezes i szef działu produktów drewnianych w Stora Enso. – Zakład w miejscowości Ždírec jest dogodnie zlokalizowany w pobliżu naszych rynków europejskich. Dzięki uruchomieniu fabryki Stora Enso umacnia swoją pozycję jednego z wiodących światowych dostawców rozwiązań budowlanych opartych na drewnie, o łącznym wolumenie 410 000 m3.

 – Połączenie inwestycji z istniejącym tartakiem przyniesie dodatkowe korzyści, na przykład w zakresie surowców, energii i logistyki – dodał Martin Brebis, kierownik tartaku w miejscowości Ždírec.

Na całym świecie CLT jest innowacyjnym produktem z drewna konstrukcyjnego przyszłości. Z powodzeniem stosowany jest w rozwiązaniach podłóg, ścian i dachów budynków mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Niezależnie od tego, czy jest używany w spektakularnych konstrukcjach, takich jak drewniane wieżowce, czy w bardziej tradycyjnych budynkach drewnianych, takich jak szkoły i biura, CLT oferuje wytrzymałość, stabilność, szybki montaż, opłacalność i wyjątkowe referencje w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ždírec jest czwartą jednostką produkcyjną Stora Enso dla CLT, po Bad St. Leonhard i Ybbs w Austrii oraz Gruvön w Szwecji. W nowej fabryce znajdzie zatrudnienie około 100 pracowników.

~ tekst: Katarzyna Orlikowska