Pułap 100 m wysokości osiągną, a nawet przekroczą najwyższe drewniane wieżowce

Pułap 100 m wysokości osiągną, a nawet przekroczą najwyższe drewniane wieżowce

85 m wysokości ma obecnie najwyższy drewniany wieżowiec na świecie, którym jest Mjøstårnet położony w Norwegii. Rekord ten niedługo pobiją dwa budynki. Jeden powstaje w szwajcarskim mieście Winterthur i ma mieć wysokość 100 m, zaś drugi w australijskim Perth i ma sięgać aż 183 m.

Duńska pracownia Schmidt Hammer Lassen zaprezentowała niedawno projekt wieżowca Rocket&Tigerli, który ma stanąć w szwajcarskim mieście Winterthur, niedaleko Zurychu. Osiągając wysokość 100 m, ma przewyższać aż o 15 m dotychczasowego rekordzistę – norweski wieżowiec Mjøstårnet. I co ciekawe, gdyby nie zaprezentowany w tym samym czasie plan budowy 183-metrowego budynku w Perth, szwajcarski Rocket&Tigerli stałby się najwyższym drewnianym wieżowcem na świecie.

100-metrowy Rocket&Tigerli

W ciągu najbliższych czterech lat budynek mieszkalny Rocket&Tigerli, ze 100-metrowej wysokości konstrukcją nośną wykonaną z drewna, wzniesiony zostanie w szwajcarskim mieście Winterthur. Rocket&Tigerli, nazwany na cześć lokomotyw produkowanych w tym mieście, składa się z czterech budynków, w których oprócz mieszkań mają znaleźć się restauracje, powierzchnie handlowe i hotel.

Budowa Rocket&Tigerli ma zostać ukończona do 2026 r. fot. Schmidt Hammer Lassen

Projekt stanowi kamień milowy w budowie drewnianych wieżowców – nie tylko ze względu na imponującą wysokość 100 m, ale także dlatego, że wprowadza innowacyjny system konstrukcyjny, który stawia na drewno jako na naturalny zamiennik betonu. Szwajcarska firma Implenia i szwajcarski Federalny Instytut Technologiczny w Zurychu ETH współpracowały przy opracowywaniu nowego systemu, który pozwala na budowę wyższych budynków drewnianych. W nowym systemie rdzeń betonowy został zastąpiony drewnem. Umożliwia to budowanie wyższych konstrukcji, a jednocześnie zapewnia, że ​​w całym procesie budowy uzyskuje się mniejszy ślad węglowy.

Drewno posłuży wyłącznie do zbudowania rdzenia konstrukcyjnego i systemu nośnego budynku. Jego fasada zostanie natomiast wyłożona czerwonymi i żółtymi cegłami z terakoty, które mają nawiązywać do czerwonych dachów i żółtych elewacji okolicznych kamienic. Dodatkowo na dachach całego kompleksu Rocket&Tigerli pojawią się panele fotowoltaiczne oraz tereny zielone. Oczekuje się, że Rocket&Tigerli zostanie ukończony i będzie gotowy do wprowadzenia się mieszkańców do 2026 r.

183-metrowy C6

Rekordową wysokośćRocket&Tigerli ma szansę pobić budynek C6 w australijskim Perth, jeśli wniosek złożony przez Melbourne’s Grange Development o inwestycję o wartości 350 mln dol. zostanie zatwierdzony. Obiekt ma mieć 50 pięter i ma się w nim znaleźć 245 mieszkań.

Rdzeń wieżowca C6 ma być wykonany z betonu, natomiast reszta konstrukcji z drewna. fot. Elenberg Fraser

Rdzeń tego zaprojektowanego przez firmę architektoniczną Elenberg Fraser wieżowca ma być wykonany z betonu. Pozostała część konstrukcji zostanie zbudowana z 7400 m3 drewna klejonego krzyżowo (CLT), drewna klejonego Glulam i drewna klejonego warstwowo z fornirów (LVL). Jak podkreślają projektanci, te nowoczesne materiały drzewne mają wytrzymałość konstrukcyjną tradycyjnych technologii z użyciem betonu i stali. A co najważniejsze, budynki wykonane z drewna konstrukcyjnego mają znacznie mniejszy ślad węglowy podczas budowy i późniejszej eksploatacji. Drewno najskuteczniej przeciwstawia się trendowi wysokiej emisyjności przemysłu budowlanego. A problem jest duży. Z analizy ONZ wynika, że ponad 38 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla jest związane z branżą budowlaną. Sama produkcja cementu jest największym pojedynczym przemysłowym emitentem CO2. Po pozytywnym rozpatrzeniu pozwolenia na budowę, realizacja projektu C6 ma się rozpocząć na początku przyszłego roku. 

~ Katarzyna Orlikowska