Jasne wnętrze z drzwiami w naturalnej kolorystyce

Jasne wnętrze z drzwiami w naturalnej kolorystyce

Rozświetlone, świeże, przytulne – takie wnętrza wyzwalają dobrą energię i sprawiają, że chce się w nich pozostać na dłużej. Są zarazem najlepszą receptą dla mieszkań o małym metrażu. Jasne barwy w połączeniu z naturalnymi materiałami tworzą kojącą przestrzeń. Eksperci Classen podpowiadają, jakie drzwi sprawdzą się w niej najlepiej.

Bardzo polubiono jasne wnętrza. Potwierdza to wiele przesłanek. Jako pierwszą można przywołać ogromną popularność skandynawskiego stylu aranżacji w ostatnich latach. Duńczycy i Szwedzi zainspirowali nas do sięgnięcia po proste formy, naturalne materiały oraz neutralną (w kierunku chłodnej) kolorystykę. Okazało się to świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku niewielkich, kompaktowych mieszkań, które zdominowały ofertę deweloperów. Ze ścian zniknęły odcienie kawy z mlekiem i zgaszonej moreli, uznane za passé, a w ich miejsce pojawiły się biele i szarości. Nie dla każdego jednak stał się to idealny pomysł na wystrój. Co z osobami, które szukają przepisu na jasne, ale i ciepłe wnętrze?

Jasne wnętrze w neutralnych i ciepłych barwach

Ci, którzy uważają skandynawską paletę kolorystyczną za zbyt chłodną i surową, mogą bez przeszkód sięgnąć po inne barwy. I urządzić jasne mieszkanie, ale w neutralnych lub delikatnie ciepłych kolorach. Dobrze sprawdzą się tu takie odcienie jak: śmietankowy, ecru, piaskowy i rozbielony beż. Zestawione z meblami i podłogą w bursztynowych kolorach drewna wyglądają ponadczasowo. Dzięki nim, nawet jeśli dysponujemy małym metrażem i oknami w standardowych rozmiarach, jesteśmy w stanie przyjemnie rozjaśnić przestrzeń. W zależności od wyposażenia i dodatków, jakie później wybierzemy, może ona nabrać różnego charakteru – klasycznego, rustykalnego, boho.

Jakie drzwi wybrać do jasnego wnętrza?

W jasnym, ciepłym wnętrzu dobrze prezentują się drzwi w naturalnej kolorystyce. Jeśli dysponujemy większym budżetem, to możemy wybrać modele wykonane z litego drewna. Gdy jednak chcemy zoptymalizować koszty i szukamy złotego środka pomiędzy ceną oraz jakością, postawmy na skrzydła wykonane z płyty MDF lub HDF. Dzięki najnowszym technologiom produkcji i okleinom doskonale naśladującym drewno, drzwi z materiałów drewnopochodnych wyglądają bardzo atrakcyjnie – mówi Wioleta Szeluch, product manager ds. kuchni, frontów oraz drzwi, Classen.

Wykończenie drzwi o naturalnym wyglądzie

Dobrym wyborem są drzwi wykończone okleiną z efektem porów synchronicznych. Co to oznacza? Ich nieregularna powierzchnia tworzy wrażenie trójwymiarowości. Rysunek słojów jest wyraźny, pięknie podkreślony, co szczególnie dobrze widać, kiedy skrzydło jest skąpane w świetle dziennym. Okleiny 3D idealnie imitują fornir. Do jasnych wnętrz polecamy zwłaszcza te w dębowych dekorach, ze względu na ich klasyczny, ponadczasowy charakter. Drzwi spełniające te kryteria można znaleźć w ofercie Classen, w ok. 20 kolekcjach, m.in. Clif oraz Demeter. Wszystkie uwypuklają naturalność wnętrza i wnoszą do niego powiew świeżości.

Inną opcją jest wybór skrzydeł wykończonych okleiną Iridium o strukturze drewna. Poza estetycznym wyglądem zapewnia ona odporność drzwi na zarysowania, ścieranie, promieniowanie UV i szkodliwe działanie środków chemicznych. Ten typ wykończenia można znaleźć m.in. w kolekcjach Discovery oraz Ferro marki Classen.

Długoterminowa inwestycja

– Podczas wyboru drzwi pamiętajmy, że zostaną one w naszym mieszkaniu przez kilka albo kilkanaście lat. Niech więc będzie to przemyślany zakup. Zadbajmy, by w parze z designem szła wytrzymała, solidna konstrukcja. Wtedy już w trakcie użytkowania drzwi w domu, zyskamy przekonanie, że podjęta decyzja zakupowa była słuszna – dodaje Wioleta Szeluch.

~kafal