Niezawodna ochrona przed sinizną i pleśnią

Niezawodna ochrona przed sinizną i pleśnią

Sinizna zaliczana jest do najczęściej spotykanych grzybów przebarwiających świeżo przetarte drewno. Wada ta jest przyczyną dużych strat w przemyśle drzewnym.

Firma Rütgers Organics GmbH z Niemiec od ponad 130 lat zajmuje się produkcją środków do ochrony drewna i produktów wykończeniowych. W swojej ofercie posiada również środki do antyseptycznego zabezpieczenia drewna przed grzybami sinizny oraz grzybami pleśniowymi. Jednym z nich jest Impralit – BSK effect 10.

Jest to solny wodorozcieńczalny środek dostarczany w koncentracie, składający się z trzech substancji czynnych, w których główną rolę odgrywa polimer betainy. Związek ten zaliczany jest do grupy związków amonowych. Stosuje się je m.in. w produkcji środków dezynfekcyjnych oraz już od wielu lat jako środek odkażający, np. w szpitalach. Polimer betainy wraz z innymi substancjami czynnymi cechuje się dużą siłą grzybobójczą w stosunku do większości grzybów wywołujących siniznę i pleśń. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i doskonale utrwala się na powierzchni drewna, dzięki czemu wykazuje silne działanie grzybobójcze.

Produkt w ciągu 1-2 dni utrwala się na powierzchni, co czyni go odpornym na wymywanie, w przypadku składowania go na zewnątrz. Nie wywołuje zmian naturalnego zabarwienia drewna oraz nie zmienia jego właściwości fizycznych i mechanicznych. W porównaniu do innych soli impregnacyjnych jest antykorozyjny oraz bezwonny. Świeżo przetarte drewno należy bezzwłocznie po przetarciu zaimpregnować w procesie impregnacji zanurzeniowej lub w tunelu natryskowym. Zabezpieczenie przed sinizną uzyskać można poprzez krótkotrwałą kąpiel w roztworze o stężeniu od 2 do 8 proc., który równomiernie wnika w drewno poprzez siły kapilarne i dyfuzję lub przez hydrostatyczne ciśnienie roztworu impregnującego znajdującego się w pojemniku.  

~kafal