Termoformowanie niemal bez ograniczeń

Termoformowanie niemal bez ograniczeń

Urządzenia Artex są cenione za prostotę obsługi, bezawaryjność i wysoką funkcjonalność. To właśnie proste użytkowanie sprawia, że nadają się one zarówno dla małych firm, jak i średnich czy dużych, zaś różnorodność modeli umożliwia niemal nieograniczoną produkcję.

Firma ARTEX – polski producent urządzeń próżniowych, których zastosowanie i funkcje spełniają potrzeby wielu branż, w tym meblarskiej i drzewnej, już po raz trzeci wystąpiła na targach Wood Tech Warsaw Expo w Nadarzynie. Przez lata firma była obecna na targach Drema, ale dzisiaj stawia bardziej na targi pod Warszawą, z uwagi choćby na łatwiejszy dojazd klientów ze wschodniej Polski, którzy jednak do Poznania mają nieco dalej niż właśnie do Nadarzyna.

Artur Makiola, właściciel firmy Artex, nie kryje również zadowolenia z organizacji Wood Tech Warsaw Expo, a w tym roku dodatkowo z idealnej lokalizacji stoiska targowego. To prawda – nie sposób było bowiem ominąć stoiska polskiego producenta pras, które to zresztą cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

Nie tylko praca z drewnem i solid surface

Choć firma Artex znana jest na polskim rynku przede wszystkim z pras próżniowych, od pewnego czasu weszła w nowy segment rynku – mianowicie w termoformowanie próżniowe elementów z płyt termoplastycznych.

Nie chcę powiedzieć, że odchodzimy od materiałów drewnopochodnych, ale to jest właśnie ten kierunek, który chcemy rozwijać – powiedział Artur Makiola, wskazując jednocześnie na termoformierkę próżniową, która była prezentowana w Nadarzynie. – Prasa membranowo-próżniowa i termoformierka działają na bardzo podobnej zasadzie, obie do pracy potrzebują wytworzyć podciśnienie, jednakże w prasie elementem pracującym jest membrana, natomiast w termoformierce elementem pracującym jest nasz materiał, który chcemy ukształtować.

Urządzenie przeznaczone jest do formowania metodą próżniową różnych elementów z płyt termoplastycznych, takich jak: PP, PET, PS, HIPS, EPS, PLA, PVC, PMMA, KYDEX.

Termoformierka pracuje w trybie automatycznym z możliwością przyśpieszenia lub zwolnienia procesu w trakcie obróbki. Sterowanie maszyny odbywa się poprzez pulpit sterowniczy z ekranem dotykowym PLC firmy DELTA. Dzięki sterowaniu PLC można w prosty sposób definiować poszczególne czasy każdego cyklu procesu formowania, co pozwala na powtarzalność wkładów bez użycia czujników temperatury.

Obsługa termoformierki ogranicza się do założenia materiału, zamknięcia ramki i wciśnięcia przycisku START. W maszynie zastosowano pompę próżniową 16 m3. Materiał wygrzewany jest poprzez promienniki podczerwieni. Zasadnicze grzanie odbywa się poprzez górny piec z dodatkowym grzaniem powietrza pod elementem formowanym. Za pracę układu grzania odpowiedzialne są przekaźniki półprzewodnikowe SSR. Elementy ruchome poruszają się za pomocą siłowników pneumatycznych firmy Pneumat, na prowadnicach liniowych firmy Hiwin. Za dawkowanie próżni i sprężonego powietrza odpowiedzialne są elektrozawory firmy Pneumax. Maszyna jest wyposażona w układ zwalniania termoplastu, jak i układ wstępnego rozdmuchu materiału. Funkcja zakładania szablonu ułatwia montaż zakładania formy.

Termoformierki to urządzenia stosowane w wielu branżach od produkcji ozdób, reklam, po branżę medyczną i spożywczą. Termoformierka może służyć do produkcji m.in.: opakowań typu blister, talerzy i kubków jednorazowych, opakowań cateringowych, opakowań na kosmetyki, opakowań na śmietanę, jogurty, serki, elementów osłon i paneli stosowanych w przemyśle samochodowym.

Prasy proste w obsłudze i bezpieczne

Nadal jednak podstawową gałęzią działalności firmy Artex jest projektowanie, budowanie i sprzedaż pras membranowo-próżniowych, w których to Artur Makiola się przez lata wyspecjalizował. Prasy wykonywane są na indywidualne zamówienie klienta, co sprawia, że są one dopasowane do potrzeb i charakterystyki biznesu. Urządzenia Artex są cenione za prostotę obsługi, bezawaryjność i wysoką funkcjonalność. To właśnie proste użytkowanie sprawia, że nadają się one zarówno dla małych firm, jak i średnich czy dużych. Mogliśmy się o tym przekonać właśnie w Nadarzynie, gdzie stoisko Artex odwiedzili przede wszystkim stolarze i wykonawcy mebli na wymiar. Co więcej, różnorodność modeli umożliwia niemal nieograniczoną produkcję, a ostatecznie wykorzystanie pras próżniowych ograniczone jest wyłącznie możliwościami wyobraźni.

Prasy membranowo-próżniowe występują jako samodzielne maszyny lub urządzenie kompleksowe z wbudowanym piecem. Idealnie nadają się do pracy z elementami płaskimi i krzywoliniowymi, ponieważ w prasach próżniowych materiałem dociskowym jest membrana silikonowa lub kauczukowa. Wykorzystywane są do formowania materiałów z drewna, sklejki elastycznej, HDF, ABS, PVC, tworzyw sztucznych czy materiałów solid surface.

Prasy membranowo-próżniowe firmy Artex mają również istotny wpływ na  wydajność produkcji. Wyposażone są w grzałki z termoobiegiem, a ich zadaniem jest skrócenie czasu klejenia, w wyniku czego wydajność produkcji zwiększana jest nawet o 80 proc. w porównaniu z klejeniem i formowaniem bez użycia temperatury.

Prasa wybierana przez stolarzy

W stolarstwie najczęściej wybierana jest prasa próżniowo-membranowa z serii VPS-300, przeznaczona do fornirowania 3D, jak również gięcia warstwowego na szablonie. Prasa jest wyposażona w system grzewczy, który umożliwia skrócenie czasu klejenia oraz zwiększenie wydajności produkcji nawet o 70 proc. Urządzenie ma wszechstronne zastosowanie, między innymi: oklejanie okleiną naturalną prostych i krzywoliniowych elementów (drzwi, ramy, krzesła, stoły, meble, trumny, opaski ościeżnicy); oklejanie elementów laminatami HPL w formacie 2D (blaty kuchenne, parapety); prasowanie powierzchni strukturalnych (fornir kamienny, maty dekoracyjne); produkcja elementów za pomocą metody sandwich – kanapkowej (kolumny, półkola, płaskie powierzchnie); oklejanie skórą elementów kokpitu w samochodzie (deska rozdzielcza, drążek zmiany biegów).

Prasa VPS-300 może być również przekształcona do wersji komfort. Przekształcenie do modelu VPS-300 SPECIAL/K umożliwia niezależne sterowanie podnoszeniem i opuszczaniem kopuły grzewczej (szczególnie przydatne przy gięciu i formowaniu bardzo wysokich elementów).

Prasy z serii VPS mają stabilną, solidną konstrukcję, wyposażone są w elektroniczne systemy kontrolne, które nie dość, że zawiadują całym procesem, to dodatkowo optymalizują koszty produkcyjne.

Jeśli klient potrzebuje prasy do formowania elementów o znacznej wysokości, Artex proponuje model VPS Special, w którym maksymalna wysokość obrabianego elementu na środku stołu wynosi 600 mm. Jest to prasa próżniowa z pneumatycznie podnoszoną membraną, przeznaczona do fornirowania 2D, gięcia warstwowego na szablonie, jak i również formowania tworzyw termoplastycznych. Wyposażona jest w system grzewczy, który umożliwia skrócenie czasu klejenia oraz zwiększenie wydajności produkcji. Urządzenie oferuje bardzo dobry dostęp do stołu roboczego z przodu i z tyłu, możliwość regulacji napięcia luźnej membrany, co pozwala na pracę zarówno z wysokimi, jak i niskimi elementami oraz – w przypadku uszkodzenia membrany – jej szybką wymianę. Co istotne, równolegle opuszczająca się rama z membraną nie ma tendencji do przesuwania elementów i szablonów. Nie ma też potrzeby zapinania i otwierania zamków ramy z membraną.

~Małgorzata Gackowska