Idealny pellet musi nie tylko sprostać wysokim wymaganiom klienta, ale też być wyprodukowany w sposób jak najbardziej optymalny ekonomicznie. Pomóc w tym mogą linie produkcyjne od Labora.Energy.
Produkując pellet wysokiej jakości, trzeba zbudować odpowiednią linię produkcyjną, która składać się musi z niezbędnych w toku produkcji elementów. W tej kwestii nie można pozwolić sobie na ustępstwa, ponieważ taka pozorna oszczędność może wpłynąć nie tylko na jakość końcowego produktu, ale też spowodować, że wydajność maszyn nie spełni oczekiwań. I tak każda z linii produkcyjnych składać powinna się z różnych modułów: bufora załadowczego, szafy sterującej, podajnika, młyna bijakowego, pelleciarki (granulatora z oprzyrządowaniem) z buforem, przesiewacza, podajnika na bufor, bufora i pakowarki pelletu. Rozwiązanie takie oferuje LABORA.ENERGY. Dysponując szeroką gamą maszyn, które mają stworzyć linię, firma zestawia je tak, aby ze sobą współgrały. Oczywiście kluczowe są tu wymagania i potrzeby klienta. Istotne w rozwiązaniach firmy jest to, że wszystkie te moduły pracują jako osobne linie. Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy zatrzyma się jedna z maszyn, pozostałe pracują. Same moduły są maksymalnie zoptymalizowane, dzięki czemu zajmują mniej miejsca i ograniczają pobór prądu.
Firma Labora.Energy będąc firmą technologiczną, zatrudniającą wysoko wykwalifikowane kadry, jako jedyna w Polsce może na życzenie klienta zaprojektować i zainstalować linie produkcyjne tak, aby spełniały wymagania Dyrektywy ATEX Users (łącznie z wykonaniem dokumentu DZPW), co obniża koszty przystosowania takiej linii dla użytkownika oraz obniża koszty ubezpieczenia zakładu drzewnego, lub w ogóle daje taką możliwość.
Moduły pozwalają na rozbudowę
Oczekiwania klienta jednak z czasem mogą się zmieniać, choćby poprzez rozbudowę zakładu, a co za tym idzie – także i linii. Nie jest to kłopot, bowiem bez większego problemu można taką linię wzbogacić o dodatkowy moduł. Plusy takiego rozwiązania? Nie trzeba szukać nowego człowieka do obsługi kolejnej maszyny. Kluczem jest tu jednak odpowiedni dobór maszyn. W przypadku Labora.Energy składa się on z trzech kroków: sprawdzenia aktualnych potrzeb i możliwości oraz optymalizacji linii z uwzględnieniem rozwoju potrzeb klienta, przedstawienia kilku wariantów i takiego ich porównania, żeby przedsiębiorca wybrał właściwy i najbardziej korzystny, złożenie oferty i ustalenie warunków współpracy. To jednak nie koniec przygody z firmą, bowiem ta trwa często na długo po tym, jak inwestycja zostanie zrealizowana, i to nie tylko na poziomie serwisowym. Często się bowiem zdarza, że klienci dzielą się z pracownikami Labora.Energy swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w zakresie użytkowanych maszyn, a ich pomysły znajdują zastosowanie przy kolejnych projektach.
Od rozdrabniania po pakowanie
Rozwiązania, jakie oferuje Labora.Energy, obejmują wszelkie etapy produkcji pelletu – od rozdrabniania i magazynowania surowca, aż po automatyczne układanie worków na paletach czy też automatyczne ich zabezpieczanie kapturami foliowymi. Wybór jednak zaczyna się od buforów. Firma produkuje je zarówno w wersji z ruchomymi podłogami z napędem hydraulicznym, jak i buforami okrągłymi. Kolejnym etapem jest zdecydowanie się na rozdrabniacz – do mokrych zrębków firma zaleca stosowanie młynów nożowych, a do suchych – trocin bijakowych.
Za suszenie odpowiadają suszarnie pionowe o różnych wydajnościach – 500, 750 i 1000 kg/h oraz suszarnie wymiennikowe dla wyższych wydajności; piece grzewcze, w zależności od metody stosowania i wykorzystania suszarni, mogą być w tym wypadku opalane różnorakim paliwem. Tu w grę wchodzą koszty eksploatacji, ponieważ zwłaszcza przy suszeniu potrzebne są potężne moce do odparowania wody. Labora.Energy ma dwa sposoby suszenia: pierwszy dla większych wydajności – taka suszarnia może pracować na tanim paliwie i do tego można odzyskać połowę włożonego ciepła, a później zastosować je do celów grzewczych. Drugi sposób suszenia może wykorzystać ciepło z kotłowni i pracować tylko wtedy, kiedy kocioł jest za mało obciążony np. odbiorem ciepła z suszarni deski. Taka suszarnia może pracować w trybie autonomicznym – bezobsługowym. Standardem jest, że wszystkie suszarnie Labora.Energy są sterowane automatycznie z zadaną wilgotnością końcową.
Niskie koszty eksploatacji to nie wszystko, trzeba bowiem również zadbać o bezpieczeństwo. Dlatego też wszystkie suszarnie wyposażono w prewencyjny system zapobiegania pożarowi. Autorski system wykrywa tlenek węgla, który wydobywa się z drewna, zanim zacznie się ono palić, i tak reguluje proces, żeby nie dopuścić do zapłonu.
W przypadku pelleciarek firma oferuje rozwiązanie najczęściej wybierane, czyli w systemie „twin” – Twin 1000/Twin 1500/Twin 2000 lub 1/2 Twin. Oznacza to, że granulatory zostają zdublowane dla zabezpieczenia przynajmniej połowy wydajności w razie nagłego zatrzymania jednego z nich. Rozbudowa każdej linii do podwójnej wydajności nie zwiększa jej rozmiaru.
Niemniej ważne są chłodnice pelletu. Labora.Energy produkuje je w wersji przelotowej z systemem transportu lub pionowe – grawitacyjne – przeciwprądowe z systemem buforowania pelletu o wydajności od 500 do 5000 kg/h.
Na efekt końcowy, a tym samym jakość pelletu trafiającego do klienta, wpływa też odpylanie linii. W przypadku tych spod znaku Labora.Energy proces ten odbywa się na każdym etapie produkcji. Dzięki temu klient, który zakupi pellet, podczas zasilania pieca z worka nie musi się obawiać, że powstanie zagrożenie stworzenia swoistej atmosfery wybuchowej w kotłowni. Pakowanie worków na linii odbywa się w sposób półautomatyczny, czyli worki podawane są ręcznie, a ich zawartość jest naważana automatycznie, lub automatyczny. Wszystkie pakowarki wyposażone są w legalizacje wagi wymagane przez polskie prawo. Automaty pakujące mogą się kończyć paletyzacją lub linie mogą się kończyć zrobotyzowanym stanowiskiem pakującym, co pozwala odliczyć podwójną wartość faktury za takie stanowisko.
Doświadczenie poparte konkretnymi instalacjami
Co przemawia za instalacją takiej linii? W przypadku fabryk mebli, podłóg czy innych wyrobów z drewna, argumentem kluczowym jest dostępność surowca, wtedy bowiem inwestycja taka jest w pełni uzasadniona ekonomicznie. Oprócz dostępności surowca nie można jednak zapomnieć o tym, że w obecnych czasach trzeba ograniczać koszty – choćby te związane z transportem trocin. Nie można także nie patrzeć na sprzedażowy potencjał na rynku lokalnym.
I dlatego zainteresowanie liniami do produkcji pelletu jest coraz większe. Labora.Energy to firma, która ma ponad 140 zrealizowanych projektów linii pelletujących, 30 automatów pakujących, kilkanaście suszarni, ponad 100 półautomatycznych linii pakujących. Oznacza to nie tylko doświadczenie, ale także gwarancję jakości. Wszystkie linie produkcyjne z oferty firmy projektowane są za pomocą programu SolidWorks, a maszyny, jeszcze przed wysyłką do klienta, są optymalizowane, pozycjonowane i ustawiane zgodnie z wymogami odbiorcy.
Cena nie zawsze jest najważniejsza
Produkty Labora.Energy zawierają w sobie rozwiązania techniczne i technologiczne, które poprawiają użytkowość, ergonomię pracy i koszty eksploatacji produkowanych w firmie maszyn. Niemniej ważne jest bezpieczeństwo i spokojny sen właściciela, które zapewnić mają spełnione normy Dyrektywy ATEX Users. Jakość wykonania, trwałość produktu, a także jakość zastosowanych elementów w szafie sterowniczej oraz oprogramowanie linii produkcyjnej jest zgodne ze standardem Przemysłu 4.0, odpowiadającym za wprowadzanie zmian w procesach produkcyjnych, mających zwiększyć wydajność wytwarzania oraz umożliwić elastyczne zmiany asortymentu. To jednak kosztuje. Porównując więc ceny produktów dostępnych na rynku, warto w kontekście ich cen przeanalizować wartość i korzyści, jakie wiążą się z ich zakupem. I na tej podstawie podjąć strategiczną dla własnego biznesu decyzję.
~Bartosz Szpojda