Łańcuch Rapid HEXA od Stihl gwarantem wydajności

Łańcuch Rapid HEXA od Stihl gwarantem wydajności

W dziedzinie tworzenia łańcuchów do pilarek najnowszy trend zdaje się wyznaczać firma Stihl, która to właśnie wypuściła na rynek swój najnowszy produkt, łańcuch o niecodziennym kształcie zębów, który ma gwarantować lepszą wydajność, precyzję i… mniej spędzanego czasu na jego ostrzeniu!

Czy w dziedzinie łańcuchów do pilarek, używanych przy ścince drzew czy przerzynce surowca na terenie zakładu, da się wymyślić coś nowego? Okazuje się, że tak! Stihl wypuścił właśnie na rynek, przetestowany już przez profesjonalnych pilarzy między innymi ze Szwecji, z Kanady, jak również z Polski, innowacyjną piłę łańcuchową o nowym kształcie zębów Rapid 3/8” ze szlifem HEXA o szerokości ogniwa 1,6 mm. Jak łatwo się domyślić, standardowy, okrągły szlif został w tym wypadku zastąpiony heksagonalnym. Ma to sprawić, że pozostanie on przede wszystkim o wiele dłużej ostry, co ogranicza konieczność częstych przestojów związanych z jego ostrzeniem. W praktyce, rzeczywiście jest tak, że można pracować zdecydowanie dłużej bez konieczności ostrzenia i zmartwień o przestoje. Nowy kształt zębów łańcucha zapewnić ma także większą wydajność cięcia, która ma być o 10 proc. wyższa niż ta, jaką zapewnia łańcuch serii Rapid Super 3/8”. Odpowiadać ma za to także węższy rzaz, który powstaje w momencie cięcia.

I znów w praktyce, zarówno na surowcu miękkim, jak topola, ale przede wszystkim twardszym, jak choćby dębina, widać, że nie są to czcze obietnice. Cięcie jest odczuwalnie szybsze, prowadnica pewniej siedzi w rzazie i nie ma tendencji do rwania, wręcz sama „wgryza” się w drewno. Według producenta nowy kształt zębów łańcucha ma sprawić, że łatwiej i precyzyjniej będzie można prowadzić linię cięcia. W przypadku piły łańcuchowej HEXA zdecydowano się również na zmianę kąta ostrzenia ze standardowych 30˚ na 25˚, co zdecydowanie ma poprawić prowadzenie podczas rzazu ścinającego. Kolejnym z plusów nowej propozycji Stihl jest łatwość i dokładność ostrzenia łańcucha nawet przez niedoświadczonych pilarzy. A to akurat decyduje nie tylko o żywotności łańcucha, ale też o jego wydajności – i wydajności pracy – oraz precyzji cięcia. Nowy sześciokątny pilnik HEXA dzięki płaskiej powierzchni nie uszkadza podstawy zębów tnących podczas ostrzenia i jednocześnie niejako narzuca kąt prosty wobec prowadnicy. Czy nowa propozycja spotka się z szerokim zainteresowaniem wśród użytkowników pilarek, przekonamy się w najbliższym czasie. Moim zdaniem rozwiązanie jest z pewnością warte wypróbowania… 

~basza