Atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych, drogich hal – wielosezonowe hale namiotowe.

Atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych, drogich hal – wielosezonowe hale namiotowe.

Koszt inwestycji w powierzchnię magazynową lub produkcyjną może często stanowić barierę w rozwoju firmy zwłaszcza w sytuacji zmiennych uwarunkowań gospodarczych związanych z pandemią. Także czas realizacji takiej inwestycji, wynoszący często kilkanaście miesięcy ogranicza możliwość elastycznego reagowania na sytuację gospodarczą.

Alternatywą są rozwiązania pozwalające na szybkie pozyskanie powierzchni produkcyjnej czy magazynowej i to za ułamek kosztów tradycyjnie budowanych obiektów.

Hale namiotowe o konstrukcji z profili aluminiowych nie są po prostu dużymi, sezonowymi namiotami, które należy zdemontować przed okresem jesienno-zimowym ze względu na obciążenia śnieżne i wiatrowe. Czołówka światowych producentów, do których zalicza się polska firma Pol-Plan, stawia w maksymalnie kilka tygodni, wieloletnie, izolowane hale z poszyciem ścian z płyty warstwowej, dostosowane do lokalnych obciążeń śnieżnych i wiatrowych o rozpiętości do 60m. Funkcjonalność takich hal jest całkowicie porównywalna z tradycyjnie budowanymi halami.

Dobrym przykładem potencjału tej technologii budowy hal może być decyzja Elona Muska o ulokowaniu zrobotyzowanej linii produkcyjnej Tesli w hali namiotowej. Paląca potrzeba zwiększenia wydajności produkcji samochodów wymusiła zastosowanie rozwiązań niestandardowych. Hala została postawiona na betonowym fundamencie. Całość prac łącznie z zainstalowaniem linii produkcyjnej trwała dwa tygodnie.

Pol-Plan realizuje zarówno nieduże hale z poszyciem z tkaniny z PCV lub blachy trapezowej jak i rozległe kompleksy magazynowe.

Jedna z ostatnich realizacji jest szczególnie godna uwagi ze względu za zastosowane rozwiązania i funkcjonalność. Na bazie izolowanej hali namiotowej o wymiarach 44(36)x105x4,5m z poszyciem ścian z płyty warstwowej i dachem pompowanym powstała hala magazynowa dla producenta mebli. Jest to jedna z największych tego typu hal z dachem pompowanym w Europie.

Hala została postawiona na podwyższonym fundamencie betonowym ze względu na konieczność instalacji doków załadunkowych dla tirów. Tak jak w przypadku tradycyjnie budowanych obiektów konstrukcja hali została dostosowana do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Hala jest w pełni funkcjonalnym, stałym magazynem wyposażonym w systemy oświetlenia, orynnowania, ogrzewania i wentylacji. Inwestor przed podjęciem decyzji o budowie magazynu opartego na izolowanej hali namiotowej miał szansę porównać koszty, czas realizacji inwestycji i walory użytkowe zarówno tradycyjnej hali jak i mniejszej izolowanej hali namiotowej Pol-Planu.

Dach pompowany dzięki warstwie powietrza zapewnia lepszą izolację niż pojedyncza tkanina PCV. Wymaga on stosowania pompy podtrzymującej ciśnienie. Istotną zaletą tego rozwiązania jest łatwiejsze zsuwanie się zalegającego śniegu.

Hale namiotowe kojarzone są z obiektami tymczasowymi. W podstawowej wersji jako obiekty nietrwale związane z gruntem z przykryciem dachu z tkaniny PCV można jest stawiać na 180 dni bez pozwolenia na budowę. W tym czasie można dopełnić formalności związanych z pozwoleniem na budowę i zarejestrować obiekt. W przypadku wieloletnich hal namiotowych należy od razu założyć, iż będą to obiekty trwale związane z gruntem, dostosowane do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych i w związku z tym należy je traktować jak inne budynki wymagające pozwolenia na budowę. Wybierając dostawcę hali namiotowej warto jest sprawdzić według jakich norm projektowana jest konstrukcja. Obowiązuje norma PN-EN 13782:2015-07. Stosowanie nieaktualnych norm grozi katastrofą budowlaną.

Maksymalna rozpiętość hali namiotowej Pol-Planu zbudowanej z nowych profili aluminiowych o wymiarach 460 x 170mm to 60 m. Wszechstronność i modularność konstrukcji hal namiotowych pozwala łączyć je w większe obiekty.

W ten sposób powstał kompleks magazynowy dla francuskiego producenta styropianu, składający się z trzech połączonych hal o wymiarach bez poszycia ścian wewnętrznych. Wewnętrzne filary nie utrudniają procesów logistycznych.

Jeśli nie ma specjalnych wymagań termicznych to najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest poszycie z trwałej tkaniny PCV. Przykładem takiej hali jest magazyn portowy rud metali zrealizowany w porcie szczecińskim dla Deutsche Bahn Polska. Konstrukcja hali o wymiarach została przystosowana do porwistych wiatrów sztormowych.

Hale z poszyciem z PCV funkcjonują także jako hale produkcyjne. Producent naczep – firma Gniotpol po przeprowadzeniu analizy potrzeb i wymogów procesu produkcyjnego zdecydował, że hala produkcyjna z PCV będzie w zupełności wystarczająca. Taka hala namiotowa jest bardzo atrakcyjna kosztowo nie tylko w porównaniu do tradycyjnie budowanych hal ale także w stosunku do hal namiotowych z blachy trapezowej i płyty warstwowej. Dla ułatwienia dostarczania komponentów na stanowiska produkcyjne na całej długości hali zastosowano bramy przesuwne z dużymi oknami także z PCV.

Interesującą realizacją Pol-Planu jest izolowana hala produkcyjna z suwnicą pracującą na całej długości hali. W hali została ulokowana linia produkcyjna prefabrykatów betonowych.

Hala namiotowa z suwnicą

Potencjał zastosowań wielosezonowych hal namiotowych warto jest wykorzystać nie tylko w czasie pandemii. Warto jeszcze dodać, że w większości przypadków nie ma konieczności stosowania trwałych fundamentów co także wpływa na koszty inwestycji. Wystarczy wyrównana nawierzchnia – kostka brukowa czy asfalt. Hale tego typu jeśli projektowane są zgodnie z obowiązującymi normami, dostosowane do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych są bezpieczną, atrakcyjną kosztowo alternatywą dla tradycyjnie budowanych hal.

Nowością w ofercie Pol-Planu są termoizolowane hale z poszyciem ścian i dachu z płyty warstwowej z rdzeniem poliueretanowym, które bazują na sprawdzonej konstrukcji z profili aluminiowych. Istotnym uzupełnieniem oferty   jest możliwość montażu modułów fotowoltaicznych na dachach hal.

Więcej informacji na stronie producenta: www.pol-plan.com.pl

Izolowana hala namiotowa z dachem pompowanym (44 (36) x 105 x 4,5 m)