Dwie wersje kompaktowej strugarko-frezarki

Dwie wersje kompaktowej strugarko-frezarki

Najbardziej uniwersalnymi, popularnymi na rynku modelami strugarko-frezarek marki Wood-Mizer są: MP260 ECO i MP260. Obie obrabiarki są kompaktowe i wszechstronne. Sprawdzają się zarówno w niewielkim warsztacie stolarskim, jak i w dużym zakładzie przerobu drewna.

Strugarko-frezarki MP260 ECO i MP260 zostały skonstruowane w podobny sposób. Różnią się jednak między sobą kilkoma cechami, m. in. prędkością posuwu i dodatkowym wyposażeniem.

Model MP260 to wzbogacona wersja podstawowego modelu MP260 ECO. Jego dodatkowe atuty to: duży wizjer umożliwiający kontrolę wizualną nad procesem cięcia, możliwość regulacji i wyższa prędkość posuwu od 2 do 12 m/min, umożliwiającazwiększenie wydajności obróbki i uzyskanie lepszej jakości wykończenia. Jest to szczególnie przydatne w przypadku obróbki drewna twardego. MP260 posiada ponadto mocniejszy od wersji podstawowej silnik o mocy 4 kW, służący do napędzania górnej głowicy skrawającej. Umożliwia on głębsze struganie przy wyższych prędkościach posuwu.

Strugarko-frezarki firmy Wood-Mizer zostały wykonane z solidnych i trwałych materiałów. Elementy żeliwne dobrze tłumią drgania, zapobiegają przywieraniu trocin i są odporne na odkształcenia. Części stalowe strugarko-frezarki są wytrzymałe i odporne na korozję. Modele MP260 ECO i MP260 mogą zostać opcjonalnie wyposażone w cztery kółka transportowe, ułatwiające przesuwanie maszyny.

Łatwa wymiana noży

Oba modele strugarko-frezarek charakteryzują się łatwością wymiany noży na głowicach skrawających. W zależności od liczby noży, zmiana profilu skrawania zajmuje od 10 do 20 min. Wystarczy otworzyć górną pokrywę, aby uzyskać łatwy dostęp do wszystkich czterech głowic. Wszystkie boczne noże skrawające posiadają otwory montażowe, umożliwiające łatwe ułożenie noża zawsze w tym samym miejscu i szybki powrót do operacji skrawania.

Wysokość ułożenia noży regulowana jest za pomocą dystansów i przekładek. Rodzaj noży, w zależności od obrabianego materiału, można wybrać z szerokiej oferty Wood-Mizer, w której znajdują się zarówno noże strugarskie, jak i frezarskie, wykonane ze stali HM oraz ze stali HSS. Noże ze stali HM zalecane są do pracy z takimi materiałami, jak: sklejka, płyta HDF, płyta MDF oraz innymi materiałami drewnopochodnymi. Noże wykonane ze stali HSS, to noże typowe do obróbki litego drewna miękkiego i twardego.

Każda z głowic poziomych wyposażona jest w dwa noże proste, a każda z głowic bocznych wyposażona jest również w dwa noże proste o długości 50 mm. Noże skrawające innego typu lub dowolnego profilu dostępne są u autoryzowanych przedstawicieli firmy Wood-Mizer.

Układ głowic skrawających

W modelach MP260 ECO oraz MP260, standardowa boczna głowica skrawająca (prawa/lewa) ma średnicę 90 mm i wysokość 40 mm. Opcjonalnie, dostępne są również inne wysokości i konfiguracje głowic skrawających (z otworami na 2, 3 lub 4 noże, o wysokościach 40, 100 lub 130 mm). Istnieje możliwość zamontowania noży o różnych długościach do tej samej głowicy bocznej, np. na głowicę tnącą o wysokości 40 mm można zamontować noże: 40 lub 50 mm.

Lewa głowica skrawająca jest ruchoma, a jej regulacja odbywa się za pomocą korby. W modelach MP260 ECO i MP260 korba została wyposażona w skalę orientacyjną ułatwiającą regulację.

Prawa głowica jest nieruchoma, a jej regulacja odbywa się poprzez przesuwanie prowadnicy na stole podawczym. Górny wał skrawający ma średnicę 72 mm i szerokość 410 mm, a dolny wał skrawający – średnicę 72 mm i szerokość 300 mm. Wały skrawające są standardowo wyposażone w otwory montażowe na cztery noże, a głowice boczne – na dwa. Zarówno na górnym, jak i na dolnym wale skrawającym można zamontować noże proste lub noże profilowe.

We wszystkich modelach strugarko-frezarek Wood-Mizer stosowane są dystanse i przekładki do regulacji skrawania głowic bocznych. Każda głowica skrawająca napędzana jest oddzielnym silnikiem elektrycznym o mocy 3 kW, a górna głowica silnikiem o mocy 4 kW.

Modele wyposażone są w korbę, która służy do ręcznego ustawiania wysokości skrawania. Korba połączona jest z czterema gwintowanymi trzpieniami wprawiającymi w ruch stół żeliwny wraz z dolną poprzeczną głowicą skrawającą oraz bocznymi głowicami. Dolna pozioma głowica skrawająca została na stałe przymocowana do żeliwnego stołu. Głębokość skrawania od dołu ustawiana jest poprzez nałożenie płyty regulacyjnej na blat podawczy stołu (regulacja 0-4 mm). Płyty regulacyjne o różnych grubościach są standardowo dostarczane razem ze strugarko-frezarką i nie sprawiają trudności podczas wymiany.

Sprawny układ posuwu 

Układ rolek napędowych dociska materiał do stołu podawczego i przesuwa go przez maszynę. Nawet jeśli kantówka jest lekko wypaczona, rolki napędowe docisną ją na tyle mocno, że umożliwia to uzyskanie jednorodnego profilu materiału na wyjściu z maszyny. Każda stalowa rolka napędowa może zostać opcjonalnie wymieniona na rolkę z powłoką poliuretanową, zwłaszcza gdy procesowi skrawania poddany jest drogi i rzadki gatunek drewna.

Zmienna prędkość posuwu uzyskiwana jest poprzez zastosowanie oddzielnego silnika napędowego. Napęd oparty na przekładni planetarnej pozwala na wydajne przekazywanie momentu obrotowego na rolki napędowe. W celu ułatwienia czynności serwisowych, przekładnia napędowa została wyposażona w okienko inspekcyjne pokazujące obecny poziom oleju w układzie.

MP260 ECO działa ze stałą prędkością posuwu 5 m/min, a MP260 z prędkością regulowaną 2-12 m/min.

Silnik zamontowany został w każdym modelu strugarko-frezarki w taki sposób, że w momencie załączenia lub rozpoczęcia skrawania lekko wychyla się ze swojej pozycji spoczynkowej. Jest to prawidłowe zachowanie i oznacza, że silnik jest chroniony przed przypadkowym uszkodzeniem lub nadmiernymi wibracjami.

Odciągi trocin i zabezpieczenia

Strugarko-frezarki czterostronne wyposażone są w cztery miejsca odbioru trocin, umiejscowione w pobliżu głowic tnących i ograniczające gromadzenie się odpadów wewnątrz maszyny. Skuteczny układ odciągu trocin zapewnia sprawną obróbkę drewna, bo powstające trociny i zrębki drewna nie będą zalegać wokół głowic i rolek napędowych. Wood-Mizer ma w ofercie szeroki wybór akcesoriów i systemów odciągu trocin – od węży, poprzez mocowania, po układy odciągu.

Duże okno podglądu w górnej pokrywie maszyny pozwala nadzorować proces skrawania od momentu wejścia surowego drewna do chwili wyjścia produktu końcowego. Okna podglądu nie ma w modelu MP260 ECO.

Obecny w obu modelach główny pulpit sterujący umożliwia operatorowi włączanie i wyłączanie oddzielnie każdej z głowic tnących i silników napędowych. Możliwość osobnego załączania głowic tylko wtedy, gdy jest to konieczne, pozwala na ograniczenie zużycia energii oraz obniżenie kosztów serwisu. Na panelu sterowania znajduje się przycisk awaryjny STOP, natychmiastowo rozłączający pracę maszyny. W ofercie firmy Wood-Mizer znajdują się również bardziej zaawansowane modele strugarko-frezarek – MP360 i MP365.

~Beata Michalik