Inwestycja w silos magazynujący odpady sypkie, które są produktem ubocznym nieomal każdego procesu produkcji drzewnej, to oznaka myślenia przyszłościowego. Wszak to już nie jest odpad, a półprodukt, często wykorzystywany w innych procesach produkcji. Dlatego warto w takiej sytuacji zainwestować w sprawdzone i solidne rozwiązanie.
Magazynowanie materiałów sypkich, które powstają w toku produkcji, wymaga zastosowania przemyślanych, bezpiecznych i nowoczesnych rozwiązań. Szczególnie w sytuacji, gdy – zgodnie z coraz częściej praktykowaną zasadą obiegu
zamkniętego – pozostałości poprodukcyjne mają zostać wykorzystane w innym procesie produkcyjnym, albo spożytkowane do np. ogrzewania zakładu, warto zadbać o warunki, w jakich będą przechowywane. Jednym z rozwiązań dostępnych na rynku są silosy BARUCCA, oferowane przez firmę TEKNIKA, która już od lat jest liderem w zakresie wprowadzania innowacji w branży drzewnej, także w zakresie instalacji odpylających i magazynujących. I choć wydawać by się mogło, że silos, w którym składowane są np. trociny, z innowacyjnością wiele wspólnego ze względu na swą ponadczasową konstrukcję nie ma, w tym wypadku można się pozytywnie zdziwić, w czym utwierdza mnie Ryszard Pietras z TEKNIKI.
– Silos BARUCCA to konstrukcja znana i uznana. W ofercie znajdują się zbiorniki o pojemnościach od 20 do 400 m3, oczywiście w zależności od potrzeb klienta. Produkowane są one w segmentach z blachy cynkowej o grubości 2,5 milimetra.
I tu na chwilę się zatrzymajmy, ponieważ to właśnie pierwsza kwestia, na którą warto zwrócić uwagę – rodzaj użytego w produkcji materiału.
– W wypadku tych silosów jest to blacha cynkowana na gorąco. W tym wypadku produkcja polega na tym, że najpierw wszelkie elementy i otwory są wycinane, a dopiero później cynkowane. To spora różnica w odniesieniu do systemu, gdy cynkowanie poprzedza wycinanie, ponieważ w przypadku silosów BARUCCA nie ma mowy o nieocynkowanych krawędziach cięcia. To z kolei gwarantuje, że poszczególne miejsca łączeń czy przyłączeń nie zaczną korodować i rdzewieć. W przypadku magazynowania materiału sypkiego jest to bardzo istotna kwestia.
To, że warto zwracać uwagę na takie właśnie „szczegóły”, potwierdza jeszcze jeden fakt – pierwsze silosy oferowane przez firmę TEKNIKA stawiane były jeszcze w latach 90. I funkcjonują po dziś dzień.
– Silosy to konstrukcje, które, gdy są dobrze wykonane, nie starzeją się zbyt szybko i nie ma potrzeby ich cyklicznej wymiany. Więc to, że te, wykonane przez BARUCCA, nadal funkcjonują, świadczy o ich niezawodności – podsumowuje Ryszard Pietras.
Sercem silosu jest wygarniacz. W tym wypadku jest to model Cardano – automatyczny.
– Jego cechą charakterystyczną jest bardzo duża wytrzymałość, a zarazem elastyczność, co gwarantuje, że ślimak wygarniający nie jest podatny na złamanie podczas pracy, np. w sytuacji, gdy w silosie zablokują się trociny. Za obrót ślimaka odpowiada bowiem w tym modelu pneumatyka, przygotowana do pracy pod dużymi obciążeniami.
Bezpieczeństwo przechowywania
Silos wyposażono także w kompleksowe zabezpieczenia przeciwwybuchowe. Wszak to bardzo często część linii odpylająco-wentylującej, więc tego obszaru, który jest szczególnie narażony na niespodziewane sytuacje.
– Oferowany przez nas silos wyposażony jest w szereg czujników temperatury w strefie filtrów. Filtry w tym przypadku są kompaktowymi urządzeniami zamontowanymi na górnej części silosu. Mogą więc być, i częstokroć są, zespolone z instalacją odpylania. Nie jest to więc konstrukcja dodatkowa, często widywana w innych rozwiązaniach nadstawka. I w tej właśnie zintegrowanej z silosem części, gdzie znajdują się filtry i systemy odpylające, zamontowane są czujniki temperatury oraz zraszacze. Czujniki temperatury znajdują się także w części magazynującej.
W momencie, gdy któryś z czujników wykryje niebezpieczeństwo, odzywa się alarm, a zraszacze starają się zniwelować jego zarzewie. Poza tym w silosie zamontowane są także cztery klapy przeciwwybuchowe o łącznej powierzchni 1,44 m2, odpowiedzialne za szybkie i skuteczne odprowadzenie nadmiaru ciśnienia, chroniąc tym samym silos przed ewentualnym wybuchem. W sytuacji kiedy silos nie jest wyposażony w filtr, w jego górnej części jest zamontowany cyklon CS/C10, którego zadaniem jest oddzielenie pyłu od przepływającego powietrza, co zapobiega jego gromadzeniu się w silosie, także wpływając na zmniejszenie ryzyka zapłonu.
TEKNIKA w wypadku silosów BARUCCA stawia na stabilną i trwałą konstrukcję, która z jednej strony gwarantuje jakość, a z drugiej bezpieczeństwo całej hali produkcyjnej, z której odprowadzone są pyły mogące tworzyć mieszaniny wybuchowe.
Klient musi wiedzieć, że…
W przypadku montażu silosu warto pamiętać, że trzeba spełnić kilka minimalnych wymagań. Po pierwsze, trzeba wykonać wylewkę według wskazań dokumentacyjnych pracownika firmy TEKNIKA. To istotne, bo fundamentem konstrukcji jest stalowy pierścień, który trzeba odpowiednio zalać betonem. Do niego zostają dokręcone kolejne segmenty silosu. Klient musi także zapewnić podłączenie do prądu, całość bowiem obsługiwana jest poprzez elektryczną szafę sterowania. Ważne jest także zapewnienie przyłącza pod pneumatykę wygarniacza oraz dostęp do podłączenia wody, w tym wypadku złącze dwucalowe, które jest nieodzowną częścią całego systemu przeciwwybuchowego.
– Sam montaż to kwestia 1-2 tygodni. Oczywiście wszystko zależy od projektu i wielkości silosu – podsumowuje Ryszard Pietras.
Nie tylko „kolosy ze stali”
TEKNIKA oferuje także rozwiązania w zakresie odpylania, jak choćby stacje filtrujące ALFA MAX firmy ALFARIMINI. W tym modelu za filtrowanie odpowiadają rękawy z tkaniny bawełnianej wraz z elektryczną wytrząsarką, która jest sercem czyszczącym stacji. Cała konstrukcja bazuje na metalowych, wzmocnionych profilach, na których opiera się wentylator. W tym wypadku wyładunek materiału odbywa się w workach lub pojemnikach.
Ten sam producent oferuje także, poprzez firmę TEKNIKA, rozwiązania dla nieco mniejszych zakładów, a więc filtry stanowiskowe EURO. To rozwiązania workowe o różnej prędkości przepływu powietrza i różnej powierzchni filtracyjnej.
Nieco inną propozycją są odciągi stanowiskowe ZICAR, także w ofercie TEKNIKA, przeznaczone do zastosowania wewnętrznego i odpylania jednej lub kilku maszyn. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, także w zakresie maszyn służących w przemyśle drzewnym, TEKNIKA może zapewnić profesjonalne doradztwo na każdym etapie projektowania efektywnych i bezpiecznych, a także energooszczędnych systemów odpylania i magazynowania pozostałości poprodukcyjnych.
~Bartosz Szpojda