Niepowtarzalne akcesoria z drewna tworzone na polskich CNC

Niepowtarzalne akcesoria z drewna tworzone na polskich CNC

Lokalizacja produkcji w Polsce oraz sprawny serwis były kluczowymi czynnikami, które zadecydowały o inwestycji marki Oakywood w centra obróbcze firmy Seron.

W malowniczej miejscowości Ciche, tuż u podnóża Tatr, swoją działalność prowadzi rodzinna firma Oakywood, której produkty cieszą się uznaniem klientów z całego świata. Zamiłowanie do nowoczesnych technologii oraz pasja stolarska okazały się połączeniem doskonałym, którego efektem są akcesoria technologiczne w drewnianej, lecz nowoczesnej odsłonie.

Rosnący popyt na produkty tej młodej firmy, założonej w 2017 r., zmusił właścicieli do szukania automatyzacji i powtarzalności produkcji. Dlatego zdecydowano się na zakup centrów obróbczych polskiej firmy Seron, bez których Oakywood nie wyobraża dziś sobie produkcji.

Spotkaliśmy się z firmą Seron, gdy pojawiła się okazja zakupu używanej maszyny – wspomina początki współpracy Mateusz Haberny, założyciel marki Oakywood. – Po przeczytaniu licznych pozytywnych opinii i komentarzy na temat firmy, zdecydowaliśmy się na zakup tamtej maszyny. Dobrze nam się na niej pracowało, dlatego gdy pojawiła się potrzeba zakupu kolejnej, stwierdziliśmy, że tym razem zainwestujemy w nową. Udaliśmy się więc do siedziby firmy, by na własne oczy przekonać się, jak przebiega proces produkcji tych urządzeń CNC. Po obejrzeniu maszyn w siedzibie firmy i skonfigurowaniu własnej postanowiliśmy ostatecznie zdecydować się na zakup pierwszej, a po kolejnym roku drugiej maszyny CNC Seron. Kluczowym czynnikiem była lokalizacja produkcji w Polsce oraz sprawny serwis.

Dokładność liczona w setnych milimetra

Ostateczną konfigurację i projekt maszyn dla Oakywood poprzedziły trzy wizyty w siedzibie firmy Seron w Stalowej Woli (woj. podkarpackie). Proces wyboru wyposażenia ustalany był przy ścisłej współpracy z konstruktorami i technikami firmy. W Oakywood pracują dwa plotery frezujące Seron o polu roboczym 1300 x 2500 serii PRO z prześwitem w osi Z = 400 mm. Wyposażone są w elektrowrzeciono o mocy 15 kW, chłodzone cieczą, z automatyczną wymianą narzędzi. Posiadają 16-pozycyjny magazynek rewolwerowy, stół podciśnieniowy z indywidualnie rozmieszczonymi bazami pozycjonującymi i otworami od podciśnienia, a także napędy servo ac high speed o mocy 1,5 kW firmy Omron. Z kolei 4 osie umożliwiają pracę z agregatami kątowymi.

Pracując na ploterze 3-osiowym, wiedzieliśmy już, czego oczekujemy od nowych maszyn – podkreśla Mateusz Haberny. – Nowe plotery PRO 4-osiowe wykonują obróbkę w litym drewnie, znajdując zastosowanie przy produkcji małych elementów, gdzie liczy się wysoka precyzja i dokładność liczona w setnych milimetra. Ponadto dużą zaletą tych urządzeń jest intuicyjna obsługa. Po kilkugodzinnym kursie można je bez problemu użytkować samemu.

Przemysłowa wydajność

Seria PRO to najwyższej klasy centra obróbcze CNC, będące jedną z częściej wybieranych przez użytkowników serią maszyn Seron.

To wysokowydajne, ergonomiczne i intuicyjne w obsłudze obrabiarki, które łączą w sobie innowacyjne funkcjonalności, pozwalające na automatyzację zakładów produkcyjnych działających w niemal każdej branży – zaznacza Kasjana Siembida, koordynator ds. rozwoju w firmie Seron. – Co więcej, maszyny serii PRO zostały przygotowane do integracji z robotami przemysłowymi, automatyzującymi procesy okołoobróbcze.

Szybka, dynamiczna i wysoce precyzyjna praca to główne cechy wyróżniające obrabiarki PRO. Do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie wyselekcjonowane, najwyższej klasy komponenty, co daje pewność wieloletniej i niezawodnej pracy. Solidną podstawę do zaawansowanych rozwiązań technologicznych stanowi stalowa, spawana, użebrowana konstrukcja z dodatkami kompozytowymi. Procesy odprężania oraz precyzyjna obróbka na wielkoformatowych centrach obróbczych gwarantują dożywotnią stabilność wymiarową maszyny, co pozwala na jej intensywne użytkowanie.

Głównymi cechami bezpośrednio zwiększającymi wydajność ploterów są duża sztywność maszyny, pozwalająca na agresywną, a jednocześnie precyzyjną pracę; wysokie prędkości przejazdowe i obróbcze; skrócony do minimum czas wymiany narzędzia oraz wykorzystanie profesjonalnych, wysoce czułych sond pomiarowych, pozwalających na błyskawiczny pomiar narzędzia.

Maszyna w podstawowej konfiguracji wyposażona jest w serwonapędy AC sprzężone z systemem sterowania szybkim dwukierunkowym protokołem EtherCAT, co zapewnia aktywne śledzenie trajektorii maszyny w czasie rzeczywistym, minimalizując błąd nadążania. Zintegrowane środowisko CAD/CAM pozwala na prostą edycję projektów bezpośrednio na jednostce sterującej i zwiększa elastyczność w działaniu.

Rodzinne tradycje stolarskie w połączeniu z pasją do nowych technologii
Oakywood projektuje i tworzy z wykorzystaniem maszyn Seron unikalne produkty z drewna, przede wszystkim akcesoria uzupełniające technologię i pracę przy biurku. Duży potencjał ta młoda marka dostrzegła w dostarczaniu designerskich akcesoriów dedykowanych produktom firmy Apple. W Stanach Zjednoczonych producent ten szczyci się blisko 50-proc. udziałem w rynku smartfonów. Stąd też właśnie z USA pochodzi większość zamówień polskiej firmy.

Klienci najbardziej doceniają wielofunkcyjne rozwiązania, sprytnie optymalizujące przestrzeń w biurze – informuje Mateusz Haberny. – Dużym zainteresowaniem cieszy się podwójny stojak na monitor, podwójny pionowy stojak na laptopa i triple dock, czyli drewniana ładowarka do iPhone’a, Apple Watcha i AirPodsów. Wspomniane produkty to jedne z naszych najbardziej oryginalnych projektów, i dokładnie w tym kierunku zamierzamy dalej podążać.

Akcesoria Oakywood są wykonywane ręcznie przez specjalistów firmy. Producent korzysta z najwyżej jakości materiałów: litego drewna orzechowego i dębowego, filcu z wełny merino, washpapy (impregnowanego papieru do szycia) czy ekologicznego korka.

Poza tym dążymy do tego, żeby oferta Oakywood była innowacyjna i przemyślana – chcemy przecierać nowe szlaki w zakresie organizacji biura, proponując multifunkcjonalne i ergonomiczne rozwiązania, które naprawdę poprawiają komfort pracy – komentuje rozmówca.

I jak podkreśla, marka Oakywood wywodzi się z rodzinnego zakładu stolarskiego, prowadzonego przez ojca właściciela, więc praca z drewnem i zamiłowanie do tego surowca są mu bliskie od dzieciństwa.

Wraz z bratem od najmłodszych lat zajmowaliśmy się obróbką drewna – wspomina Mateusz Haberny. – Drewno jako materiał od zawsze było dla mnie inspirujące: jest naturalne, uniwersalne i ponadczasowe. Gdy z czasem zacząłem interesować się nowymi technologiami, postanowiłem połączyć swoje dwie z pozoru sprzeczne pasje. Zacząłem tworzyć pierwsze prototypy produktów. Dość szybko okazało się, że drewno doskonale uzupełnia elektronikę: nadaje jej elegancki sznyt, zwiększa jej funkcjonalność i wytrzymałość. Jesteśmy dumni, że lokalny design jest doceniany na całym świecie i cały czas podkreślamy znaczenie naszego podchodzenia w komunikacji Oakywood.

Natomiast zakup centrów obróbczych Seron zdecydowanie wpłynął na szybkość wykonywanych realizacji i usprawnił proces produkcji elementów.

Maszyny nie sprawiają kłopotów – podsumowuje Mateusz Haberny. – Zaś współpraca z firmą Seron układa się pomyślnie i mamy nadzieję dalej owocnie ją kontynuować.  

~ Katarzyna Orlikowska