Niewiele jest firm na świecie, które narzędzia do dużych prędkości posuwu są w stanie wykonać w tak wysokiej jakości jak FABA S.A. Ponadto w tym roku w fabryce producenta zostanie uruchomiony bezobsługowy, w pełni zautomatyzowany system AIMS – ANCA Integrated Manufacturing System – do produkcji wierteł monolitycznych węglikowych oraz frezów monolitycznych z węglika spiekanego THM. FABA jest pierwszą na świecie firmą, która zastosowała tego typu innowację.
FABA S.A., przygotowując nowości na tegoroczne targi LIGNA w Hanowerze, wyeksponowała bogaty asortyment z wszystkich czterech wydziałów produkcyjnych. Produkcja narzędzi frezarskich, systemów hydro oraz głowic z wymiennymi nożami odbywa się na wydziale N1, drugi wydział to piły, trzeci – wiertła i narzędzia trzpieniowe węglikowe, a czwarty wydział to narzędzia diamentowe.
– Każdy z tych wydziałów dysponuje wyspecjalizowaną kadrą inżynierów, konstruktorów i technologów, więc każdy rozwija się bardzo intensywnie, stąd szeroka oferta nowości produktowych – mówił w czasie tegorocznego wydarzenia Rafał Mazurowski, dyrektor sprzedaży w FABA S.A. – Zaprezentowanie ich na targach LIGNA jest bardzo ważne, gdyż blisko 40 proc. sprzedaży firmy stanowi eksport. Nasze trzy wiodące rynki eksportowe w Europie to Skandynawia, Rumunia i Niemcy. Natomiast poza Europą są to Chile, USA oraz RPA. Targi LIGNA były okazją do zacieśnienia relacji z klientami, z którymi już współpracujemy, jak również poznania nowych, których gościliśmy po raz pierwszy w Hanowerze na stoisku C15 w hali 13.
Nowe głowice
Zaprezentowaną nowością na tegorocznych targach LIGNA w zakresie głowic było narzędzie GP-06H. Jest to głowica z mocowaniem hydraulicznym, przeznaczona zarówno do obróbki wstępnej, jak i wykańczającej powierzchni płaskich z drewna litego twardego i miękkiego. Nowa konstrukcja zapewnia zastosowanie dużego kąta natarcia przy większej liczbie zębów dla noży o grubości już od 4 mm, ustawianych precyzyjnie w głowicy za pomocą naciętych rowków.
Innowacją opracowaną przez dział konstrukcyjno-technologiczny w FABA S.A. jest autorski sposób mocowania noży za pomocą specjalnych gniazd znajdujących się na czole głowicy, gdzie jest łatwiejszy dostęp. To nowatorskie rozwiązanie redukuje liczbę wkrętów zabezpieczających do minimum, dzięki czemu wymiana noży jest błyskawicznie szybka i bezproblemowa. A przy tym głowica ma obniżoną wagę, gdyż korpus jest aluminiowy.
Nowa konstrukcja zapewnia zastosowanie dużego kąta natarcia przy większej liczbie zębów dla noży o grubości 4 mm, ustawianych precyzyjnie w głowicy za pomocą naciętych rowków.
– Są to głowice przeznaczone do bardzo szybkiej i przemysłowej obróbki – mówił Rafał Mazurowski. – Dodam, że bardzo mocno rozwinęliśmy się w całym wydziale narzędzi frezarskich w zakresie narzędzi do bardzo szybkiej i wydajnościowej obróbki. Narzędzia są pokazywane na Lignie również na stoisku firmy LEDINEK, będącej jednym z liderów w „ciężkich” liniach dla przemysłu drzewnego. Nasze narzędzia pracują u nich z prędkościami 800 m/min. Na palcach jednej ręki można policzyć producentów na świecie, którzy mogliby dostarczyć narzędzia do takich prędkości i takich wydajności, i to w takiej jakości jak FABA.
Bowiem duże posuwy i zmniejszenie wielkości fali po obróbce wymusza konstruowanie narzędzi o znacznej ilości ostrzy, a to z kolei ich dużą średnicę. Dla producentów stwarza to wiele problemów, z którymi nie każda firma jest w stanie sobie poradzić.
– Problem całkowitej masy narzędzi dochodzi do kilkudziesięciu kilogramów i rozpędzenie takiego narzędzia na obrabiarce musi być stuprocentowo pewne – mówił dyrektor sprzedaży. – Dlatego też FABA produkuje korpusy tylko z najwyższej jakości certyfikowanych materiałów o określonej twardości i gwarantowanej wytrzymałości przy długim i intensywnym okresie eksploatacji. Nie ma tu miejsca na żadną pomyłkę, a jakość korpusu jest kilkakrotnie kontrolowana na każdym etapie produkcji. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkownika i zaufanie do firmy. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia również prawidłowego wyważenia tak dużych i ciężkich narzędzi. FABA kilka lat temu wyposażyła się w odpowiednie urządzenia i takie operacje na swoich narzędziach wykonuje, spełniając wymogi dokładności oraz bezpieczeństwa w zakresie dokładnego wyważania. Możemy tutaj dodać, że narzędzia FABA wyważane są w wyższej klasie dokładności niż opisuje to odpowiednia norma.
Nowe piły
W zakresie pił, które również zostały zaprezentowane na stoisku targowym, na uwagę zasługuje piła PREMIUM do aluminium. Cieszy się ona dużym uznaniem wśród klientów. Wysoka jakość odpowiada dobrej cenie – to główne atuty tego typu wyrobu.
– Zmieniliśmy korpus na PREMIUM, czyli jest to zupełnie inna technologia wytworzenia niż korpusy standardowe – wyjaśniał Rafał Mazurowski. – Plus dołożyliśmy nowy rodzaj wycięć laserowych, dzięki czemu piła w czasie pracy nie wpada w wibracje. Przekłada się to na żywotność i jakość cięcia.
Z kolei w piłach do drewna wprowadziliśmy model do bardzo dokładnego cięcia drewna, sklejki oraz płyty wiórowej. Piły PREMIUM typ PI-530 i PI-531 to narzędzia wykorzystywane między innymi do produkcji profili aluminiowych drzwi i okien dachowych. Piły te stosowane są do precyzyjnego cięcia. Charakteryzują się wydłużoną żywotnością, zwiększoną sztywnością i stabilnością korpusu. Przeznaczone są do dokładnego cięcia wzdłużnego i poprzecznego profili, cienkich blach ze stopów lekkich oraz tworzyw sztucznych, stosowane są na formatyzerkach z posuwem ręcznym i liniach automatycznych. Piły te występują z dużą liczbą zębów i uzębieniem grupowym (GA) oraz nakładką ze specjalnego węglika spiekanego.
W asortymencie pił Premium wyróżnić należy też PI-605VT, które przeznaczone są do bardzo dokładnego cięcia wzdłużnego i poprzecznego sklejki, laminatów, różnego rodzaju płyt drewnopochodnych, pokrytych papierem, folią lub fornirowanych oraz płyt komórkowych stosowanych przy produkcji drzwi na formatyzerkach ręcznych i liniach automatycznych. Piły mają uzębienie typu „Kombi” z dużą liczbą zębów.
Do produkcji pił PREMIUM firma FABA używa materiałów najwyższej jakości, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kontrolę wykonania na każdym etapie produkcyjnym, co umożliwia w pełni zautomatyzowana kontrola zaopatrzona w kamery pomiarowe diagnozujące cały proces. Tylko od zadanych parametrów odbioru zależy, jak zakwalifikowana zostanie piła. Sprawdzane jest przede wszystkim bicie osiowe, którego zbyt wysoka wartość wpływa nie tylko na jakość obrabianych materiałów, ale pośrednio na żywotność piły.
Nowe wiertła
Kolejną nowością, którą FABA wprowadzi na rynek wkrótce po targach LIGNA, jest nowy rodzaj wiertła wykorzystywanego do wiercenia przelotowego i nieprzelotowego, pogłębiania otworów oraz wiercenia otworów pod zawiasy puszkowe.
Przeznaczenie docelowe to obróbka drewna litego miękkiego, twardego, klejonego oraz innych materiałów drewnopochodnych.
– Do tej pory produkowaliśmy tylko wiertła standardowe lutowane i monolityczne, a teraz będziemy oferować także wiertła lutowane w geometrii jak monolityczne – mówił Rafał Mazurowski. – Czyli będzie ono tańsze, a jakość obróbki będzie bardzo podobna do monolitycznego. Ma to bardzo duże znaczenie, w szczególności przy dużych średnicach. Ponadto bardzo mocno rozwijamy dział narzędzi węglikowych i też różnego rodzaju pokrycia narzędzi, co znacznie wydłuża ich żywotność.
Mocne strony polskiego producenta
FABA jest jedną z wiodących firm w Europie, jak i na świecie w zakresie narzędzi dla przemysłu drzewnego i meblarskiego.
– Konkurencja na rynku producentów i dostawców narzędzi jest bardzo duża, ale mało jest firm takich jak FABA, które po pierwsze – oferują bardzo innowacyjne rozwiązania, a po drugie – mają tak rozbudowane portfolio proponowanych technologii: od prostych, standardowych narzędzi, do skomplikowanych technologii narzędzi przeznaczonych przede wszystkim do obróbki drewna, ale również zwiększamy produktywność narzędzi do obróbki metalu – podkreślał dyrektor sprzedaży. – 98 proc. rozwiązań, które sprzedajemy, produkujemy sami. Gwarantujemy także powtarzalność jakości, która sięga do półki najważniejszych światowych producentów narzędzi.
Na uwagę zasługuje fakt, że FABA, jako pierwsza na rynku, uruchomi zintegrowany, bezobsługowy system produkcji narzędzi trzpieniowych
– AIMS (ANCA Integrated Manufacturing System) do produkcji wierteł monolitycznych węglikowych (typ WNM-01S i WPM-01S) i z wlutowaną główką (typ WNL-01, WNL-01S, WPL-01, WPL-01S) oraz frezów monolitycznych z węglika spiekanego (THM).
– Dzięki temu narzędzia będą produkowane w automatycznym cyklu bez obsługi pracowników – informował dyrektor sprzedaży. – Proces produkcji jest maksymalnie zautomatyzowany, od przenoszenia narzędzi między operacjami za pomocą robota, do w pełni zautomatyzowanego pomiaru narzędzi i kompensacji procesu oraz zarządzania danymi.
AIMS zapewnia usprawnioną produkcję, z połączonymi procesami produkcji narzędzi, zintegrowanymi z systemami informatycznymi, które przenoszą produkcję narzędzi na wyższy poziom.
System wpływa na wydajność i powtarzalność wytwarzanych wyrobów. W krótkiej jednostce czasu można wyprodukować więcej i lepiej, co w konsekwencji przekłada się na obniżenie kosztów produkcji, przy zachowaniu najwyższej jakości wyrobu. – Zadowolenie klientów i obopólna satysfakcja z wykonanych produktów jest naszym targetem – firma FABA S.A. osiąga je na rynku polskim, ale również na rynkach zagranicznych – podsumował Rafał Mazurowski.
~Katarzyna Orlikowska