Elitarna szlifierka do dowolnego skonfigurowania

Elitarna szlifierka do dowolnego skonfigurowania

Automatyczny pomiar grubości ułatwia ustawienie obrabiarki pod wymaganą grubość elementów szlifowanych.

Istotną zaletą szlifierki szerokotaśmowej Format-4 Findustry 1353 jest możliwość dowolnego jej skonfigurowania, odpowiednio do potrzeb użytkownika.

– Jeśli zainstaluje się agregat strugarski, to szlifierka może służyć do obróbki tarcicy, ale z innym agregatem będzie mogła wykonywać międzyszlif lakieru – mówi Piotr Kozielski, manager produktów Felder Polska. – Konfiguracja agregatów jest dowolna, co podnosi atrakcyjność i efektywność jej zakupu. Cieszyła się więc sporym zainteresowaniem podczas prezentacji na ubiegłorocznych targach Drema w Poznaniu.

Obok dużej wydajności, jej zaletą jest także masywna konstrukcja i wysokiej jakości komponenty oraz bogate pakiety opcji wyposażenia z rozwiązaniami high-tech, co zapewnia duży komfort obsługi. Dzięki innowacyjnemu systemowi sterowania obsługa jest prosta, a proces przezbrajania realizowany jest bez wysiłku oraz zewnętrznych narzędzi.  

Stół próżniowy

Szlifierki szerokotaśmowe firmy Felder zapewniają profesjonalną obróbkę drewna i już w wyposażeniu standardowym przekonują wysokowartościowymi rozwiązaniami systemowymi.

W celu zapewnienia najwyższej efektywności skrawania, podczas pierwszego etapu obróbki dostępny jest agregat z wałem strugarskim o szerokości 1350 mm. Jego aktywacja i dezaktywacja odbywają się z centralnego panelu obsługi.

Do szlifowania gładkich oraz małych, jak również cienkich elementów szlifierka szerokotaśmowa może zostać wyposażona w stół próżniowy. Próżnia zostaje wytworzona za pomocą sprężarki, która jest połączona z posuwem. Przyssanie materiału odbywa się poprzez otwory znajdujące się w taśmie posuwowej.

Regulacja prędkości posuwu dokonuje się płynnie w zakresie 2,8-20 m/min, przez regulację na panelu sterowniczym.

Do prac kalibrujących z maksymalną dokładnością i minimalną tolerancją przeznaczony jest profilowany walec stykowy o średnicy 180 mm i twardości 85° Shore’a.

Elektropneumatyczna poduszka szlifierska w celu wykonania szlifowania zostaje precyzyjnie opuszczona na wysokość materiału szlifowanego. W ten sposób unika się przeszlifowania elementów fornirowanych z przodu i z tyłu.

Kombinowany agregat z walcem o średnicy 140 mm stosowany jest przy obróbce drewna litego, przy obróbce kalibrującej.  

W obrabiarce istnieje możliwość założenia, po stronie wyprowadzania elementów, agregatu szczotkowego. Stosować można szczotki różnego typu. Mogą spełniać różnorodne funkcje, takie jak czyszczenie, polerowanie lub nadawanie powierzchni materiału oczekiwanej struktury.

Poszczególne agregaty obróbcze napędzane są przez trzy silniki o mocy 11 kW. Można załączać silniki agregatów, konieczne dla realizacji danego zadania.

Automatyczny pomiar grubości ułatwia ustawienie obrabiarki pod wymaganą grubość elementów szlifowanych. Materiał zostaje zmierzony bezpośrednio na maszynie, bez potrzeby korzystania z dodatkowych narzędzi pomiarowych. Za pomocą pokrętła wstępnie można wybierać grubość zbioru na wartościach + lub -. Wariant ze zdalnym, radiowym pomiarem pozwala wykonać to przed maszyną. Grubość zostanie przekazana bezpośrednio do maszyny drogą „radiową”.

Dostępne sterowanie z monitorem dotykowym

Seryjnie wbudowany panel obsługi pozwala na łatwą i szybką obsługę. Przełącznik funkcyjny do wyboru agregatów, amperomierz do wskazywania obciążeń, a także wyświetlacz cyfrowy do ustawiania wysokości szlifowania gwarantują optymalny komfort obsługi. Opcjonalnie, dla najwyższego komfortu obsługi, do dyspozycji jest sterowanie z monitorem dotykowym. Przejrzysty panel sterowniczy pozwala sterować funkcjami intuicyjnie i umożliwia osiąganie maksymalnej produktywności. Funkcje obrabiarki są graficznie przedstawione i obsługiwane za pomocą wysokiej jakości włączników. Na wyświetlaczu cyfrowym wysokość przepustowa jest czytelnie pokazana i może być ustawiana klawiszem z dokładnością do jednej dziesiątej milimetra.

Stopa dociskowa może zostać zabudowana przy dowolnym agregacie szlifierskim. Pozwala to na równomierne dociśnięcie materiału do stołu posuwowego, co jest przydatne zwłaszcza przy cienkich elementach. Poza tym zredukowana może zostać minimalna długość elementu szlifowanego.

Natomiast dla wygody pracy można doposażyć szlifierkę po stronie podawczej i odbiorczej materiału w przedłużające stoły rolkowe. Obrabiarka pozwala na szlifowanie materiałów o grubości od 3 do170 mm oraz blatów i listew o szerokości 1350 mm.

~Janusz Bekas