Wood Core House wyróżniony prestiżowym tytułem

Wood Core House wyróżniony prestiżowym tytułem

Firma z Jaworzna w woj. śląskim tworzy wielokondygnacyjne budynki w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Firma została właśnie wyróżniona prestiżowym tytułem TopBuilder, a jej rozwiązanie znalazło się wśród najlepszych innowacyjnych produktów budowlanych w Polsce.

Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask. Jednocześnie obalają kilka mitów na jego temat. – Domy szkieletowe w konstrukcji ciężkiej są tak samo trwałe, jak domy murowane. Ponadto dzięki odpowiedniej technologii drewno odporne jest na działanie negatywnych czynników. Budynek drewniany jest też bardziej ciepły i energooszczędny niż murowany – podkreśla Radosław Bańkowski, dyrektor ds. technicznych, współzałożyciel Wood Core House.

Wood Core House stworzył system, który pozwala na zaprojektowanie praktycznie każdej bryły budynku szkieletowego. Ważną częścią technologii są badania. Wood Core House od samego początku współpracowała z niezależnymi podmiotami badawczymi. Wśród nich jest Politechnika Śląska i to właśnie pod okiem najlepszych naukowców i specjalistów rozwiązania konstrukcyjne były badane i nieustannie udoskonalane. System Wood Core House otrzymał także certyfikat nierozprzestrzeniania się ognia (NRO) wydany przez Instytut Techniki Budowlanej. – Badaliśmy parametry naszej technologii na każdym jej etapie – od pojedynczego elementu po wytrzymałość całej konstrukcji. Wyniki pokazały, że nasz modułowy system wytrzymuje sześciokrotnie większe obciążenia, niż dopuszczają obowiązujące normy krajowe i europejskie. Ważne było dla nas, aby opracowana technologia budowy domów była trwała, dostosowana do naszych warunków klimatycznych i uwarunkowań terenu. Bezpieczeństwo stawianej konstrukcji, które jest dla nas priorytetem, zwiększyliśmy dodatkowo (wobec dotychczas stosowanych rozwiązań), dzięki zastosowaniu drewna o większym przekroju i specjalnym łącznikom. A każdy wykorzystany przez nas element (śruby, kotwy, łączniki, drewno KVH) posiada certyfikat jakości – podkreśla Radosław Bańkowski, dyrektor ds. technicznych, współzałożyciel Wood Core House.

Drewno wraca do łask

W efekcie eksperci Wood Core House opracowali uniwersalny system, który daje możliwość projektowania i budowy każdego rodzaju budynku. Firma w swoim portfolio posiada konstrukcje modułowe budynków do dwóch kondygnacji w zabudowie jednorodzinnej, szeregowej i bliźniaczej. Tworzony jest także projekt konstrukcji modułowej budynków wielorodzinnych. Dziś już wiadomo, że szkieletowe konstrukcje drewniane mogą być tak samo trwałe i energooszczędne, jak domy murowane. Warunkiem podstawowym jest sprawdzona, bezpieczna technologia. – Dzięki odpowiedniej technologii drewno odporne jest na działanie negatywnych czynników. Budynek drewniany jest też bardziej ciepły i energooszczędny niż murowany. Wszystko dlatego, że 80 proc. przestrzeni w ścianach to wełna mineralna lub inny wybrany rodzaj ocieplenia, a grubość całej przegrody termicznej to minimum 30 cm. System otrzymał certyfikat NRO, dotyczący reakcji na ogień od zewnątrz i od wewnątrz. A dzięki innowacyjnemu procesowi produkcji ilość odpadów przypadających na dom o powierzchni 136 m2 to zaledwie 0,15 m3. Montaż konstrukcji drewnianej wymaga zużycia prawie 20 proc. mniej energii niż budowa obiektów z betonu i stali, a sam materiał pozyskiwany jest w sposób naturalny. Częściowo pochłania dwutlenek węgla z powietrza, ograniczając tym samym tzw. ślad węglowy budynku o kilkadziesiąt procent – mówi Radosław Bańkowski.

Stan surowy otwarty w ciągu sześciu dni – nawet zimą

Szkieletowe konstrukcje drewniane mogą być montowane przez cały rok. Dwu-czteroosobowa ekipa potrafi zbudować obiekt o powierzchni ok. 100 m2 w stanie surowym otwartym w ciągu zaledwie sześciu dni. Co ważne – nie wiąże się to z koniecznością użycia ciężkiego sprzętu. – Zależało nam na tym, aby nasza technologia była innowacyjna na każdym etapie. Dzięki autorskim rozwiązaniom 80 proc. zamawianego budynku zawsze dostępne jest od ręki, pozostałą część jesteśmy w stanie wyprodukować w ciągu trzech dni. Stworzona przez nas technologia pozwala na zaprojektowanie praktycznie każdej bryły budynku szkieletowego. Projektowany budynek opiera się na pięciu panelach, którymi architekt żongluje, tworząc projekt domu zgodnie z oczekiwaniami i wizją klienta – zwraca uwagę Radosław Bańkowski. Technologia modułowa Wood Core House wykorzystywana jest m.in. w inwestycjach spółki Polskie Domy Drewniane S.A. w Łodzi. W tej technologii firma tworzy także swój 3- kondygnacyjny biurowiec w Jaworznie. 

~kafal