Futurystyczna konstrukcja spirali z drewna gięto-klejonego

Futurystyczna konstrukcja spirali z drewna gięto-klejonego

Firma Jagram-Pro po raz kolejny pokazała swój potencjał w projektowaniu i wykonawstwie skomplikowanych konstrukcji gięto-klejonych, w których kreuje rynek.

Opatentowana technologia TCLwood618®, w której firma Jagram-Pro z Susza (woj. warmińsko-mazurskie) produkuje swoje piękne konstrukcje gięto-klejone, daje możliwość tworzenia unikalnych rozwiązań architektonicznych opartych na drewnie, o czym można było przekonać się, odwiedzając stoisko tego producenta na tegorocznej Budmie.

Uwagę odwiedzających przykuwała niezwykłej formy, futurystyczna konstrukcja spirali z drewna gięto-klejonego.

Jest to konstrukcja do parku w Turku w ramach rewitalizacji terenu miejskiego – wyjaśniał Waldemar Myśliński, wiceprezes Jagram-Pro. – Instalację tę wykonaliśmy w sierpniu, a będzie ona montowana w Turku na wiosnę. W tej realizacji pokazaliśmy nasze wyjątkowe możliwości projektowe i wykonawcze. Bo byliśmy prawdopodobnie jedyną firmą, która mogła sprostać zadaniom postawionym przez architekta i inwestora, i stworzyć tę konstrukcję.

Składa się na nią kilkanaście modułów – ringów gięto-klejonych w technologii 3D, bo każdy łuk jest gięty w spiralę. Średnica największego ringu ma około 2,5 m, a najmniejszego 70 cm, więc jest to duża rozpiętość wymiarowa. Całkowita długość konstrukcji wynosi natomiast 8,4 m. Stworzenie koncepcji projektowej zajęło firmie trzy tygodnie, a produkcja kolejne 30 dni roboczych.

Produkcja polegała na tym, że zaczynaliśmy od przygotowania na maszynie CNC modułu największego ringu – tłumaczył Waldemar Myśliński. – Na tym module kleiliśmy największy łuk. Potem ten model wracał z powrotem na CNC – konwertowaliśmy go do postaci kolejnego – mniejszego ringu, następnie robiliśmy kolejny łuk i tak od największego doszliśmy do najmniejszego ringu.

Całość przymocowana jest do podłoża stalową szyną i to jedyny metalowy łącznik, jaki znalazł się w tej instalacji.

Druga konstrukcja pokazana przez Jagram-Pro na targach Budma to także coś nietypowego i niespotykanego na polskim rynku. Jest to pergola rzymska z aluminiowymi panelami dachowymi, z możliwością zdalnego sterowania ich kątem i oświetleniem.

Projekt powstał dzięki przypadkowemu kontaktowi na targach w Paryżu z firmą specjalizującą się w pergolach aluminiowych – mówił wiceprezes. – Zaczęliśmy myśleć o naszej współpracy i tak powstał ten projekt, czyli dach z aluminiowych paneli, a konstrukcja nasza – drewniana.

Dach jest tak skonstruowany, aby całościowo chronił drewno przed bezpośrednim kontaktem ze śniegiem i deszczem. Całość jest oryginalna i nowatorska, a przy tym bardzo ładna.

Ważne jest także to, że jest to projekt wspólny wykonany przez dwie specjalizujące się w swoich dziedzinach firmy o dużym doświadczeniu – dodaje Waldemar Myśliński. – Dach jest przetestowany wieloletnią praktyką firmy od aluminium, a konstrukcja drewniana – naszym wieloletnim doświadczeniem w pergolach rzymskich. Klienci reagują na tę konstrukcję doskonale, a na targach pojawiło się wiele zapytań o nią. Są mile zaskoczeni ceną, gdyż jest ona niższa od ekskluzywnych pergoli aluminiowych, które od kilku sezonów są hitem na rynku.  

~ tekst i fot.: Katarzyna Orlikowska