Pilarka Rema Fox3200 wyposażona jest w program rozkroju minimalizujący odpad, funkcję postformingu i wycinania okien, powietrzne stoliki pomocnicze oraz poduszkę powietrzną stołu głównego. Dostępna jest w wariancie wymiarowym, w którym maksymalna długość i szerokość cięcia wynoszą 3200 mm.
Firma REMA SA z Reszla, która jest największym polskim producentem pilarek formatowych z wrzecionem podcinającym oraz innych obrabiarek do drewna, rozszerzyła swoją ofertę o pilarki panelowe.
Najnowsza, powstała w 2020 r., pilarka Fox3200 to wynik wielomiesięcznych prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez konstruktorów firmy REMA, wspomaganych przez pracowników Politechniki Gdańskiej. Warto wspomnieć, że od momentu wdrożenia maszyny do produkcji sprzedano już 20 sztuk.
Na tegorocznych targach Drema pilarka Fox3200 pracować będzie w ramach Fabryki Mebli na Żywo. Meble, które powstaną między innymi z jej udziałem, przeznaczone będą dla dzieci z domów dziecka na Ukrainie.
Oprócz tego, na stoisku głównym firmy REMA obejrzeć będzie można pilarkę poprzeczną Castor 500 oraz pilarki formatowe Fx400, Fx500 i Fx550.
Cięcie elementów innych niż prostokątne
Pilarka Rema Fox3200 wyposażona jest w program rozkroju minimalizujący odpad, funkcję postformingu i wycinania okien, powietrzne stoliki pomocnicze oraz poduszkę powietrzną stołu głównego. Dostępna jest w wariancie wymiarowym, w którym maksymalna długość i szerokość cięcia wynoszą 3200 mm. Materiał podawany jest od frontu, gdzie zainstalowano trzy stoły podawcze z dyszami powietrznymi. Stół lewy jest stały i wyposażony został w przykładnicę kątową umożliwiającą cięcie elementów innych niż prostokątne. Pozostałe dwa stoły posiadają możliwość przesuwania wzdłuż toru pracy agregatu tnącego, co pozwala na właściwe dostosowanie punktów podparcia do formatów ciętych płyt.
Pneumatyczny system pozycjonowania piły głównej
Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na precyzję cięcia jest odpowiednio zaprojektowana i wykonana konstrukcja nośna. W tym przypadku jest to przystosowana do pracy z dużymi obciążeniami rama wsparta na masywnych podporach. Prowadnice agregatu tnącego, umieszczone na tak wykonanym szkielecie, pozwalają na uzyskanie perfekcyjnej równoległości i prostoliniowości cięcia. Oprócz tego pozwala on także na nieomal całkowite wyeliminowanie niepożądanych wibracji narzędzia tnącego.
Zainstalowany na wózku agregat tnący składa się z piły głównej o średnicy 400 mm oraz piły podcinającej. Podcinak dostępny jest w dwóch wersjach różniących się średnicą zastosowanego narzędzia. Standardowo, na jego wrzecionie, montowana jest piła o średnicy 200 mm. W przypadku, gdy zachodzi potrzeba cięcia postformingu, wówczas jest ono uzbrajane w piłę o średnicy 300 mm. Maksymalna wysokość cięcia to 90 mm. Wielkość tego parametru związana jest bezpośrednio z mocą silnika napędzającego piłę główną, a w tym przypadku wynosi ona 9 kW. W opcji istnieje możliwość zainstalowania silnika o mocy 11 kW.
Agregat piły podcinającej posiada także pneumatyczny system pozycjonowania w płaszczyźnie pionowej – opuszczania. Operacja ta odbywa się automatycznie, z pozycji pulpitu sterującego. Wózek napędzany jest przez silnik bezszczotkowy z wykorzystaniem zębatki i listwy zębatej. Jego prędkość posuwu w kierunku cięcia jest płynnie regulowana w zakresie od 1 do 40 m/min. Z kolei prędkość jego przejazdu powrotnego wynosi 40 m/min. Wymiana narzędzi tnących jest niezwykle szybka i łatwa. Bardzo istotny jest także system szybkiej regulacji współliniowości piły głównej i podcinaka.
Bezpośrednio nad strefą cięcia umieszczona została belka dociskowa. Posiada ona monolityczną strukturę umożliwiającą rozcinanie zarówno pojedynczych płyt, jak również pakietów. Duża powierzchnia docisku skutecznie eliminuje do minimum wibracje ciętego materiału. Belka posiada pneumatyczny system sterowania, a siła nacisku jest regulowana, co pozwala na optymalny dobór tego parametru w stosunku do rodzaju ciętego materiału.
Graficzna symulacja cięcia w czasie rzeczywistym
Pozycjonowanie materiału względem linii cięcia realizowane jest za pomocą elektronicznie kontrolowanej belki z zamontowanymi na niej siedmioma pneumatycznymi chwytakami szczękowymi.
W standardzie pilarka wyposażona jest w dziesięciocalowy dotykowy panel sterujący oraz intuicyjne oprogramowanie do rozkroju B&R. W opcji możliwe jest także zainstalowanie kolorowego interfejsu mierzącego 17 cali.
Proces cięcia odbywa się z graficzną symulacją w czasie rzeczywistym wraz z przekazem wiadomości i informacji dla operatora. W opcji aktualnie cięty pas może być na ekranie monitora podświetlony.
W zależności od potrzeb maszyna może być także wyposażona w wiele ciekawych, opcjonalnych dodatków. Jednym z nich jest oprogramowanie do optymalizacji rozkroju płyt, które pozwala na uzyskanie jak najmniejszego odpadu oraz jego zliczanie. Umożliwia ono także ewidencję użytecznych pozostałości po wcześniejszych rozkrojach. Kolejnym ciekawym dodatkiem jest program biurowy spójny z programem do projektowania kuchni. Przewidziano także możliwość wykorzystania Internetu, za pomocą którego zaprojektowane na komputerze zewnętrznym formatki przesyłane są do maszyny. Możliwe jest także zainstalowanie etykieciarki drukującej informacje dotyczące numeru zlecenia, nazwy czy wymiarów. Natomiast w przypadku konieczności przeprowadzenia czynności serwisowych, w opcji uwzględniono także zdalną diagnostykę i pomoc.
~Tomasz Bogacki