Doskonały stosunek możliwości obróbczych do ceny

Doskonały stosunek możliwości obróbczych do ceny

Pilarki panelowe MasterSAW posiadają kilka cech, które wyróżniają je spośród innych maszyn dostępnych na rynku. Są to stół z poduszką powietrzną w linii cięcia czy podwójny przedni i tylny dopychacz boczny.

Do niedawna włoska firma Masterwood znana była przedsiębiorcom z branży drzewnej przede wszystkim z niezawodnych centrów CNC. W ofercie posiadała także numerycznie sterowane wiertarki przelotowe, które w zależności od rodzaju obrabianych elementów wyposażyć można w stacje do osadzania kołków lub też elektrowrzeciono frezujące gniazda na zamki. Ostatnio w katalogu pojawiła się także seria pilarek panelowych MasterSAW, przeznaczonych dla zakładów produkcyjnych ukierunkowanych na wydajny rozkrój płyt meblowych. Bogate wyposażenie oferowane w standardzie sprawia, że maszyny te charakteryzują się doskonałym stosunkiem możliwości obróbczych do ceny.

Elektronicznie sterowany podcinacz
– Firma Masterwood ma obecnie w swojej ofercie dwa modele pilarek panelowych, oznaczone symbolami MS 320 i MS 430 – powiedział Michał Warzec, doradca techniczny z firmy ITA, która jest wyłącznym przedstawicielem tego producenta na rynku polskim. – Różnią się one maksymalnymi wymiarami pola cięcia. W przypadku MS 320 mierzy ono 3100 x 3200 mm, co jest typową wielkością dla tego typu maszyn. Z kolei MS 430 posiada pole o wymiarach 4300 x 4300 mm. Oprócz wymiarów, podstawową różnicą jest także maksymalna wysokość cięcia, która dla MS 320 wynosi 90 mm, natomiast dla MS 430 jest to 120 mm. Żeby wykonać cięcia takich pakietów płyt i uzyskać odpowiednią jakość, piła powinna wystawać około 15 mm ponad materiał. Jeżeli zęby piły są na wysokości krawędzi materiału, to powodują one wyszczerbienia górnej płyty. Maszyna posiada zainstalowany na belce dociskowej czujnik mierzący wysokość układanego na stole pakietu i automatycznie wysuwa piłę na odpowiednią wysokość.
Jest to niezwykle ważny, z punktu widzenia użytkownika, parametr. Inni producenci bardzo często podają w swoich specyfikacjach, że maksymalna ekspozycja piły i wysokość cięcia wynosi na przykład 90 mm, co tak naprawdę nie jest tożsame.
Konstrukcja maszyny oparta jest na sztywnej ramie, przystosowanej do pracy z dużymi obciążeniami. Jest ona wsparta na masywnych podporach, stopach gwarantujących doskonałą stabilność. Całość wykonana jest ze stalowych, spawanych, grubościennych profili zamkniętych oraz płaskowników. Zamontowane na tak wykonanym szkielecie prowadnice agregatów tnących pozwalają na uzyskanie perfekcyjnej równoległości i prostoliniowości cięcia. Sposób wykonania konstrukcji ma również wpływ na wyważenie statyczne wózka, na którym porusza się agregat. W efekcie końcowym pozwoliło to na wyeliminowanie niepożądanych wibracji piły. Wózek piły napędzany jest serwomotorem z przekładnią kątową, co gwarantuje jego stabilny ruch na listwie zębatej. Maksymalna prędkość cięcia dochodzi do 95 m/min. Pozycjonowanie wózka odbywa się automatycznie, na podstawie kolejnych długości cięcia, co eliminuje straty czasu na niepotrzebne przejazdy i zwiększa wydajność. Jak nietrudno się domyślić, pilarki wyposażone są w piły główne o różnych średnicach. W MS 320 zastosowano piłę o średnicy 400 mm, natomiast w MS 430 pracuje większa, mierząca 450 mm. Inne są również moce silników je napędzających, które wynoszą odpowiednio 15 i 18,5 kW. Z kolei w przypadku podcinacza obydwa modele uzbrojono w piłki o średnicy 200 mm, napędzane silnikiem o mocy 1,5 kW. Podcinacz jest sterowany elektronicznie, co pozwala na całkowite wyeliminowanie jakichkolwiek ręcznych regulacji.

Zabieraki z podwójnymi paluchami
– Pilarki panelowe MasterSAW posiadają kilka cech, które wyróżniają je spośród innych maszyn dostępnych na rynku – zauważył Michał Warzec. – Po pierwsze, jest to stół z poduszką powietrzną w linii cięcia. Dzięki temu płyty o delikatnych powierzchniach są mniej narażone na zarysowania. Dalej maszyna ma podwójny przedni i tylny dopychacz boczny. Jest to niezwykle istotne przy końcowych cięciach, gdzie element jest wysunięty prawie do zera i pozostaje nam 1-2 cm na obcięcie. W tym momencie, gdy maszyna wyposażona jest tylko w tylny dopychacz nie jest on załączany ze wzgledu na możliwą kolizję z zabierakami.
Oprócz tego panelówki posiadają także długie stoły przednie z poduszką powietrzną i rolkami zamontowanymi na ich końcach. Zarówno poduszki, jak i rolki ułatwiają załadunek płyt. Mniejszy model posiada trzy, natomiast większy cztery stoły. Oprócz pierwszego, lewego stołu z przykładnicą, pozostałe są przesuwne. Dodatkowo między nimi montować można specjalne wypełnienia polepszające podparcie spoczywających na nich płyt. Standardowo w maszynie montowany jest też dodatkowy panel umożliwiający start cięcia oraz z zatrzymanie. Jest on bardzo istotny w przypadku cięć pęłnowymiarowych płyt.
Maszyny wyposażono w dwa wentylatory dostarczające powietrze do wspomnianych wyżej stołów. Ciekawostką jest fakt, że nie zostały one zainstalowane bezpośrednio pod nimi, tylko w tylnej części pilarki, a powietrze do dysz dostarczane jest za pomocą przewodów. Rozwiązanie to ma niebagatelny wpływ na zmniejszenie poziomu hałasu i zapylenia w strefie, gdzie pracuje operator.
Pozycjonowanie materiału względem linii cięcia realizowane jest za pomocą, zamontowanych na poprzecznej belce, zabieraków z podwójnymi paluchami gwarantującymi pewne trzymanie płyt. Siła zacisku zabieraków jest regulowana w zależności od rodzaju ciętego materiału. Belka, podobnie jak wózek piły, napędzana jest za pomocą silnika bezszczotkowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, maksymalna prędkość przesuwu belki do przodu wynosi 25 m/min. Z kolei ruch powrotny odbywa się z prędkością 105 m/min. Bezpośrednio nad strefą cięcia umieszczona jest belka dociskowa. Duża powierzchnia docisku skutecznie eliminuje do minimum wibracje ciętego materiału. Podwójny pneumatyczny system docisku belki, z funkcją zatrzymywania, przeciwdziała zjawisku gwałtownego jej opadania. Siła docisku jest również regulowana. Belka posiada także system automatycznego pozycjonowania, w zależności od wysokości ciętego pakietu płyt. Oznacza to, że belka nie podnosi się na maksymalną wysokość, co skutecznie skraca czas zacisku i pozwala zwiększyć wydajność cięcia do 25 proc. Osłona belki dociskowej posiada przeszklenie w strefie, gdzie zainstalowany jest panel sterujący. Operator ma więc możliwość sprawdzenia podczas pracy, czy proces przebiega prawidłowo. MS 320 i MS 430 wyposażone zostały w przyjazny interfejs, za pomocą którego można zaprogramować rozkrój płyt. W opcji dostępny jest autorski program Masterwooda służący do optymalizacji cięcia. Oprogramowanie sterujące umożliwia także wczytanie planów rozkroju przygotowywanych dla maszyn innych producentów, jak na przykład Biesse oraz Homag. Z maszyną może również współpracować drukarka kodów kreskowych, co pozwala na bieżące drukowanie naklejek dla aktualnie wyciętych formatek.

~Tomasz Bogacki