Tomasz Kobierski został nowym prezesem Grupy MTP

Tomasz Kobierski został nowym prezesem Grupy MTP

Pełniący przez minione 13 lat funkcję wiceprezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski został powołany na prezesa Grupy MTP. Zastąpił on na tym stanowisku Przemysława Trawę.

Rada Nadzorcza Międzynarodowych Targów Poznańskich podjęła 4 marca uchwałę o powierzeniu Tomaszowi Kobierskiemu funkcji prezesa zarządu Grupy MTP. Zastąpił on na tym stanowisku Przemysława Trawę, który nie ubiegał się o dalszą nominację, a który kierował Grupą MTP od 2015 r.

Z MTP związany od 22 lat

Tomasz Kobierski zasiada w zarządzie Grupy MTP w roli wiceprezesa od 2007 r., a od 2017 r. także w prestiżowej Radzie Dyrektorów UFI – Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego. Rada podejmuje decyzje w sprawie kierunków działania organizacji mających wpływ na międzynarodowe targi branżowe. Tomasz Kobierski jest także przewodniczącym Rady Nadzorczej Targów Lublin oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna Droma.

Z targami poznańskimi nowy prezes jest związany dokładnie od 8 czerwca 1998 r., kiedy to, zaraz po obronie pracy magisterskiej na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, dostał pracę w MTP. Trafił wówczas do zespołu projektowego, który zajmował się targami Meble, Drema i Polagra. Po 4 latach został dyrektorem projektu Dremy – z małej imprezy o powierzchni wystawienniczej 4 tys. m2 stworzył trzecie najważniejsze w Europie targi dla sektora przemysłu drzewnego o powierzchni 26 tys. m2. Jak przez te przeszło 20 lat pracy Tomasza Kobierskiego zmieniły się MTP?

– Zmiana ta jest bardzo duża, bo bez niej targi by już dawno… upadły – wspominał w zeszłym roku na łamach „GPD” Tomasz Kobierski. – Firma, do której przyszedłem na początku mojej kariery zawodowej, była monopolistą na rynku krajowym, praktycznie nie miała konkurentów. Jedna z bardziej opiniotwórczych w Polsce gazet nazwała nas w tamtym okresie „mennicą państwową”, bo rzeczywiście wystawcy przychodzili do nas bez żadnej reklamy czy specjalnego zachęcania. Mieliśmy takie słynne pieczątki z napisem „lista rezerwowa”, bo wiele zgłaszanych firm nie mieściło się na terenie wystawowym. Kilka lat później, kiedy nastąpił boom gospodarczy, powstało w Polsce co najmniej 15 innych ośrodków wystawienniczych, konkurencyjnych dla nas. Dlatego musieliśmy zmienić sposób swojego działania, a z firmy, która była zamknięta, staliśmy się organizacją, która uczy się w oparciu o opinie wystawców i zwiedzających targi. Obecnie mamy 60 proc. rynku targowego w Polsce, organizujemy 100 wydarzeń targowych rocznie; 20 lat temu było ich zaledwie 40. Na targach pracuje obecnie prawie 500 osób – 20 lat temu z tych 500 osób 300 stanowili pracownicy ochrony. Dziś mamy 10 pracowników ochrony, a reszta specjalizuje się w marketingu i organizacji eventów. I to też pokazuje, jaka przemiana w MTP nastąpiła. Mamy obecnie 2,5 mln osób w bazie danych, z którymi kontaktujemy się zarówno drogą elektroniczną, jak i telefonicznie. Mamy też bardzo nowoczesne call center. To wszystko pozwala nam utrzymać wysoce międzynarodowy charakter targów. Udowodniliśmy, że w dobie Internetu targi nie umierają, tylko rozwijają się, a formuła spotkań, jaką oferujemy, jest potrzebna biznesowi. Warto dodać, że na terenie MTP w ciągu roku organizujemy 2 tys. kongresów i koncertów, codziennie jest to średnio 5 wydarzeń o mniejszej lub większej skali. Dlatego teren MTP nigdy nie zasypia, może z wyjątkiem Bożego Narodzenia i świąt wielkanocnych.

Powołano też wiceprezesów

Decyzją Rady Nadzorczej dotychczasową pracę na stanowisku wiceprezesa zarządu kontynuuje Elżbieta Roeske. Drugim wiceprezesem mianowany został Filip Bittner, który pełnił dotychczas stanowisko dyrektora grupy produktów oraz prezesa zarządu spółki Nowy Adres SA.

Elżbieta Roeske jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie ukończyła studia w zakresie zarządzania i marketingu. Z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi jest związana od 1995 r. W tym czasie piastowała funkcje związane z zarządzaniem i organizacją wydarzeń targowych: począwszy od stanowiska referenta, przez kierownika zespołu organizacji targów, dyrektora projektu, aż po funkcję dyrektora grupy produktów. Od roku 2018 Elżbieta Roeske jest wiceprezesem zarządu ds. centrum wystawienniczo-kongresowego. Od stycznia 2020 r. pełni także funkcję Vice President EU Relations w EMECA (European Major Exhibition Centres Association), czyli prestiżowego stowarzyszenia skupiającego najważniejsze ośrodki targowe oraz organizatorów targów w Europie.

Z kolei Filip Bittner jest absolwentem Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu na kierunku filologia oraz Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na kierunku neofilologia. Wykształcenie menadżerskie oraz kompetencje zarządzania finansami i tworzenia strategii sprzedaży zdobywał w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Karierę zawodową rozpoczął w Wielkopolskim Ośrodku Promocji i Informacji w Poznaniu oraz w Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Z targami poznańskimi związany jest od 2007 r. Stanowisko dyrektora grupy produktów pełni od 2010 r. Od roku 2014, jako członek Rady Nadzorczej Targów Lublin, nadzoruje działalność spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Od roku 2019 pełni także funkcję prezesa zarządu Spółki Nowy Adres SA.

Nowy zarząd rozpocznie swoją kadencję po zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, które planowane jest na połowę maja.

~Katarzyna Orlikowska