W Rumunii brakuje surowca do produkcji płyt

W Rumunii brakuje surowca do produkcji płyt

Producenci sektora meblarskiego z Rumunii, w szczególności wytwórcy płyt drewnopochodnych, skarżą się na trudności. Wskazali, że obecnie na europejskim rynku bardziej konkurencyjne są spółki m.in. z Polski.

22 września w Bukareszcie odbyło się spotkanie przedstawicieli sektora meblarskiego z rządem Rumunii, który reprezentował minister środowiska Tanczos Barna.

Relacjonujący spotkanie stołeczny rumuński portal Hotnews wskazał, że krajowi producenci skarżyli się m.in. na trudności w nabyciu taniego drewna do wyrobu swoich towarów.

Wskazywali, że w sierpniu i wrześniu z powodu braku surowca do produkcji płyt wstrzymała pracę większość rumuńskich zakładów tego sektora. Przedstawiciele rumuńskiej branży meblarskiej podkreślali także trudności stwarzane przez silną konkurencję zagraniczną.

Jeśli w Rumunii produkuje się płytę drewnopochodną, która jest dwa-trzy razy droższa niż w Austrii czy w Polsce, to nie mamy przewagi konkurencyjnej – mówili w rozmowie z ministrem Barną przedsiębiorcy ze Stowarzyszenia Wytwórców Mebli w Rumunii (APMR).

Jak odnotował Hotnews, uczestnicy czwartkowego spotkania podkreślali, że od kilku tygodni większość zakładów wytwarzających płyty drewnopochodne notuje przestoje w produkcji.

Przedstawiciel rządu w Bukareszcie zapewnił, że w najbliższych miesiącach należy oczekiwać poprawy sytuacji firm meblarskich w kraju wraz z zapowiedzią rumuńskich Lasów Państwowych o dodatkowych dostawach drewna na rynek.

~ źródło: PAP