Mistrzowski poziom szlifowania na maszynach Master

Mistrzowski poziom szlifowania na maszynach Master

Master to nowa linia szlifierek szerokotaśmowych firmy Kündig przeznaczona nie tylko dla fabryk pracujących w trybie przemysłowym, ale także dla stolarzy. Jej kompaktowość nie ujmuje zaawansowaniu technologicznemu gdyż wyposażona jest w system inteligentnego sterowania Sigmatek w myśl koncepcji Industry 4.0.

75-letnie doświadczenie szwajcarskiej firmy Kündig w projektowaniu i produkcji szlifierek szerokotaśmowych, które niezawodnie pracują w tysiącach zakładów na całym świecie, zostało zawarte w najnowszej konstrukcji – linii Master. Maszyna miała premierę na tegorocznych targach Ligna, gdzie została zaprezentowana obok kilkunastu innych urządzeń Kündig.

Master w niczym nie ustępuje naszym pozostałym seriom modeli pod względem solidności i trwałości oraz zaawansowania technologicznego – mówi Rafał Lewandowski, dyrektor ds. technicznych w firmie Kündig Polska. – Jest to natomiast wyjście ku klientom, którzy doceniali szwajcarską jakość maszyn Kündig, ale nie do przeskoczenia była dla nich cena urządzeń. Dlatego linia Master jest bardzo atrakcyjna cenowa, a do tego gwarantuje mistrzowskie wyniki szlifowania nawet po wielu latach użytkowania oraz bezawaryjność, z której słyną szlifierki Kündig.

Sprawdzona kombinacja agregatów szlifierskich

Prezentowana na targach Ligna szlifierka Master wyposażona była w dwa agregaty oparte o jeden silnik. Pierwszy agregat z wałem kalibrującym, a drugi ze stopą szlifierską. Czyli w jednym przejściu elementu można wykonać kalibrację i wykończenie powierzchni. Wał kalibrujący to podstawa technologii szlifowania. Jednostka posiada rowkowany, gumowany wał szlifierski o sprawdzonej twardości 90 Shore’a. Zapewnia optymalne szlifowanie wstępne i doskonałą kalibrację elementu.

Z kolei agregat ze stopą szlifierską jest oferowany w dwóch rodzajach: jako trzewik segmentowy (Pe) – Action Controlled lub trzewik segmentowy (E) – Edge Controlled. Trzewik szlifierski segmentowy (Pe) zapewnia perfekcyjne szlifowanie, a segmentacja optymalne dopasowanie trzewika szlifierskiego do kształtu przedmiotu obrabianego. Natomiast trzewik szlifierski segmentowy (E) oferuje jeszcze większe możliwości w przypadku najwyższych wymagań. Aby uzyskać pełną kontrolę również na krawędziach bocznych, nacisk krawędzi na skanowane przedmioty na wejściu maszyny można indywidualnie regulować, co dodatkowo zwiększa elastyczność. Możliwe są nawet ustawienia asymetryczne, tj. osobny docisk lewej i prawej krawędzi.

Zsynchronizowane sterowanie dzięki systemowi Sigmatek

Prezentowana na Lignie szlifierka Master to klasyczna konstrukcja, bez udziwnień, ale z najnowszymi funkcjami, wśród których na pierwszy plan wysuwa się oprogramowanie Sigmatek – wyjaśnia Rafał Lewandowski. – Jest ono instalowane we wszystkich szlifierkach Kündig.

To duży krok do przodu w zakresie inteligentnego i zsynchronizowanego sterowania maszynami w myśl koncepcji Industry 4.0. Co daje możliwość spięcia w siatce połączeń NET szlifierek Kündig z innymi maszynami pracującymi w danej fabryce czy całych linii produkcyjnych.

Niedawno dostarczyliśmy do polskiego klienta maszyny Kündig, które zostały wpięte w zrobotyzowane linie produkcyjne – zaznacza dyrektor Kündig Polska. – Doskonale one tam działają współpracując z robotami przemysłowymi i kompletnym ciągiem produkcyjnym.

W systemie Sigmatek dane przetwarzane i przekazywane są za pomocą chmury obliczeniowej, co pomaga również w łatwym diagnozowaniu ewentualnych błędów pracy. Odbywa się to on-line i w czasie rzeczywistym.

Sigmatek umożliwia pełną diagnostykę wszystkich podzespołów wykonawczych – dodaje Rafał Lewandowski. – Widzimy czy podzespoły są w stanie awarii albo czy są gotowe do pracy. Można również łatwo określić, co dzieje się z maszyną i sprawdzić szczegółowo czego dotyczy ewentualna awaria lub problem – czy są to kwestie eksploatacyjne, czy spowodowane błędem operatora. Ponadto system automatycznie generuje raporty i oferuje szybki start maszyny „jednym kliknięciem”.

W momencie pojawienia się błędu na wyświetlaczu zapala się czerwone światło alarmujące o usterce lub niewłaściwym ustawieniu maszyny. Z poziomu pulpitu jest też dostęp do schematu elektrycznego i instrukcji obsługi maszyny, co pozwala nowym operatorom na bardzo szybką naukę programowania. Wszystkie informacje zawarte w systemie można zgrać na pendrive (wejście USB zainstalowane jest w pulpicie maszyny) i na dowolne urządzenie mobilne lub stacjonarne.

Sigmatek to oprogramowanie z możliwością wgrania aplikacji na urządzenia mobilne, co pozwala na połączenie się z maszyną za pomocą aplikacji w telefonie i w konsekwencji zdalne sterowanie maszyną, diagnozowanie, rejestrowanie danych w chmurze, aktualizowanie i tworzenie kopii zapasowych oprogramowania. Wraz z nowym oprogramowaniem, linię szlifierek Master wyposażono w panel operatorski (w wielkości od 10 do 19 cali) znacznie ułatwiający wizualizację i zadawanie parametrów pracy.

Tryb oszczędzania energii

Maszyna obligatoryjnie wyposażona jest w specjalnie opracowany tryb oszczędzania energii Eco. To oprogramowanie reguluje zużycie energii w zależności od obciążenia. Gdy tylko wystąpią przerwy w pracy, maszyna automatycznie przechodzi w tryb czuwania. Jest też wtedy natychmiast gotowa do ponownego użycia. Powoduje to znaczne oszczędności, bez uszczerbku dla wydajności.

Szlifierka przestawia się w system Eco kiedy obciążenie nie jest zbyt duże lub gdy go nie ma – wyjaśnia Rafał Lewandowski. – Wtedy maszyna przechodzi w tryb niskiego zużycia energii. Badania przeprowadzone przez firmę Kündig pokazały, że całkowite zużycie energii przez te szlifierki jest o 25-30% mniejsze w porównaniu z maszynami konkurencyjnych firm, bez jakiegokolwiek zmniejszenia ich produktywności.

Stabilność pracy na lata

W modelu pokazanym na targach szerokość stołu wejściowego szlifierki Master wynosiła 1350 mm.

Wielkość ta może być dowolna gdyż wszystkie maszyny Kündig projektowane są i produkowane pod konkretne wymagania i ustalenia z klientem – konkluduje Rafał Lewandowski. – Właścicielom Kündig’a zależy na tym aby zadowolenie klienta było pełne, a szlifierki pracowały wiele lat bez awarii. Każde przyjęte zamówienie musi być perfekcyjnie zrealizowane z gwarancją zadowolenia na długie lata. Nie spotkałem klienta, który by wymieniał Kündiga na nowszy model maszyny. A użytkownicy, którzy raz zdecydowali się na maszynę tego renomowanego producenta, nie kupili już później szlifierki innej firmy.

Cechą charakterystyczną maszyn Kündig jest stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Nawet w najmniejszych szlifierkach użyte przekroje konstrukcyjne, średnice wałów czy łożysk są wielkościami i parametrami często większymi i bardziej odpornymi niż w szlifierkach z najwyższej półki konkurencji. Dzięki świadomej sprzedaży Kündig nie boi się udzielania pełnej 2-letniej gwarancji nawet w przypadku maszyn pracujących w systemie czterozmianowym.  

~ tekst: Katarzyna Orlikowska

fot.: Kündig