Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otwiera laboratorium innowacyjnych technologii obróbkowych

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otwiera laboratorium innowacyjnych technologii obróbkowych

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych (LITO) Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, którego otwarcie miało miejsce 15 marca br., to nowoczesna przestrzeń edukacyjno-badawcza, wyposażona w najnowocześniejsze technologie obróbkowe branży drzewnej dostępne na rynku. To przełomowe przedsięwzięcie umożliwi studentom, badaczom i przedsiębiorcom zdobycie unikalnych doświadczeń w dziedzinie obrabiarek, programowania oraz przemysłowej cyfryzacji.

Wartość sprzętu w Laboratorium sięga prawie 1 mln euro, a jego wyposażenie będzie na bieżąco wymieniane na najnowsze modele, zapewniając użytkownikom dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Laboratorium jest wyposażone w state-of-the-art obrabiarki, urządzenia i narzędzia do przerobu drewna i tworzyw drewnopochodnych, pochodzące od światowych liderów w dziedzinie ich produkcji. Maszyny w LITO charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji, sterowaniem numerycznym i dostosowaniem do najnowocześniejszych standardów cyfryzacji związanych z Przemysłem 4.0. W skład wyposażenia wchodzą m.in. pięcioosiowe centrum sterowane numerycznie, automatyczna optymalizerka poprzeczna, strugarka czterostronna, oklejarka wąskich powierzchni sterowana numerycznie oraz zrobotyzowane gniazdo obróbkowe z sześcioosiowym robotem przemysłowym. Brzmi skomplikowanie, ale to sprzęt o najwyższym standardzie, który nie tylko spełnia obecne wymagania techniczne, ale także jest gotowy sprostać wyzwaniom przemysłu przyszłości.

LITO będzie pełnić funkcję edukacyjną, umożliwiając studentom Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zdobywanie wiedzy na temat najnowocześniejszych obrabiarek, ich konstrukcji, sterowania, programowania i obsługi. Studenci będą mieć możliwość eksperymentowania z programowaniem robotów, poznawania procesów przemysłowych oraz zbierania danych produkcyjnych. Laboratorium stanowi także miejsce do realizacji prac badawczych i rozwojowych, które obejmować będą prace inżynierskie, magisterskie oraz projekty studenckich kół naukowych.

Laboratorium powstało dzięki nawiązaniu współpracy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP z wiodącymi firmami dostarczającymi rozwiązania dla przemysłu drzewnego. Umowy obejmują nie tylko korzystanie z nowoczesnych technologii w LITO, ale również angażowanie studentów w prace badawcze i rozwojowe. Przyszli specjaliści z zakresu technologii drewna będą mieli szansę pracować nad innowacyjnymi projektami, rozwijając swoje umiejętności i zdobywając praktyczne doświadczenie.

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych to także miejsce, gdzie firmy zewnętrzne będą mogły korzystać z możliwości szkoleniowych, testowania nowych technologii oraz opracowywania innowacyjnych rozwiązań w przemysłowej skali. To idealne środowisko do współpracy między sektorem akademickim a przedsiębiorcami, zachęcające do wymiany wiedzy i doświadczeń.

~materiały prasowe