Więcej płyt z surowców wtórnych

Więcej płyt z surowców wtórnych

Firma EGGER, dzięki inwestycjom w najnowsze technologie, zwiększa zawartość materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych płytach wiórowych.

15 mln funtów w technologie recyklingu do produkcji materiałów drewnopochodnych zainwestowano w fabryce EGGER w Hexham w Wlk. Brytanii. Nowy zakład recyklingu będzie segregować, oczyszczać i rozdrabniać drewno odpadowe, które w przeciwnym razie zostałoby spalone lub wysłane na wysypisko.

Inwestycja wzmacnia zaangażowanie firmy w produkcję w myśl idei „More From Wood” dzięki czemu EGGER jest w stanie zwiększyć ilość drewna z recyklingu w każdej produkowanej płycie wiórowej. Udoskonalając procesy recyklingu, w celu uzyskania surowca lepszej jakości, firma EGGER może zagwarantować, że jakość płyt pozostanie niezmienna.

Zwiększenie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu odpowiada na zapotrzebowanie branży projektowania wnętrz, mebli i budownictwa mieszkaniowego na bardziej przyjazne dla środowiska produkty – mówi Alex West, product manager w firmie EGGER UK. – Jesteśmy jednym z głównych dostawców dla tych branż, dlatego ważne jest, abyśmy byli liderami, jeśli chodzi o zrównoważone innowacje produktowe. Ta inwestycja nie tylko wzmacnia nasz cykl produkcyjny w obiegu zamkniętym, ale także pokazuje znaczenie i zaangażowanie, jakie firma przykłada do zrównoważonych dostaw surowców.

Instalacja do recyklingu w fabryce w Hexham. fot. EGGER

Rozpoczęcie inwestycji miało miejsce w październiku 2020 r. Instalację, kierowaną przez Andrew Shepherda i dedykowany zespół projektowy EGGER w Wielkiej Brytanii, wspierały firmy Cubby Construction, Mibex Ltd, Garwen Enterprises i Parkgate.

Zespół spędził łącznie ponad 130 000 godzin nad tym projektem i stawił czoła wielu zewnętrznym wyzwaniom związanym przede wszystkim z pandemią COVID-19 i wynikającej z niej ograniczonej dostępności materiałów. Instalację recyklingu oddano do użytku w sierpniu tego roku. Pozwala ona na produkcję płyt wiórowych o zwiększonej zawartości surowców wtórnych.  

~ kor