Wietnam wyprzedził Włochy na liście największych eksporterów mebli

Wietnam wyprzedził Włochy na liście największych eksporterów mebli

Wietnam zamierza osiągnąć 20 mld dol. w eksporcie wyrobów z drewna do 2025 r., co stanowi wzrost o ponad 9 mld dol. w porównaniu z obecnym poziomem.

Chiny, Polska, Niemcy, Wietnam i Włochy – to obecnie piątka największych eksporterów mebli na świecie. A jeszcze do niedawna ranking ten wyglądał zupełnie inaczej, gdyż Polska była za Włochami i Niemcami, a Wietnam ledwo zaliczał się do pierwszej dziesiątki.

Jednak w minionych dwóch latach po długiej „gonitwie”, nie tylko Polsce udało się wyprzedzić Włochy. Osiągnął to także Wietnam, który od 2019 r. zalicza wyjątkowo dynamiczny wzrost sprzedaży. Jest to w dużej mierze efekt wojny handlowej między USA i Chinami, w wyniku której Stany Zjednoczone (będące zdecydowanie największym światowym importerem mebli) nałożyły wysokie cła na produkty chińskie, w tym między innymi właśnie meble. W efekcie część handlu przeniosła się do innych pobliskich krajów, takich jak Wietnam, który już od dłuższego czasu aspirował do grona czołowych producentów meblarskich.

Wartość eksportu mebli (w mld USD) – TOP 10 globalnych liderów na przestrzeni 20 lat. źródło: International Trade Centre, Analizy Pekao

Ponadto w 2020 r. Wietnam prześcignął długoletniego giganta Chiny, stając się największym eksporterem mebli do USA. Według badań Furniture Today, eksport mebli do USA wzrósł do 5,1 mld dol. w pierwszej połowie 2021 r., co stanowi wzrost o 76 proc. w porównaniu z 2020 r.

Niedawno zatwierdzony plan wietnamskiego rządu określa dalsze kroki, w jaki sposób kraj znacznie unowocześni i rozwinie swój przemysł drzewny do 2030 r. W szczególności będzie dużo inwestował w technologię, aby przyciągnąć firmy zajmujące się przetwórstwem drewna. W planach jest także zbudowanie międzynarodowego centrum wystawienniczego mebli oraz nadanie priorytetowego znaczenia produkcji meblarskiej i wyrobów z drewna. Firmy wietnamskie będą zachęcane do używania znaku towarowego „Go Viet” i korzystania z aplikacji e-commerce w celu intensyfikacji eksportu wyrobów na całym świecie.  

Rząd wietnamski zamierza osiągnąć 20 mld dol. z eksportu wyrobów z drewna do 2025 r., co stanowi wzrost o ponad 9 mld dol. w porównaniu z obecnym poziomem.

Plan przewiduje również reorganizację obszarów produkcyjnych kraju, co powinno pomóc w obniżeniu kosztów transportu przy jednoczesnym zwiększeniu wartości produktów. Głównymi rynkami zbytu wietnamskich mebli są Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa, Europa Zachodnia i Chiny.  

~ Katarzyna Orlikowska