W Wielu powstanie biurowiec Sylva z CLT

W Wielu powstanie biurowiec Sylva z CLT

Biurowiec Sylva w Wielu na Kaszubach będzie największym kompleksem biurowców wykonanych z CLT w Polsce.

Kompleks zaprojektowany został przez pracownię APA Wojciechowski. Na inwestycję będą się składać dwa budynki o powierzchni 1200 m2, połączone klatką schodową, plus showroom.

Myślę, że do końca roku zamkniemy realizację tej budowy – informuje Szymon Karwowski, dyrektor handlowy firmy Sylva, będącej częścią francuskiego koncernu PIVETEAUBOIS.

Z CLT (Cross Laminated Timber) czyli drewna klejonego krzyżowo będą wykonane stropy i ściany wewnętrzno-nośne. Całość będzie przeszklona, więc piękna konstrukcja z naturalnego surowca będzie w pełni widoczna.

Mam nadzieję, że tą inwestycją zainspirujemy wiele innych firm w Polsce do podążania drogą ekologii i nowoczesnego budownictwa drewnianego, od którego nie ma odwrotu – dodaje Szymon Karwowski. – CLT łamie wszystkie bariery powstrzymujące drewno przed zastąpieniem tradycyjnych technologii wznoszenia budynków.

Autorskim produktem Sylva jest CLT-HEXAPLI. To marka własna drewna klejonego krzyżowo od Sylva. Rozwinięciem produktu Hexapli jest wyjątkowy Hexakit, czyli system modułowy CLT, który Sylva oferuje jako jedyny producent na rynku. Są to gotowe moduły CLT, które można przycinać i łączyć w dowolny sposób. To duża unifikacja i prostota transportu płyt CLT, która często – z uwagi na duży rozmiar elementów – jest problematyczna. Płyty CLT Hexakit mają szerokość 1,2 m, długość do 13,5 m, co bardzo ułatwia logistykę i montaż.

Z CLT-HEXAPLI powstał najwyższy drewniany budynek we Francji – Hypérion – wybudowany w Boredeaux przez Eiffage Immobilier Atlantique. Elementy na budowę były dostarczane z fabryki PIVETEAUBOIS we Francji.

Fabryka Sylva na Kaszubach jest jedną z trzech koncernu PIVETEAUBOIS.

~ tekst: Katarzyna Orlikowska

fot. Sylva