Z głębokim smutkiem informujemy, że 25 listopada 2024 roku zmarł Wacław Witkowski, wybitny przedsiębiorca, mistrz w rzemiośle stolarskim, pasjonat drewna i społecznik. Miał 72 lata. Był właścicielem Tartaku Witkowscy w Rychłowicach, jednego z najnowocześniejszych tartaków w Polsce, wielokrotnie nagradzanego za innowacyjność i uczciwe podejście do biznesu.
Wacław Witkowski urodził się 25 lutego 1952 roku w Pobiedziskach koło Poznania. Był absolwentem Wydziału Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu. Jego pasja do pracy z drewnem oraz umiejętność zarządzania doprowadziły do rozwoju Tartaku Witkowscy, który zyskał uznanie w całym kraju. Zakład był laureatem prestiżowych nagród, takich jak Platynowy Certyfikat oraz Złota Statuetka „Przedsiębiorstwo Fair Play”, a także statuetka „Mecum Tutissimus Ibis” w konkursie „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”.
Od 2005 roku Wacław Witkowski pełnił funkcję prezesa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Wieluniu. Jego zaangażowanie w rozwój rzemiosła zostało docenione przez Związek Rzemiosła Polskiego, który w 2013 roku przyznał mu najwyższe odznaczenie – Szablę Kilińskiego.
Był także aktywnym działaczem społecznym i kulturalnym. W 1995 roku współorganizował Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie i przez niemal dwie dekady pełnił funkcję prezesa tej organizacji. Przyczynił się również do powstania Szkoły Rzemiosł Drzewnych, a jako członek Rady Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie i Rady Naukowej Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu wspierał rozwój naukowy młodych technologów.
Współtworzył Stowarzyszenie „Razem możemy więcej” im. Matki Teresy Janiny Kierocińskiej, promujące aktywny styl życia oraz wspierające budowę nowego kościoła w parafii św. Barbary w Wieluniu.
Wacław Witkowski kochał podróże. W 2015 roku zrealizował niezwykły projekt: własnoręcznie zbudowaną repliką XV-wiecznej szkuty wiślanej i galara, nazwanej „Wanda” Wieluń, przepłynął z Sandomierza do Orleanu. Podczas tej podróży, liczącej 3200 km, pokonał 240 śluz, przechodząc przez rzeki i kanały Polski, Niemiec, Holandii, Belgii i Francji. Była to wyprawa życia, mająca na celu promocję polskiego rzemiosła szkutniczego oraz przypomnienie, że Polska od wieków była zintegrowana z europejską siecią wodną.
Wacław Witkowski pozostanie w pamięci jako człowiek o wielkim sercu, wizjoner i wzór przedsiębiorczości. Jego życie i osiągnięcia są nieocenionym wkładem w rozwój Wielunia oraz polskiego rzemiosła.
~kafal