Właściciele spółki Unibep SA podjęli decyzję, by Oddział Unihouse został samodzielną spółką.
Unihouse SA jest nową spółką w Grupie Unibep. Sławomir Kiszycki jest prezesem zarządu, Przemysław Pruszyński – wiceprezesem, a Roman Jakubowski i Marcin Gołębiewski – członkami zarządu Unihouse SA. Jedynym właścicielem spółki jest Unibep SA.
Unihouse SA jest kontynuacją Unihouse Oddział Unibep SA – jest to de facto tylko zmiana prawna.
– Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, które miało miejsce 28 lutego 2019 r., właściciele podjęli decyzję, by Oddział Unihouse został samodzielną spółką – wyjaśnia Sławomir Kiszycki, prezes zarządu Unihouse SA. – Przez kilka miesięcy pracowaliśmy, by doprowadzić do usamodzielnienia oddziału w każdym aspekcie: prawnym, organizacyjnym, gospodarczym, finansowym. Z dniem 1 listopada 2019 r. pracuje już czteroosobowy zarząd, a wszyscy pracownicy zmienili pracodawcę – właśnie na Unihouse SA.
Ani profil działalności, ani miejsce pracy nie zmieniły się – w fabryce domów modułowych w Bielsku Podlaskim będą budowane innowacyjne, ekologiczne i wysokojakościowe budynki w technologii drewnianej, które następnie będą montowane w Norwegii, Szwecji czy Polsce.
– Dziś Unihouse SA jest naprawdę wielkim przedsiębiorstwem. Zatrudnia ponad 500 osób, odnotował ponad 140 mln zł przychodu w roku 2018, ale już w roku 2019 przewiduje blisko 200 mln zł. Prowadzi zupełnie inną działalność niż Unibep SA – tłumaczy Sławomir Kiszycki. – Unihouse jest też na innych rynkach niż spółka matka – dziś jest to głównie Skandynawia. Ta zmiana daje możliwości rozwoju i specjalizacji, a jednocześnie nie zamyka drogi do synergii między naszymi spółkami i pozostałymi oddziałami. Jestem o tym przekonany, że Unihouse w nowej strukturze będzie jeszcze lepiej zarządzany, praca może być jeszcze bardziej efektywna, i ma szansę zostać samodzielnym, poważnym graczem na rynku budownictwa modułowego, zarówno za granicą, jak też w Polsce.

Zdaniem Jana Mikołuszki, przewodniczącego Rady Nadzorczej Unibep SA, a jednocześnie reprezentującego największego udziałowca tej spółki, wydzielenie Unihouse SA ze struktur Unibep SA będzie korzystne dla wszystkich: pracowników, rynku i właścicieli.
– Zainwestowaliśmy w fabrykę kilkadziesiąt milionów złotych. Dziś jest to zakład w pełni wyposażony, by produkować moduły w najwyższej jakości. Daliśmy sobie czas na wykreowanie sobie rynku – twierdzi Jan Mikołuszko. – Uważam, że budownictwo modułowe ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość, a to oznacza, że na przyszłość Unihouse SA można patrzeć z optymizmem.
W portfolio Unihouse SA są budynki wielorodzinne w technologii modułowej drewnianej, a także budynki ekonomiczne (skierowane głównie na rynek polski) oraz budynki specjalistyczne, m.in. hotele, domy seniora, akademiki, przedszkola, żłobki.
Jednym z ciekawszych projektów, który Unihouse zrealizował w Polsce w minionym roku, jest montaż domów wypoczynkowych w Park of Poland – największym zadaszonym parku wodnym w Europie, powstałym w gminie Mszczonów, zaledwie 40 min od Warszawy.
Kompleks wypoczynkowy Suntago Village oddalony jest od parku wodnego o kilkaset metrów i obejmuje 92 domy wypoczynkowe. W każdym bungalowie Unihouse znajduje się salon z aneksem kuchennym, oddzielna sypialnia i łazienka. Montaż 92 parterowych domów szkieletowych (drewno stanowiło główny materiał konstrukcyjny) trwał tylko 11 dni, pracowało przy nich 6 montażystów. Od momentu podpisania umowy do ukończenia inwestycji upłynęło zaledwie 6 miesięcy. Dotrzymanie tak krótkiego terminu realizacji było możliwe dzięki zastosowaniu technologii modułowej. Każdy dom to jeden moduł, który niemal w całości powstał w fabryce w Bielsku Podlaskim.
Z kolei w ciągu ponad 10 lat działalności w Norwegii Unihouse wybudował ponad 2500 mieszkań, zaś ok. 800 jest w fazie produkcji. Budynki modułowe sprzedaje również w Szwecji, coraz większą popularnością cieszą się także w Polsce.
– Jestem absolutnie przekonany, że wraz z nowym zarządem, w skład którego weszli m.in. byli szefowie Oddziału Unihouse, powstała prężna, efektywna i znakomicie zarządzana nowa firma, mająca przed sobą znakomite perspektywy rozwoju – kończy Sławomir Kiszycki.
~kor