Wyczekiwane zmagania tuż-tuż…

Wyczekiwane zmagania tuż-tuż…

Która praca zwycięży w tegorocznej edycji renomowanego konkursu „Wyczarowane z drewna”? Jakie niespodzianki przygotują dla nas uczniowie? Kto otrzyma zaszczytne miano Mistrza w Mistrzostwach Polski we Wbijaniu Gwoździ? Czy obecny mistrz obroni swój tytuł, czy może pojawi się nowy triumfator? Już wkrótce rozwiejemy nasze i Wasze wątpliwości! Niezawodnie, podczas targów DREMA, odbędą się wydarzenia zorganizowane przez Wydawnictwo Inwestor.

Nie doznają zawodu wyczekujący z niecierpliwością wydarzeń organizowanych przez nasze Wydawnictwo. Zarówno konkurs „Wyczarowane z drewna”, jak i Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ odbędą się zgodnie z planem, podczas targów DREMA (10-13 września 2024 r.) w Poznaniu.

„Wyczarowane z drewna” – kreatywność uczniów w pełnej krasie

To już 21. edycja konkursu. Do finału pozostało jeszcze wystarczająco wiele czasu, aby stworzyć oryginalny przedmiot z drewna i przesłać go do Wydawnictwa Inwestor. Termin składania prac mija 4 września.

Dla przypomnienia: konkurs skierowany jest do uczniów szkół technicznych, kształcących w specjalnościach związanych z przemysłem drzewnym i meblarskim. Zadaniem uczestników jest znalezienie oryginalnego pomysłu na przedmiot, który wyczarują z drewna i który dotąd nie był powszechnie wykonany z tego surowca, jak również przeprowadzenie całego procesu produkcyjnego: od koncepcji, poprzez dobranie odpowiednich technologii, materiałów i zastosowanie ich podczas realizacji pomysłu, aż do prezentacji produktu.

Zeszłorocznym laureatem konkursu „Wyczarowane z drewna” został Krzysztof Brzyski. Fot. Wydawnictwo Inwestor

O wynikach konkursu zadecyduje powołane w tym celu jury, które będzie oceniało pomysł oraz jakość wykonania prac. W poprzednich edycjach konkursu z drewna powstały już tak wyjątkowe przedmioty, jak motor, armata, quad, rowery, bolid, szkielet człowieka, maszyna do szycia, tornister i wiele innych, które burzą stereotypowe myślenie, a pokazują kreatywność młodych twórców i jednocześnie pozwalają im wykazać się nabytymi w szkole umiejętnościami z zakresu doboru surowców i technologii produkcji.

Konkurs jest również doskonałą okazją do zdobycia cennych nagród zarówno dla uczniów, jak i szkoły autora najciekawszej, zwycięskiej pracy. Nagrodzeni zostaną wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami.

Jak co roku, jest o co walczyć. Staramy się, aby i w tym roku pula nagród była na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. Już dzisiaj wiadomo, że sponsorem głównym nagród będzie firma Hikoki, a nagród dodatkowych firmy Stihl, PolishStyl, Högert Technik, Qbrick System oraz Würth. Klasa zwycięzcy konkursu otrzyma refundację kosztów uczestnictwa w targach DREMA 2024 (przejazd autokarem i bilety wstępu). Uczniowie klas osób wyróżnionych wraz z opiekunami otrzymają bilety wstępu na targi. Nagrodę ufunduje MTP. Wszystkie szkoły, które wezmą udział w konkursie, otrzymają bezpłatną prenumeratę miesięczników „Gazeta Przemysłu Drzewnego” oraz „Meblarstwo. Komponenty i technologie”, począwszy od października 2024 roku.

„Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ” – tam, gdzie tradycja spotyka się z precyzją

Jak długa jest historia targów DREMA, tak samo długa jest historia Mistrzostw Polski we Wbijaniu Gwoździ. To w tym roku po raz 23. zostanie wyłoniony Mistrz tych zawodów. Wydarzenie od lat towarzyszy targom Drema w Poznaniu. Co roku przyciąga rzeszę fanów – tych biorących czynny udział w Mistrzostwach, ale i tych ekscytujących się wydarzeniami na scenie i dopingujących swoich ulubionych zawodników.

Kantówka, młotek oraz gwóźdź – to wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzenia konkurencji. Prostota stojąca po stronie niezbędnego wyposażenia sprawia, że liczba osób praktykujących ten sport się zwiększa. Wielu zawodników z dużym wyprzedzeniem przygotowuje się do zawodów. Przez lata większość uczestników opracowała własną taktykę wbijania gwoździ.

Zgodnie z zasadami, by awansować do dalszego etapu, należy wbić pięć 3,5-calowych gwoździ w drewnianą kantówkę. Pięć to maksymalna liczba uderzeń przypadająca na jeden gwóźdź, lecz najlepsi dokonują tego tylko w pierwszym uderzeniu. W kwalifikacjach liczba podejść jest nieograniczona, natomiast w samym finale taką sekwencję bez pomyłki należy wykonać za pierwszym razem.

Do udziału w zawodach zapraszani są wyłącznie prenumeratorzy czasopism Wydawnictwa Inwestor: „Gazety Przemysłu Drzewnego” lub „Meblarstwa. Komponentów i technologii”. Nasi Czytelnicy już od lat biorą udział w tym wydarzeniu. Jedni chcą spróbować swoich sił z ciekawości i skorzystać z umożliwionej im szansy, drudzy natomiast stawiają sobie za zadanie wygranie turnieju lub pobicie swojego najlepszego dotychczasowego wyniku.

Dla uczestników Mistrzostw Polski we Wbijaniu Gwoździ przewidziane są atrakcyjne nagrody, ufundowane przez partnerów naszego konkursu. Sponsorem głównym jest firma ITA TOOLS z Krakowa, dystrybutor narzędzi do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. Dodatkowo uczestnicy biorący udział w konkursie będą mogli zdobyć upominki i gadżety, które sponsorują partnerzy konkursu, między innymi: Högert Technik, Qbrick System. Coroczne zainteresowanie zaprzecza, że Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ to konkurencja niszowa. Z roku na rok osób chcących spróbować swoich sił jest coraz więcej. Na profesjonalizację przedsięwzięcia wpływa liczba konkurujących, którzy regularnie trenują do zawodów.

Termin nadsyłania prac upływa 4 września, a wyłonienie zwycięzcy oraz prac wyróżnionych nastąpi  6 września. Ogłoszenie finalisty odbędzie na targach DREMA 13 września 2024 r., na stoisku Wydawnictwa Inwestor w hali nr 5, o godz. 14.00.
 
Przedmioty należy przesłać na adres organizatora:
Wydawnictwo INWESTOR
ul. 30 Stycznia 42
83-110 Tczew.
 
Prace powinny zawierać następujące informacje: dane autora i jego szkoły, nazwisko opiekuna, pod okiem którego praca powstawała oraz opis zastosowanej technologii.
Eliminacje w Mistrzostwach Polski we Wbijaniu Gwoździ odbywać się będą każdego dnia targów (10-13 września 2024 r.) na stoisku Wydawnictwa Inwestor w hali nr 5, a na sam finał zapraszamy 13 września 2024 r. o godz. 13.30.

~Karolina Falgowska